biofeedback
Biofeedback opiera się na pojęciu „umysł nad materią". Pomysł polega na tym, że dzięki odpowiednim technikom możesz zmienić swoje zdrowie, pamiętając o tym, jak twoje ciało reaguje na czynniki stresujące i inne bodźce | fot.: Fotolia

Biofeedback – co warto wiedzieć?

Biofeedback, czyli biologiczne sprzężenie zwrotne, to rodzaj terapii wykorzystującej czujniki przymocowane do ciała w celu pomiaru kluczowych funkcji ciała. Biofeedback ma na celu pomóc dowiedzieć się więcej o tym, jak działa ciało badanego człowieka. Informacje te mogą pomóc w uzyskaniu lepszej kontroli nad niektórymi funkcjami organizmu oraz w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych.

Biofeedback opiera się na pojęciu „umysł nad materią”. Pomysł polega na tym, że dzięki odpowiednim technikom możesz zmienić swoje zdrowie, pamiętając o tym, jak twoje ciało reaguje na czynniki stresujące i inne bodźce.

Przewlekły stres może mieć dramatyczny wpływ na twoje ciało. Może to obejmować podwyższone ciśnienie krwi, podwyższoną temperaturę ciała i zaburzenia czynności mózgu. Poprzez promowanie bardziej skutecznej psychicznej i fizycznej odpowiedzi na stres, biofeedback ma na celu pomóc Ci kontrolować procesy organizmu, takie jak tętno i ciśnienie krwi. Te procesy ciała były kiedyś uważane za całkowicie mimowolne.

Rodzaje biofeedbacku

Trzy najbardziej popularne metody biofeedbacku obejmują:

  • biofeedback elektromiograficzny (EMG): mierzy napięcie mięśni, które zmienia się w czasie;
  • biofeedback termiczny lub temperaturowy: mierzy zmiany temperatury ciała w czasie;
  • elektroencefalografia: mierzy aktywność fal mózgowych w czasie;

Inne rodzaje biofeedbacku obejmują:

Trening galwanicznej reakcji skóry: mierzy ilość potu na ciele w miarę upływu czasu;
biofeedback zmienności serca: mierzy tętno i ciśnienie.

Cel biofeedbacku

Biofeedback ma na celu zwalczanie stresu poprzez techniki relaksacyjne. Świadomie manipulujesz oddechem, częstością akcji serca i innymi zwykle „mimowolnymi” funkcjami, aby zastąpić reakcję swojego ciała na stresujące sytuacje.

Biofeedback wydaje się najbardziej skuteczny w warunkach, które są silnie uzależnione od stresu. Niektóre przykłady obejmują: zaburzenia uczenia się, zaburzenia odżywiania, moczenie nocne i skurcze mięśni.

Biofeedback może być stosowany w leczeniu wielu problemów fizycznych i psychicznych, w tym:

  • Astmy,
  • zaparć,
  • zespołu jelita drażliwego,
  • skutków ubocznych chemioterapii,
  • wysokiego ciśnienia krwi,
  • Choroby Raynauda,
  • chronicznego bólu,
  • stresu lub lęku.

Niektórzy ludzie wolą biofeedback jako formę leczenia tych stanów, ponieważ jest nieinwazyjny i nie polega na przyjmowaniu leków. Inni ludzie łączą biologiczne sprzężenie zwrotne z bardziej tradycyjnymi sposobami leczenia, aby poprawić ogólne samopoczucie.

Jak to działa?

Czujniki elektryczne z jednej strony podłączone do monitora a z drugiej podłączone do ciała. Czujniki mierzą jeden lub więcej znaków stresu. Może to obejmować tętno, napięcie mięśni lub temperaturę ciała. Pomiary dostarczają informacji zwrotnej o tym, jak twoje ciało reaguje na różne bodźce.

Terapeuta biofeedback może nauczyć cię, jak obniżyć tętno poprzez ćwiczenia oddechowe, techniki relaksacyjne i ćwiczenia umysłowe. Możesz mierzyć wyniki tych technik i ćwiczeń na monitorze. To zachęca do bardziej pozytywnych reakcji i relaksu.

Typowa sesja biofeedback trwa od 30 do 60 minut. Liczba sesji potrzebnych do rozwiązania problemu będzie różna w zależności od wielu czynników, w tym od tego, jak szybko nauczysz się kontrolować swoje reakcje fizyczne.

Istnieją również komercyjne urządzenia biofeedback dostępne na otwartym rynku, które są przeznaczone do użytku domowego. Są urządzenia z ręcznymi monitorami i inne, które łączą się z komputerem. Należy jednak uważać na oszustwa. Przed zakupem jednego z tych urządzeń należy skontaktować się z głównym dostawcą usług. Nie wszyscy producenci są uznani.

Ryzyka

Uważa się, że biofeedback jest ogólnie bezpieczny, co nie oznacza, że jest dla wszystkich. Powinieneś skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym lekarzem przed rozpoczęciem tego lub innego rodzaju terapii uzupełniającej.

Czego można się spodziewać?

Twój terapeuta pomoże ci ustalić, która technika biofeedbacku jest dla ciebie odpowiednia, na podstawie twoich problemów zdrowotnych. Sukces terapii biofeedback zależy od kilku czynników, takich jak częstotliwość korzystania z technik, których uczysz się podczas terapii w codziennym życiu.

W ludzkiej naturze leżą nieustanne badania organizmu, diagnozowanie chorób, problemów i szukanie na nie rozwiązań. Dzięki temu przez wieki medycyna bardzo się rozwinęła i w obecnych czasach możemy czuć się znacznie pewniej niż 100 czy 200 lat temu. Dzisiejsi lekarze są w stanie pomóc nam w wielu schorzeniach i chorobach, gdyż istnieje wiele leków i metod na poprawę naszego zdrowia.

Jedną z takich metod jest biofeedback. Dzięki niemu możemy analizować pracę naszego organizmu i jego reakcje na różne bodźce. Dzięki wynikom biofeedback, w porę możemy korygować zachowania ciała, tym samym zapobiegając przed różnymi chorobami.

MRA

Sprawdź także

stres w miejscu pracy

Jak radzić sobie z presją w miejscu pracy

Radzenie sobie z presją w miejscu pracy jest kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego, efektywności zawodowej …