masaż ból barku
Bez względu na przyczynę, bolący bark zwykle znacząco obniża komfort życia | fot.: materiał partnera

Ból barku spowodowany stanem zapalnym – diagnostyka i leczenie

Ból barku to powszechnie występująca dolegliwość, która powoduje ograniczenie ruchomości i problemy z wykonywaniem podstawowych czynności. Może mieć charakter nagły lub przewlekły. Ostremu bólowi nierzadko towarzyszy opuchlizna i zaczerwienienie stawu, a także tkliwość przy dotyku. Jak diagnozuje się zapalenie stawu barkowego i jak wygląda leczenie? Podpowiadamy!

Najczęstszą przyczyną bólu barku są powtarzalne mikro przeciążenia i urazy otaczających go tkanek miękkich, zapalenie wielomięśniowe/skórnomięśniowe czy zapalne choroby reumatyczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów. Bez względu na przyczynę, bolący bark zwykle znacząco obniża komfort życia, dlatego powinno się jak najszybciej rozpocząć leczenie, aby uniknąć groźnych powikłań.

Ból w barku – diagnostyka

W przypadku wystąpienia silnego bólu barku należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub reumatologiem. Pierwszy specjalista zaproponuje leczenie, jeśli przyczyną dolegliwości była kontuzja mechaniczna. Jeżeli oprócz bólu występuje dodatkowo obrzęk i sztywność czy ból innych stawów, trzeba będzie skonsultować się z reumatologiem.

Na początku wizyty lekarz zbiera wywiad, który zazwyczaj pozwala ustalić przyczynę wystąpienia przypadłości. Następnie przeprowadza badanie fizykalne, mające na celu ocenę zakresu ruchomości i siły mięśniowej, a także przeprowadza testy kliniczne ujawniające ból. Zdarza się, że już samo badanie w gabinecie pozwala wstępnie zdiagnozować zapalenie barku.

Na dalszym etapie, jeśli istnieją ku temu medyczne przesłanki, wykonuje się badanie ultrasonograficzne (USG), prześwietlenie rentgenowskie (RTG) lub rezonans magnetyczny (MRI). Czasem konieczne jeszcze staje się przeprowadzenie badań laboratoryjnych.

Stan zapalny barku – leczenie

Leczenie bólu barku może mieć różny przebieg. Ogromne znaczenie ma tutaj przyczyna wystąpienia dolegliwości. W pierwszej kolejności wdrażane są procedury zachowawcze, szczególnie gdy zmiany patologiczne nie są zaawansowane. Lekarz najczęściej wtedy zaleca przyjmowanie leków przeciwzapalnych, unieruchomienie ręki, dostawowe podanie kwasu hialuronowego, iniekcje z kortykosteroidów czy ostrzyknięcia bogatopłytkowym osoczem. Pacjent powinien także wykonywać ćwiczenia na bolący bark.

Fizjoterapia

Ból barku i ramienia nie zawsze wiąże się z koniecznością zaprzestania jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie – trzeba takową podjąć, tyle że w odpowiedni sposób, korzystając z właściwych technik oraz przestrzegając zasad prawidłowego użytkowania sportowego sprzętu. Ponadto należy unikać przeciążania barku zarówno podczas ćwiczeń, jak i codziennych czynności. Najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który opracuje plan rehabilitacji i udzieli niezbędnych rad oraz wskazówek, jakie ćwiczenia warto wykonywać w domu. Uchroni nas też przed ruchami oraz typami aktywności, które mogą spowalniać lub udaremniać leczenie.

Przeciwbólowe preparaty

W trakcie leczenia objawowego nierzadko stosuje się leki przeciwzapalne na ból barku. W ich składzie znajdują się substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, dzięki czemu są one w stanie przynieść ulgę.

Na ból w barku pomóc może także preparat do stosowania miejscowego taki jak diky spray. Oprócz substancji o działaniu przeciwzapalnym, należącej do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), zawiera on także olejek miętowy, który po aplikacji zapewnia przyjemny efekt chłodzenia.

Należy jednak pamiętać, aby przed użyciem zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do

opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.

Brak rezultatów po wdrożeniu postępowania objawowego lub dyskwalifikacja takiej formy leczenia zazwyczaj sprawia, że konieczne staje się przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. O dalszym postępowaniu decyduje jednak lekarz prowadzący.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta z termoforem na brzuchu

3 skuteczne rady na bolesne miesiączkowanie

Wielu kobietom miesiączka kojarzy się przede wszystkim z towarzyszącymi jej dolegliwościami, takimi jak bóle podbrzusza, …