Słońce
Specjaliści radzą, aby od października do kwietnia, gdy światła słonecznego jest zdecydowanie mniej, przyjmować witaminę d każdego dnia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Brak witaminy d – organizm bije na alarm!

Gdy w organizmie dzieje się coś niepokojącego, ciało wysyła nam wiele, często niejednoznacznych, sygnałów. Nie wolno lekceważyć żadnego z nich, ponieważ nawet pozornie błahe dolegliwości mogą być oznakami groźnych dla zdrowia i życia chorób.

Sygnały alarmowe świadczące o niedoborze witaminy d:

  • Chroniczne zmęczenie;
  • Obniżona odporność;
  • Otyłość brzuszna;
  • Częste urazy kości i złamania;
  • Bóle kości i mięśni;
  • Brak energii, smutek, stany depresyjne, bezsenność, rozdrażnienie;
  • Choroby przyzębia;
  • Biegunka;
  • Brak apetytu;
  • Wysokie ciśnienie.

Organizm nie bez powodu bije na alarmbrak witaminy d może być jedną z przyczyn rozwinięcia się wielu groźnych chorób takich jak: grypa, osteoporoza, nowotwory złośliwe – rak piersi, sutka, prostaty czy jelita grubego, cukrzyca, miażdżyca, Alzheimer, a nawet stwardnienie rozsiane.

Badanie i odpowiednia suplementacja

Najskuteczniejszym sposobem na oznaczenie poziomu witaminy d w organizmie jest badanie krwi, które można wykonać za niewielką opłatą w każdej przychodni lub za darmo podczas trwania Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D Vitrum D3. Specjaliści radzą, aby od października do kwietnia, gdy światła słonecznego – głównego źródła tej witaminy – jest zdecydowanie mniej niż w pozostałych miesiącach roku przyjmować witaminę d każdego dnia. Zalecana dawka dla osób dorosłych, także po 65. roku życia, to od 800 do 2000 j.m. (jednostek międzynarodowych). Osobom z nadwagą lekarze radzą przyjmować dawkę od 1600 do 4000 j.m. Norma bezpieczna dla kobiet ciąży, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, to od 1500 do 2000 j.m.

Przepis na zdrowie

Wiele osób w okresie jesienno-zimowym przyjmuje tran oraz preparaty witaminowe, wierząc, że w ten sposób dostarcza do swojego organizmu odpowiednią dawkę witaminy d. Niestety, stężenie tej witaminy w tego typu preparatach jest zbyt niskie, aby mogło pokryć dzienne zapotrzebowanie osoby dorosłej. Vitrum D3 to kapsułki rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, zawierające optymalną dawkę witaminy d zawieszonej w oleju z krokosza barwierskiego, który ułatwia organizmowi jej przyswajanie, niezależnie od posiłku.

Wsłuchiwanie się w sygnały, które wysyła nasze ciało, systematyczne uprawianie sportu, spożywanie zbilansowanych posiłków, wykonywanie profilaktycznych badań oraz regularna suplementacja witaminy d to gotowy przepis na zdrowie!

Więcej o niedoborach witaminy D przeczytasz na stronie http://www.vitrumd3.pl/brak-niedobory-witaminy-d3

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

tabletki witamina b12

Jaką witaminę B12 wybrać? Cztery rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Witamina B12, czyli kobalamina, należy do witamin egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczane organizmowi …