tatuaż na ramieniu
Wybór wzoru tatuażu, zwłaszcza pierwszego jest niezwykle trudny | fot.: stock.adobe.com

Tatuaże – co warto wiedzieć

Decyzja o zrobieniu sobie tatuażu powinna zostać dokładnie przemyślana. Niezależnie od tego, czy jest on pierwszym, czy może kolejnym. Warto wziąć pod uwagę, że rysunek na ciele najprawdopodobniej zostanie na nim na zawsze. Jeśli już ma się pojawić, to trzeba o niego odpowiednio zadbać tak, by zdobił naszą skórę, a nie szpecił nawet po upływie lat. Jaki motyw na tatuaż wybrać? Jak pielęgnować świeży tatuaż? W jaki sposób pozbyć się niechcianego tatuażu? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć w tym artykule.

Co powinien przedstawiać pierwszy tatuaż?

Wybór wzoru tatuażu, zwłaszcza pierwszego jest niezwykle trudny. Osoby, które marzą o jego wykonaniu, długo zastanawiają się, który motyw będzie najlepszy. Przede wszystkim nie należy się kierować modą, która z czasem minie, a tatuaż zostanie. Podążanie za tym, co modne, może doprowadzić do tego, że nawet po roku motyw nie będzie już taki rozchwytywany, a wręcz niechciany. Nie należy także podlegać presji innych. To, co podoba się innym, niekoniecznie musi nam odpowiadać, czy pasować do osobowości. Wiele osób, które zrobiły sobie konkretny wzór po namowie znajomych, żałuje podjętej decyzji.

Ponadto absolutnie niewskazane jest tatuowanie sobie imienia obecnego partnera, czy partnerki. Pierwszy tatuaż wykonują często młode osoby, krótko po osiągnięciu pełnoletności. W tym okresie poznają swoje pierwsze miłości i wydaje im się, że będą razem do końca życia. Owszem takie związki się zdarzają, ale niezwykle rzadko. Warto się zastanowić, czy potencjalny, przyszły partner będzie zadowolony, gdy codziennie będzie widział inicjały lub imię swojego poprzednika.

Jak najbardziej tatuaż może być symbolem czegoś ważnego. Być może jest jakiś znak, który będzie nam przypominał o jakimś wydarzeniu, czy osobie.

Czy zrobienie tatuażu boli?

Jest to pierwsze pytanie, które powinna zadać osoba decydująca się na tatuaż. Tak naprawdę nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Ci, którzy są bardziej wrażliwi i wyczuleni na ból na pewno mocniej odczują działanie maszynki. Dlatego pierwszy tatuaż powinien być niewielki. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zaznajomić się bliżej z techniką wykonywania tatuaży i przekonać się, czy pierwszy będzie ostatnim, czy z czasem pojawią się kolejne. Na początek lepiej wybrać mniej czasochłonny rysunek czarnym tuszem.


Nie należy zapominać, że na skórze są delikatniejsze miejsca i podczas wbijania igły odczuwany ból może być znacznie silniejszy. Tatuowanie najbardziej boli tam, gdzie skóra połączona jest bezpośrednio z kośćmi np. żebra, kolana, czy łokcie. Spowodowane jest to mniejszą ilością tkanki tłuszczowej niż np. na ramionach, czy udach.

Jak wybrać dobrego tatuażystę?

W dużym mieście bez problemu można znaleźć studio tatuaży. To, że ono prosperuje, nie do końca oznacza, że klient zawsze wychodzi z niego zadowolony. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na czystość w pomieszczeniu i dbałość o narzędzia. Używanie tej samej igły podczas robienia dwóch różnych tatuaży może doprowadzić klienta do poważnych powikłań zdrowotnych.


W następnym kroku warto zasięgnąć opinii innych osób, które już skorzystały z usług tatuatora i studia. Na szczęście w obecnych czasach takie zadanie jest banalne. Wystarczy poszukać informacji na forach internetowych, czy w mediach społecznościowych. Ludzie bardzo chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami, więc czemu z tego nie Nie bez znaczenia jest także zdanie samego tatuażysty. Dzięki swojemu doświadczeniu może coś podpowiedzieć, zainspirować, a nawet odradzić. Profesjonalista nie będzie namawiał do wykonania tatuażu za wszelką cenę.

tatuaż cover
Sztuka coveru nie tylko pozwala zakryć nieudolnie wykonany tatuaż, ale też te, które mają za sobą lata świetności | fot.: stock.adobe.com

Jak dbać o tatuaż po jego wykonaniu?

Skoro słowo się rzekło i tatuaż pojawił się już na skórze, to teraz trzeba o niego zadbać tak, aby cieszył oko i nie pojawiły się żadne problemy. Przede wszystkim tatuażysta po zakończonej pracy powinien zabezpieczyć skórę specjalną folią, która do złudzenia przypomina tę do żywności. Jest to jednak folia medyczna, uniemożliwiająca dostanie się do rany szkodliwych czynników np. kurzu. Posiada ona specjalistyczne właściwości, dzięki którym skóra może swobodnie oddychać i rana szybciej się goi. Opatrunek z folii jest na tyle trwały, że można z nim swobodnie funkcjonować np. brać prysznic, czy chodzić na basen.


W zależności od tego, jak duży jest tatuaż, zabezpieczenie należy nosić od 1 do 5 tygodni. Im większy jest rysunek, tym bardziej wydłuża się okres jego ochrony. Podczas jej trwania można zdejmować opatrunek i przemywać skórę letnią wodą z mydłem, ale zaraz po jej osuszeniu trzeba nałożyć nowy kawałek folii.


Jeżeli rana nie chce się goić, można smarować ją specjalną maścią przyspieszającą ten proces. W przypadku, gdy tatuator nic nie polecił, to na pewno zrobi to farmaceuta.


Kiedy skóra całkowicie się wygoi, zaleca się stosowanie maści lub kremów nawilżających, ponieważ będzie się wysuszać znacznie szybciej niż do tej pory. W ten sposób tatuaż zacznie tracić kolor i wraz z upływem czasu trzeba będzie go poprawić.

Nieudany tatuaż i co dalej?

Czasami może zdarzyć się tak, że tatuaż nie będzie spełniał naszych oczekiwań. W tym wypadku są dwie możliwości. Pierwszą z nich jest cover, czyli pokrycie dotychczasowego motywu nowym. Sztuka coveru nie tylko pozwala zakryć nieudolnie wykonany tatuaż, ale też te, które mają za sobą lata świetności, uległy uszkodzeniu bądź wyblakły na tyle, że są zwyczajnie nieestetyczne i nie warto ich poprawiać.


Pokryte najczęściej zostają te tatuaże, które powstały pod wpływem chwili lub w nieodpowiednich warunkach. Jednak nie jest to reguła, na cover decydują się też osoby z imionami partnerów lub wzorami, które nie są już modne i się nie podobają.


Drugą możliwością jest usunięcie tatuażu za pomocą lasera. Do pozbycia się nawet najmniejszego motywu potrzebne będzie kilka serii zabiegów. Ich ilość zależna jest nie tylko od wielkości, ale też użytych kolorów oraz tego, czy tatuaż został wykonany profesjonalnie, czy też nie. Laserowe usuwanie tatuażu jest zabiegiem stosunkowo bolesnym. Czasami podczas jego wykonywania podawane jest znieczulenie.

MPA

Sprawdź także

jak wykonać pierwszy tatuaż

Jak zaplanować zrobienie wymarzonego tatuażu?

Tatuaż może dodać nam stylu, pewności siebie i pięknie ozdobić ciało. Może też bezpowrotnie je …