filtry mineralne
Kremy z filtrami mineralnymi zapewniają wysoką ochronę SPF 30 i SPF 50, czym wpisują się w koreański rytuał pielęgnacyjny, którego ważnym krokiem jest ochrona przeciwsłoneczna | fot.: materiał partnera

Co to są filtry mineralne?

Ochrona przeciwsłoneczna skóry latem to podstawa dla zachowania jej zdrowego, pięknego wyglądu na dłużej. Tylko jakie kosmetyki wybrać? Czy warto stosować filtry mineralne i czym w ogóle one są?

O co chodzi z tymi filtrami mineralnymi?

Niektóre z kosmetyków przeciwsłonecznych opierają swoje działanie na filtrach mineralnych, które są łagodniejsze dla skóry i działają nieco inaczej niż tradycyjne filtry. Ich cząsteczki są stosunkowo duże, co sprawia, że nie wnikają w skórę, ale pozostają na jej powierzchni, tworząc w ten sposób barierę ochronną. Działają dzięki zdolności odbijania światła i promieniowania. Dzięki temu nie przenika ono w głąb skóry. Wszystko za sprawą dwutlenku tytanu i tlenku cynku, tworzących filtr o szerokim spektrum blokowania zarówno promieniowania UVA, jak i UVB.

Filtry mineralne, mieszane czy chemiczne?

Kosmetyki przeciwsłoneczne oparte są na działaniu filtrów różnego rodzaju. Najstarszymi stosowanymi w kosmetyce są filtry chemiczne. Wnikają one w głąb skóry, pochłaniając szkodliwe promieniowanie słoneczne. W ten sposób niwelują jego wpływ na nią. Ich zaletą jest skuteczność działania, wadą zaś nie zawsze korzystny wpływ na skórę.
Filtry mineralne są bezpieczniejszym sposobem ochrony skóry, gdyż nie wnikają w jej głębsze warstwy, utrzymując się jedynie na powierzchni. Alternatywą dla obu rozwiązań jest zastosowanie kosmetyków hybrydowych, łączących w sobie zalety filtrów mineralnych oraz chemicznych. Odbijają one światło słoneczne i je unieszkodliwiają, zapewniając w ten sposób ochronę skórze. Które z nich wybrać? Filtry mineralne warto stosować u dzieci oraz osób o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i alergii.

Zalety i wady filtrów mineralnych

Jak każdy kosmetyk, także kremy z filtrami mineralnymi mają swoje wady i zalety. Niewątpliwą korzyścią, płynącą z ich stosowania jest to, że nie podrażniają skóry. Warto jednak pamiętać, by wybierać kosmetyki bez nanocząsteczek, które mogą wnikać w skórę, zaburzając tym samym główną zaletę użytkowania takich kosmetyków. Filtry mineralne są bezpieczne dla skóry i skuteczne. Czy można się w nich doszukać wad? Z pewnością, ze względu na naturalne właściwości substancji chroniących, trudniej rozprowadzają się na skórze. Trzeba je dokładnie rozsmarować. Mogą też zostawiać smugi na ciele. W tym przypadku jednak korzyści przewyższają drobne niedogodności i pod względem zdrowotnym, filtry mineralne są bezpieczniejsze niż ich chemiczne odpowiedniki.

Kremy z filtrami mineralnymi zapewniają wysoką ochronę SPF 30 i SPF 50, czym wpisują się w koreański rytuał pielęgnacyjny, którego ważnym krokiem jest ochrona przeciwsłoneczna. A Azjatki dobrze wiedzą, jak pielęgnować skórę. Ich tipy stosuje obecnie cały świat!

Materiał partnera

Sprawdź także

Soraya suchy arganowy olejek do opalania

Nasz test: Soraya suchy arganowy olejek do opalania

Do aplikacji preparatów zabezpieczających przed promieniowaniem UV nie trzeba nikogo przekonywać. Słońce daje nam energię …