Jakie odpady medyczne powstają w branży beauty? Co powinien utylizować salon kosmetyczny, a co klinika medycyny estetycznej? Dowiedz się więcej o postępowaniu z odpadami medycznymi w branży kosmetycznej.
Usługi kosmetyczne to często zabiegi, które wiążą się z przerwaniem ciągłości naskórka. Przywołajmy najpopularniejsze zabiegi: makijaż permanentny, przekłuwanie uszu, używanie rollerów, igieł, a także wykonywanie manicure i pedicure, gdzie nie trudno o zranienia. Dlatego we wszystkich tych sytuacjach konieczne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, sterylizacja narzędzi, ale także odpowiednie postępowanie ze wszystkimi odpadami. O czym warto pamiętać?
Czy w salonie kosmetycznym są odpady, które możemy zakwalifikować jako odpady medyczne?
Zgodnie z przepisami odpady są kwalifikowane jako odpady medyczne, gdy powstają w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. Co to oznacza dla przedsiębiorcy z branży beauty?
Odpady, takie jak np. jednorazowe klapki do pedicure, są klasyfikowane jako odpady komunalne. Wynika to z faktu, że podczas zabiegu nie doszło do przerwania tkanki i na przedmiocie nie znalazła się krew osoby poddanej zabiegowi. Czemu jest to tak istotne? Nie wiesz, czy Twój klient lub klientka cierpi na jakąkolwiek chorobę zakaźną. Jeśli podczas zabiegu dojdzie do przerwania ciągłości naskórka i na odpadach mogą znaleźć się żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt (definicja odpadu o kodzie 18 01 03*)odpad jest klasyfikowany jako medyczny.
Jeśli w Twojej głowie pojawia się pytanie: A co jeśli ja nie wykonuję w moim gabinecie inwazyjnych zabiegów kosmetycznych?
Oczywiście ryzyko, że wytwarzane przez Ciebie odpady można zakwalifikować jako odpady medyczne jest mniejsze, jednak zwróćmy uwagę na to, że możesz posługiwać się ostrymi narzędziami – cążki, pilniczek, które mogą przerwać ciągłość naskórka, a wtedy… chyba już wiemy co może się stać
Medycyna estetyczna a odpady medyczne
Do odpadów medycznych występujących w gabinetach kosmetycznych oraz w klinikach medycyny estetycznej można zaliczyć narzędzia chirurgiczne, zabiegowe i ich resztki (18 01 01), chemikalia, w tym odczynniki chemiczne, zawierające substancje niebezpieczne (18 01 06) oraz odpady zakaźne, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny (18 01 03*).
Tym samym odpady medyczne mogą pojawić się w wielu salonach kosmetycznych, które wykonują popularne zabiegi, takie jak: ostrzykiwanie osoczem – odpad w tym wypadku to zainfekowane igły oraz strzykawki. Wiele salonów wykonuje także zabiegi, które polegają na stosowaniu kwasów np. mlekowego, ferulowego lub azelainowego. Generowane odpady tego rodzaju kwalifikują się do chemikaliów, w tym odczynników chemicznych.
Wytwarzam odpady medyczne – o czym należy pamiętać?
Odpady medyczne wymagają odpowiedniej segregacji, do której służą specjalne worki oraz sztywne pojemniki z tworzywa sztucznego. W workach można umieszczać wszystkie odpady medyczne, które nie mają ostrych krawędzi mogących rozerwać worek. Jeśli wśród odpadów medycznych są przedmioty o ostrych krawędziach np. igły, to konieczne jest umieszczenie ich w specjalnie oznakowanych pojemnikach na odpady.
Istotne są także kolory pojemników i worków, w których umieścimy odpady. Worki czerwone odpowiadają za materiały najbardziej niebezpieczne – ludzkie i zwierzęce tkanki, krew, czy odpady zakaźne. Worki żółte natomiast, przeznaczone są do przechowywania takich odpadów jak np. odczynniki chemiczne.
Przechowywanie
Tego typu odpady można wstępnie gromadzić do maksymalnie 72 godzin poza lodówką, bądź do 30 dni, jeśli odpady przechowywane są w lodówce – oczywiście przy zachowaniu odpowiednich warunków. Konieczne jest również właściwe opisanie pojemników lub worków, przy czym taki opis musi uwzględniać m.in. kod odpadu, określenie wytwórcy odpadu oraz datę otwarcia i zamknięcia opakowania. Następnie tak opisane odpady należy przekazać firmie zajmującej się ich utylizacją na obszarze danego województwa.
Odpady medyczne Śląsk
Konieczne jest także zadbanie o odpowiednie unieszkodliwienie odpadów niebezpiecznych. Warto nadmienić, że od 2021 obowiązuje rejestr BDO, który jest obowiązkowym rozwiązaniem w gospodarce odpadowej przedsiębiorstw. Każdy właściciel salonu urody czy kliniki estetycznej powinien zainteresować się firmą, która zajmuje się utylizacją odpadów medycznych w jego mieście. Warto sprawdzić ofertę firmy EKOMED Gospodarka Odpadami Sp. z o.o.: https://ekomed-go.pl/, która zajmuje się utylizacją odpadów medycznych od blisko 20 lat. Odpady medyczne wymagają odpowiedniej utylizacji metodą termiczną, która pozwala pozbyć się zagrożenia i uchronić przed rozprzestrzenianiem się zarówno wirusów, jak i chorób zakaźnych. Należy pamiętać, że wybór doświadczonej firmy zajmującej się transportem i utylizacją odpadów stanowić będzie o naszym bezpieczeństwie, gdyż jako wytwórca odpadów tego rodzaju, ponosimy odpowiedzialność za ich dalszy los, aż do czasu ich przekazania do unieszkodliwienia, czyli najczęściej do chwili ich wjazdu na teren spalarni odpadów medycznych.
Materiał partnera