kobieta drapiąca się po ramieniu
Atopowe zapalenie skóry ma przebieg falowy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych – jakie mamy możliwości leczenia?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się występowaniem zmian na skórze oraz towarzyszącym im świądem o podłożu alergicznym. W Polsce chorobą dotkniętych jest około 5% społeczeństwa. Najczęściej (aż 90%) są to dzieci, u których w miarę z upływem lat choroba ustępuje. U niektórych występuje również w wieku dorosłym i jest najtrudniejsza w leczeniu formą tej choroby.

Między zaostrzeniami i remisją

Atopowe zapalenie skóry ma przebieg falowy. Osłabiona funkcja bariery skórnej, która wynikiem zmień genetycznych, prowadzi do nadwrażliwości na alergeny, czynniki drażniące i nadmierne odwodnienie. Podstawę terapii stanowi prewencja i profilaktyka, czyli unikanie czynników zaostrzających. Niestety jest ich wiele – m.in.: stres, przegrzanie skóry, detergenty czy aktywność fizyczna i wydzielanie potu. Regularna aplikacja preparatów nawilżających i odbudowujących barierę naskórkową pozwala na wydłużenie okresów między zaostrzeniami. Warto tutaj sięgać po preparaty specjalistyczne dedykowane do leczenia atopowego zapalenie skóry u dorosłych takie jak Bepanthen. Dzięki zastosowaniu technologii Lameli LLT łagodzą one świąd w stanach łagodnego oraz umiarkowanego zaostrzenia. W okresie remisji warto codziennie stosować preparaty prewencyjne, nawilżające i ochraniające skórę.

Jakie są dostępne opcje leczenia?

Choroba wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne chorego, a silny świąd i nasilenie zmian często sprawia, że chorzy unikają kontaktów towarzyskich. Dzięki dostępnemu leczeniu chorobę można kontrolować, jednak na efekty terapii trzeba poczekać. Obecnie najczęściej stosowanymi lekami są steroidy oraz inhibitory kalcyneuryny. W przypadku nasilonych zmian zapalnych można również dołączyć fototerapię. U pacjentów, u których przeprowadzone leczenie nie przynosi efektów, można zastosować leczenie immunosupresyjne z użyciem metotreksatu oraz cyklosporyny. Ostatnio do grupy leków stosowanych w atopowym zapaleniu skóry dołączyły leki biologiczne.

Nie tylko leki

Leczenie atopowego zapalenia skóry głównie opiera się na leczeniu właściwym i prewencji nawrotom. Jednak najlepsze efekty uzyskuje się, stosując dietę eliminacyjną i unikając czynników wyzwalających. Życie z tą chorobą to nieustanna walka i ograniczenia. Chorzy mają zwiększone ryzyko innych chorób autoimmunologicznych takich jak astma, alergiczny nieżyt nosa.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

biotyna

Czym jest biotyna?

Biotyna to organiczny związek chemiczny, który jest ważnym składnikiem diety, pomagając w utrzymaniu zdrowia skóry, …