Ból głowy
Ból głowy może wynikać z toczącego się procesu chorobowego i mówimy wtedy o wtórnym bólu głowy. Jeżeli nie ma uchwytnej przyczyny dolegliwości, wtedy ból głowy klasyfikujemy jako pierwotny | fot.: StockAdobe.com

Ból głowy – kiedy powszechnie dostępne leki przeciwbólowe mogą pomóc?

Ból głowy stanowi główny powód wizyt pacjentów w poradniach neurologicznych. Co więcej, WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) alarmuje, że ból głowy stanowi jedną z najważniejszych przyczyn niesprawności. Problem ten częściej dotyczy płci żeńskiej i osób w wieku produkcyjnym.

Ból głowy może wynikać z toczącego się procesu chorobowego i mówimy wtedy o wtórnym bólu głowy. Jeżeli nie ma uchwytnej przyczyny dolegliwości, wtedy ból głowy klasyfikujemy jako pierwotny. Wśród tej grupy wyróżniamy:

  • migrenę (najczęstsza przyczyna),
  • ból głowy typu napięciowego,
  • klasterowy ból głowy,
  • inne rzadsze typy: kłujący, kaszlący, wysiłkowy, związany z aktywnością seksualną, śródsenny, piorunujący i wiele innych.

W obrębie przyczyn wtórnego bólu głowy możemy znaleźć między innymi: uraz głowy i szyi, choroby naczyń, wpływ leków i środków psychoaktywnych lub ich odstawienia, zakażenia, zapalenie zatok, czy nieprawidłowości w jamie ustnej [1,2].

Jak znaleźć przyczynę dolegliwości?

Rozpoznanie opiera się w pierwszej kolejności na wykluczeniu wtórnych przyczyn. W tym celu należy zebrać dokładny wywiad lekarski, zbadać pacjenta, zlecić podstawowe badania z krwi, ocenić styl życia pacjenta, jego tryb pracy i podatność na czynniki mogące wyzwolić ból głowy. Jeśli stwierdzi się konkretne czynniki ryzyka, może być konieczne zlecenie badania USG i ocena naczyń doprowadzających krew do mózgu.

W przypadku istnienia wskazań takich jak nagły ból głowy, dolegliwości po urazie, występująca aura lub towarzyszące objawy ogniskowe, warto zlecić badanie obrazowe. Jeżeli dana osoba spożywa leki przeciwbólowe przez >3 miesiące, a ból głowy występuje przez ponad 10-15 dni w miesiącu należy wyeliminować ból głowy spowodowany nadużyciem leków przeciwbólowych. W charakterze dolegliwości, ból przypomina migrenę lub bóle typu napięciowego [3].

Objawy ostrzegawcze w bólach głowy

Objawy ostrzegawcze powinny być dla nas stanem alarmowym motywującym do szybkiego kontaktu z lekarzem. Związane są z wystąpieniem często poważnych stanów zdrowotnych i wymagają sprawnego pogłębienia diagnostyki. Co powinno nas zaniepokoić:

  • nagły początek bólu, zaburzenia świadomości
  • ból głowy stale nasilający się
  • dolegliwości, którym towarzyszą: gorączka, sztywność karku (niemożność całkowitego przywiedzenia głowy do klatki piersiowej), wysypka na skórze
  • zaburzenia widzenia
  • ból głowy w trakcie ciąży lub porodu [4]

Czy każdy ból głowy leczy się tak samo?

W większości przypadków można zastosować w leczeniu doraźnym leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Przedstawicielem tej grupy jest np. deksketoprofen, który zaczyna działać szybko przeciwbólowo i można go stosować na pusty żołądek. Warto jednak pamiętać, by przed zastosowaniem jakichkolwiek leków skonsultować ich przyjmowanie ze specjalistą.

 

Bibliografia:

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Migrena

Migrena – podstępny przeciwnik

Migrena to jedna z najczęstszych chorób układu nerwowego, o charakterze przewlekłym. Dotyka około 320 mln …