jak się przygotować do kolonoskopii
Kolonoskopia to badanie, którego lekarz używa do zbadania wnętrza jelita grubego pod kątem możliwych przyczyn takich zdarzeń, jak ból brzucha, krwawienie z odbytu lub zmiany w jelitach | fot.: Fotolia

Czeka cię kolonoskopia? O tym musisz pamiętać

Jeśli lekarz zaleci wykonanie kolonoskopii, nie martw się. Być może myślisz, że to straszna procedura, aczkolwiek dzisiejsza medycyna poszła tak daleko do przodu, że kolonoskopia nie jest już traumatycznym przeżyciem.

Kolonoskopia to badanie, którego lekarz używa do zbadania wnętrza jelita grubego pod kątem możliwych przyczyn takich zdarzeń, jak ból brzucha, krwawienie z odbytu lub zmiany w jelitach. Używa się jej również do testu na raka jelita grubego u osób w wieku powyżej 50 lat.

Co muszę zrobić przed kolonoskopią?

Przed zabiegiem kolonoskopii lekarz będzie chciał uzyskać informacje na temat wszelkich schorzeń i stanów, w tym o:

  • Ciąży
  • Stanie płuc
  • Chorobach serca
  • Alergiach na leki

Należy również poinformować lekarza o cukrzycy lub przyjmowaniu leków, które mogą wpływać na krzepnięcie krwi.

Aby pomyślnie przejść kolonoskopię, musisz mieć puste jelita. Oznacza to, że musisz przestrzegać ścisłej diety na co najmniej 24 godziny przed zabiegiem. Oznacza to zwykle przyjmowanie jedzenia wyłącznie w formie płynów. Lekarz pozwala też zwykle na spożywanie takich napojów, jak:

  • Kawa
  • Woda
  • Napoje sportowe
  • Rosół

Następnym krokiem będzie mechaniczne opróżnienie jelita. Lekarz zaproponuje jeden z następujących sposobów:

  1. Seria lewatyw
  2. Środek przeczyszczający – zwykle cytrynian magnezu

Lekarz zaleci, aby opróżnić jelita w jeden z powyższych sposobów w nocy poprzedzającej kolonoskopię, lub z samego rana, gdy zabieg jest zaplanowany na godzinę popołudniową. Pamiętaj, by dokładnie przestrzegać jego wskazówek.

Postaraj się, aby po kolonoskopii ktoś zabrał cię do domu. Być może zostaniesz uśpiony, co oznacza, że nie będziesz świadomy zabiegu. Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn przez co najmniej 8 godzin po kolonoskopii nie będzie bezpieczne.

Jak wykonuje się kolonoskopię?

Podczas kolonoskopii będziesz leżeć po lewej stronie stołu egzaminacyjnego. Dostaniesz środki uspokajające w formie zastrzyku i zapewne zaśniesz. Podczas zabiegu lekarz umieszcza w odbytnicy podobny do probówki instrument zwany kolonoskopem. Jest długi, ale ma tylko około 2 cm szerokości. Ma światło i kamerę wideo na końcówce, więc lekarz może zobaczyć podszewkę okrężnicy i określić, czy występuje jakiś problem.

Kolonoskop obejmuje również rurkę, która pozwala lekarzowi na pompowanie powietrza do jelita. To da mu lepszy widok na okrężnicę i jej podszewkę.

Podczas egzaminu lekarz może za pomocą tego narzędzia pobrać małe próbki okrężnicy w celu ich przetestowania, co nazywa się biopsją. Może również użyć go do usunięcia nieprawidłowych wzrostów zwanych polipami.

Co się dzieje po kolonoskopii?

Cała procedura powinna zająć od 20 do 30 minut. Zostaniesz w pokoju pooperacyjnym przez około 30 minut do godziny, aby obudzić się ze znieczulenia ogólnego.

Możesz mieć skurcze lub przepuszczać gazy, ale są to normalne. Możesz jeść normalnie po opuszczeniu gabinetu lekarskiego.

Upewnij się, że zrozumiałeś instrukcje, które otrzymałeś przed powrotem do domu. Może zaistnieć tymczasowa potrzeba unikania pewnych leków, takich jak rozcieńczalniki krwi, jeśli lekarz wykonał biopsję lub usunął jakiekolwiek polipy.

Krwawienie i przebicie okrężnicy są rzadkimi, ale możliwymi problemami po kolonoskopii. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeśli wystąpi którekolwiek z poniższych:

  • Więcej niż niewielkie krwawienie lub krwawienie, które trwa długo
  • Ostry ból brzucha, gorączka lub dreszcze

Kolonoskopia nie jest strasznym zabiegiem, a bardzo potrzebnym, dlatego też nie należy jej unikać. Znieczulenie ogólne lub miejscowe sprawia, że jest zwykle bezbolesna.

KGR

Sprawdź także

Okresowe badania lekarskie

Okresowe badania w pracy – co trzeba o nich wiedzieć?

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę musi mieć ważne orzeczenie lekarskie, które jasno informuje, …