Słońce
Specjaliści radzą, aby od października do kwietnia, gdy światła słonecznego jest zdecydowanie mniej, przyjmować witaminę d każdego dnia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Brak witaminy d – organizm bije na alarm!

Gdy w organizmie dzieje się coś niepokojącego, ciało wysyła nam wiele, często niejednoznacznych, sygnałów. Nie wolno lekceważyć żadnego z nich, ponieważ nawet pozornie błahe dolegliwości mogą być oznakami groźnych dla zdrowia i życia chorób.

Sygnały alarmowe świadczące o niedoborze witaminy d:

  • Chroniczne zmęczenie;
  • Obniżona odporność;
  • Otyłość brzuszna;
  • Częste urazy kości i złamania;
  • Bóle kości i mięśni;
  • Brak energii, smutek, stany depresyjne, bezsenność, rozdrażnienie;
  • Choroby przyzębia;
  • Biegunka;
  • Brak apetytu;
  • Wysokie ciśnienie.

Organizm nie bez powodu bije na alarmbrak witaminy d może być jedną z przyczyn rozwinięcia się wielu groźnych chorób takich jak: grypa, osteoporoza, nowotwory złośliwe – rak piersi, sutka, prostaty czy jelita grubego, cukrzyca, miażdżyca, Alzheimer, a nawet stwardnienie rozsiane.

Badanie i odpowiednia suplementacja

Najskuteczniejszym sposobem na oznaczenie poziomu witaminy d w organizmie jest badanie krwi, które można wykonać za niewielką opłatą w każdej przychodni lub za darmo podczas trwania Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D Vitrum D3. Specjaliści radzą, aby od października do kwietnia, gdy światła słonecznego – głównego źródła tej witaminy – jest zdecydowanie mniej niż w pozostałych miesiącach roku przyjmować witaminę d każdego dnia. Zalecana dawka dla osób dorosłych, także po 65. roku życia, to od 800 do 2000 j.m. (jednostek międzynarodowych). Osobom z nadwagą lekarze radzą przyjmować dawkę od 1600 do 4000 j.m. Norma bezpieczna dla kobiet ciąży, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, to od 1500 do 2000 j.m.

Przepis na zdrowie

Wiele osób w okresie jesienno-zimowym przyjmuje tran oraz preparaty witaminowe, wierząc, że w ten sposób dostarcza do swojego organizmu odpowiednią dawkę witaminy d. Niestety, stężenie tej witaminy w tego typu preparatach jest zbyt niskie, aby mogło pokryć dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej. Vitrum D3 to kapsułki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, zawierające optymalną dawkę witaminy d zawieszonej w oleju z krokosza barwierskiego, który ułatwia organizmowi jej przyswajanie, niezależnie od posiłku.

Wsłuchiwanie się w sygnały, które wysyła nasze ciało, systematyczne uprawianie sportu, spożywanie zbilansowanych posiłków, wykonywanie profilaktycznych badań oraz regularna suplementacja witaminy d to gotowy przepis na zdrowie!

Więcej o niedoborach witaminy D przeczytasz na stronie http://www.vitrumd3.pl/brak-niedobory-witaminy-d3

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

suplementacja d3 k2mk7

4000 D3 + K2Mk7- jakiej dawki witaminy D potrzebujesz?

Codzienna suplementacja witaminy D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie każdy jednak wie, ile …