Miejsce intymne
Pierwszym objawem grzybicy jest pieczenie, świąd i ból okolic intymnych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy jestem narażona na infekcje intymne?

Infekcje intymne to zagadnienie, które interesuje każdą kobietę. Nie tylko ze zwyczajnej troski o własne zdrowie, ale również z tego powodu, że większość infekcji intymnych jest niezwykle nieprzyjemna i znacząco obniża komfort życia. Pogarsza ogólne samopoczucie, a dla wielu kobiet jest także źródłem kompleksów.

Grzybica pochwy należy do najczęstszych infekcji intymnych. Jest na nią narażona każda kobieta aktywna seksualnie, korzystająca z basenów lub łaźni publicznych. Ryzyko złapania infekcji wzrasta też po antybiotykoterapii oraz w momencie ogólnego osłabienia organizmu.

Grzybica pochwy – jak sobie z nią poradzić?

Pierwszym objawem grzybicy jest pieczenie, świąd i ból okolic intymnych. Dodatkowo może pojawić się zaczerwienienie, tkliwość oraz nieprzyjemne upławy. Takie symptomy powinny skłonić kobietę do udania się do ginekologa. W niektórych przypadkach grzybica pochwy nie daje żadnych objawów i jest rozpoznawana dopiero przez ginekologa. Jednak najczęściej do lekarzy zgłaszają się pacjentki, które zauważyły u siebie grudkowate upławy o słodkim zapachu. Dodatkowo mogą cierpieć na ból podczas stosunku seksualnego.

Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z grzybicą jest zażycie odpowiednich leków. Można po nie sięgnąć jeszcze przed wizytą u ginekologa. Wtedy zaleca się przyjęcie probiotyków, o których można więcej poczytać na stronie internetowej www.invag.pl. Dodatkowo warto podmywać się lekko ciepłym naparem z rumianku, który ma właściwości kojące podrażnienia. Następnie należy przyjąć leki przepisane przez lekarza. Najczęściej są to globulki dopochwowe z antybiotykiem oraz wspomniane wyżej probiotyki. Ginekolog może dodatkowo zalecić leczenie partnera seksualnego, który najprawdopodobniej też ma infekcję, choć może jeszcze nie mieć żadnych widocznych objawów. Lekarz powinien wypisać receptę na leki również dla partnera.

Warto pamiętać, że przez okres leczenia należy wstrzymać się od uprawiania seksu i zrezygnować z chodzenia na basen czy korzystania z sauny.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kobieta w bikini

Jak radzić sobie z grzybicą skóry?

Spośród różnych wstydliwych dolegliwości, jedną z najpopularniejszych jest grzybica skórna. Dla wielu osób kojarzy się …