Kobieta w trakcie pielęgnacji włosów
Poza standardowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, posiadaczki wyjątkowo kłopotliwych włosów mogą zdecydować się na używanie serum na końcówki. | fot.: fotolia.com, 130220682 | autor: puhhha

Piękna bez względu na pogodę. Zimowa pielęgnacja włosów

W okresie zimowym włosy wymagają specjalnego traktowania. Chłód na dworze, suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach i konieczność noszenia czapki mogą sprawić, że ich kondycja ulegnie pogorszeniu. Oto kilka wskazówek, które pomogą twoim włosom przetrwać ten trudny okres.

Samo noszenie czapki jest dobrym nawykiem i zdecydowanie nie powinno się z niego rezygnować. Warto jednak wiedzieć, jak czapka wpływa na zdrowie włosów. Z jednej strony, chroni je przed łamaniem i rozdwajaniem końcówek, ale może powodować szybsze przetłuszczanie się, a zbyt szorstka – niepotrzebne tarcie. Właśnie dlatego warto wybierać czapki z delikatnych, łagodnych materiałów, np. z bawełnianą podszewką. U osób z przetłuszczającą się skórą głowy, doskonale sprawdzą się suche szampony. Dostępne w małych, kompaktowych opakowaniach, które zmieszczą się w każdej torebce, stanowią szybkie rozwiązanie, gdy fryzura stanie się przyklapnięta. Oczywiście należy pamiętać, aby nie nadużywać suchego szamponu – gdy przesadzimy z częstotliwością, może pogorszyć problem przetłuszczania.

Kolejną metodą jest zwiększenie częstotliwości stosowania odżywek i masek. Powinny mieć działanie silnie odżywcze i nawilżające. Maski stosować najlepiej dwa razy w tygodniu, aby zapobiec nadmiernemu przesuszeniu włosów, które może powodować niska temperatura oraz ogrzewanie w pomieszczeniach. Dobrze dobrane kosmetyki muszą zawierać proteiny, emolienty oraz cenne, naturalne oleje. To ważne również w przypadku farbowania – w okresie zimowym wybieraj farby do włosów o przyjaznym składzie. Najlepiej sprawdzą się produkty profesjonalnych marek, polecane przez fryzjerów. Ważne jest również, aby farba nie zawierała szkodliwego amoniaku, który powoduje dodatkowe, nadmierne przesuszanie.

Serum na końcówki i odżywki w sprayu

Poza standardowymi zabiegami pielęgnacyjnymi, posiadaczki wyjątkowo kłopotliwych włosów mogą zdecydować się na używanie serum na końcówki. Ich działanie polega na zabezpieczaniu końcówek przed zimnem oraz działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Serum może zawierać wygładzające silikony lub naturalne olejki, które dodatkowo nawilżą strukturę włosa. Na podobnej zasadzie działają także odżywki w sprayu, które stosujemy na całą fryzurę lub tylko na końcówki. Ich nieobciążające działanie będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób z problemem przetłuszczania się skóry głowy.

Oprócz tego bardzo istotne jest regularne obcinanie końcówek. Dzięki regularnemu podcinaniu włosy zaczną lepiej się układać, nabiorą blasku i będą sprawiać wrażenie zdrowszych. Posiadaczki bardzo długich włosów powinny w okresie zimowym związywać je w warkocz lub kitkę, co uchroni je przed szkodliwym działaniem mrozu i nadmiernym tarciem. W tym okresie warto zrezygnować też ze stylizacji na gorąco – prostownicy, lokówki, a nawet suszenia gorącym nawiewem suszarki. Zdecydowanie lepiej pozostawić je do naturalnego wyschnięcia albo suszyć przy pomocy letniego lub chłodnego nawiewu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

pielęgnacja włosów

Dbanie o włosy to nie tylko kosmetyki!

Kiedy słyszysz o pielęgnacji włosów, to na myśl przychodzą Ci jedynie szampony i odżywki? Stosowanie …