Badania po 30. roku życia – jakie i kiedy wykonywać w ramach profilaktyki zdrowotnej?

Profilaktyka zdrowotna pozwala zapobiec rozwojowi groźnych chorób dzięki wykryciu ich we wczesnym stadium. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Profilaktyka zdrowotna pozwala zapobiec rozwojowi groźnych chorób dzięki wykryciu ich we wczesnym stadium. Badania profilaktyczne najlepiej wykonywać regularnie po 30. roku życia. Zestawy zalecanych badań dla kobiet i mężczyzn nieco się różnią. Wspólne są m.in. badania krwi i moczu.

Badania krwi, które po trzydziestce warto robić raz w roku

Podstawowe badania krwi jak morfologia, lipidogram, stężenie glukozy, TSH czy OB lub CRP najlepiej wykonywać raz do roku jeszcze przed trzydziestką. Pozwalają one wykryć wszelkie nieprawidłowości i stanowią podstawę do ewentualnej dalszej diagnostyki.

  • Morfologia ocenia ilościowo i jakościowo elementy krwi, takie jak erytrocyty, leukocyty i trombocyty, czyli odpowiednio czerwone i białe krwinki oraz płytki krwi. Wyniki morfologii są podstawą do oceny stanu zdrowia.
  • Lipidogram obrazuje gospodarkę tłuszczową w organizmie, określając poziom cholesterolu oraz trójglicerydów. Wykrywa ryzyko wystąpienia m.in. miażdżycy.
  • OB i CRP służą do wykrywania stanu zapalnego w organizmie, nie określają jednak jego lokalizacji – wynik ponad normę oznacza konieczność dalszej diagnostyki.
  • Badanie poziomu glukozy we krwi pozwala wcześnie wykryć cukrzycę.
  • Wynik TSH pozwala ocenić pracę tarczycy.

Kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną powinny regularnie raz do roku lub raz na pół roku wykonywać również próby wątrobowe. Badanie to pozwala ocenić, jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na wątrobę i czy jej nie uszkadzają.

Po co badać mocz w ramach profilaktyki? Profilaktyczne badanie moczu

W ramach profilaktyki badanie moczu warto robić raz na rok. Pozwala ono ocenić pracę nerek i kondycję układu moczowo-płciowego. Badanie moczu umożliwia wykrycie nieprawidłowości w działaniu nerek oraz infekcji układu moczowego. Dzięki temu można wcześnie rozpocząć leczenie i uniknąć dotkliwych powikłań, jak niewydolność nerek.

Profilaktyka nowotworowa u mężczyzn i kobiet po 30. roku życia

USG piersi, USG przezpochwowe oraz cytologia to pakiet badań profilaktycznych dla kobiet po trzydziestce. Najlepiej wykonywać je raz do roku. Pozwalają wykryć choroby nowotworowe piersi oraz narządów rodnych we wczesnym stadium, gdy szanse na wyleczenie są duże. Dodatkowo raz w miesiącu regularnie kobiety powinny samodzielnie badać piersi ­– najlepiej od 20. roku życia, a po trzydziestce obowiązkowo.

Mężczyźni dopiero po 35. roku życia powinni regularnie co miesiąc przeprowadzać samobadanie jąder w poszukiwaniu guzków i innych nieprawidłowości. Raz na 2 lub 3 lata mogą w ramach profilaktyki udać się na badanie jąder do urologa. Jeśli w rodzinie były przypadki raka stercza, mężczyzna powinien już po 35. urodzinach wykonać po raz pierwszy badanie prostaty.

Badania profilaktyczne wzroku ważne dla pracujących przy komputerze

Po 30. roku życia o wzrok powinny zadbać szczególnie osoby spędzające dużo czasu przed komputerem, a także z wadą wzroku. Profilaktycznie do okulisty warto wybrać się raz do roku.

RTG i USG w ramach profilaktyki – co ile robić po 30. roku życia

Po trzydziestce co 5 lat warto wykonać badania RTG klatki piersiowej oraz USG jamy brzusznej. Te badania obrazowe mogą wykryć we wczesnym stadium choroby nowotworowe i różnego typu anomalia zagrażające prawidłowemu działaniu wielu układów.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

usg tarczycy

Jakie choroby pomaga wykryć USG tarczycy?

Tarczyca to niepozorny gruczoł zlokalizowany w przednio-dolnej części szyi, pełniący ogromną rolę w utrzymaniu równowagi …