twórcy perfum
wórcy perfum, często określani po prostu jako „nosy” | fot.: stock.adobe.com

Współcześni kreatorzy słynnych perfum

Zapach perfum wywołuje w nas często określone emocje. Daje uczucie lekkości i świeżości, wpływa na atrakcyjność i pewność siebie. Nuty zapachowe niosą ze sobą wspomnienia ważnych chwil i przeżyć. W perfumach zawarta jest pewna magia. Kto ją dla nas tworzy? Poznajmy największe nazwiska osób, które dostarczają nam tych zapachowych przeżyć.  

Kim są perfumiarze i jak pracują?

Tworzeniem zapachów może zajmować się tak naprawdę każdy. Ale żeby miały one w sobie to „coś”, zachwycały i doskonale komponowały się ze skórą, trzeba być prawdziwym artystą. Twórcy perfum, często określani po prostu jako „nosy” ze względu na część ciała, jaką pracują, mają niełatwą pracę. Dlaczego? Ponieważ komponowanie perfum to najczęściej bardzo długi i skomplikowany proces. 

Przygotowanie jednego, konkretnego zapachu trwa często nawet kilka lat. Perfumiarz ma za zadanie stworzyć produkt, który nie tylko zachwyci nozdrza, ale też będzie miał odpowiednią intensywność i trwałość. Do tego wszystkiego potrzebny jest bardzo wyczulony zmysł węchu. Aby nie nadwyrężyć swojego nosa, twórcy zapachów mogą pracować przez wyznaczoną ilość godzin. Dodatkowo nie mogą oni palić papierosów, pić alkoholu czy stosować innych kosmetyków. Przez cały czas tworzenia są też odpowiedniej diecie. Wszystko po to, żeby gotowe perfumy zachwycały i były najwyższej jakości. 

Największe nazwiska we współczesnej branży perfum

Do guru świata perfum należy z pewnością Jacques Polge. Ten słynny perfumiarz to twórca najbardziej uwodzicielskiego wśród zapachów Chanel No.5 Eau Première. Polge wprowadził do kultowego już zapachu powiew świeżości. Co ciekawe, oryginalna receptura perfum z domu Chanel, którą w 1921 roku stworzył Ernest Beaux, nie była nigdy wcześniej modyfikowana. To wystarczający dowód na geniusz Jacquesa, który współpracował z tą marką aż do 2015 roku. 

Chanel nie straciło jednak doskonałego „nosa”, ponieważ miejsce słynnego perfumiarza, zajął jego syn- Olivier Polge. To kolejny fenomen w świecie zapachów, odpowiedzialny za powstanie receptur dla takich marek jak m.in. Balenciaga, Giorgio Armani, Christian Dior, Valentino czy Burberry. Olivier do tej pory stworzył ponad 60 zapachów. 

Współczesny przemysł perfumeryjny nie byłby taki sam również bez kolejnego wielkiego nazwiska- Dominica Ropion. Ten wielki perfumiarz słynie z perfekcji, artyzmu i zamiłowania do natury. Spod jego nozdrzy wyszło mnóstwo zapachów dla topowych marek kosmetycznych. Są to m.in. Euphoria Calvina Kleina, Acqua di Gioia Armaniego czy Invictus Paco Rabanne.

Kolejnym, unikatowym twórcą zapachów opartych głównie na kwiatach, jest gwiazda w świecie perfum- Alberto Morillas. Ten wybitny hiszpański perfumiarz stworzył ponad sto zapachów. Do jego znanych kompozycji należą m.in. Flower Kenzo, 212-Carolina Herrera czy Pour Homme Blue Label Givenchy

Natomiast takie popularne perfumy jak JOOP! Homme, Truth for Men Calvina Kleina czy Burberry Women to dzieła Michela Almairaca. Ten francuski „nos” jest niezaprzeczalnie mistrzem w swoim fachu. Jego znakiem rozpoznawczym są wyraziste nuty zapachowe, które powstają z niewielkiej ilości składników. 

Innym artystą, który tworzy niepowtarzalne i zróżnicowane zapachy jest Jacques Cavalier. Perfumiarz ten już jako młody chłopak, spędzał dużo czasu w laboratorium, które należało do jego dziadka. Tam nauczył się wszystkiego o komponowaniu perfum. Efektem są dziś takie znane perfumy jak Cinema Yves Saint Lauren, Chic Caroliny Herrery czy Blue Water Issey Miyake. 

Na koniec, kobieca przedstawicielka współczesnej branży perfumeryjnej — Sophie Grojsman. Słynie ona z niezwykle wyczulonego zmysłu węchu. Jako mała dziewczynka, potrafiła po samym zapachu rozpoznać i określić jakość artykułów spożywczych sprzedawanych na targu. Grojsman wykorzystała swoje nieprzeciętne umiejętności i zajęła się tworzeniem perfum. Jest autorką takich kultowych zapachów jak Tresor Lancome, Eternity for Women Calvin Klein czy Neblina dla Yves Rocher.

Branża kosmetyczna z pewnością nie byłaby taka sama bez wspomnianych wyżej nazwisk. Dzięki tym artystom możemy dziś wybierać spośród setek, tysięcy wspaniałych perfum. Pasja i serce, jakie wkładają w swoją pracę, sprawia, że możemy przez długi czas cieszyć się zapachami zamkniętymi w niewielkich buteleczkach. 

KST

Sprawdź także

perfumy unisex

Perfumy unisex – 3 ciekawe zapachy

Zdecydowana większość z nas lubi otaczać się pięknymi zapachami. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, iż …