oko stożek rogówki
Bywa, że stożek rogówki samoistnie się zatrzymuje, a po jakimś czasie znów się nasila. Nieleczony może postępować, prowadząc do poważnych zaburzeń widzenia | fot.: materiał partnera

Czy wiesz jak walczyć ze stożkiem rogówki?

Nieostre widzenie, pogorszenie wzroku w ciemności i przy słabszym oświetleniu, szybko narastające objawy krótkowzroczności i astygmatyzmu, a także zmęczenie oczu – to tylko niektóre z objawów, jakich możemy się spodziewać w przypadku stożka rogówki. Jak można walczyć z tym schorzeniem? Zapraszamy do lektury!

Stożek rogówki – co to za choroba?

Schorzeniem tym nazywamy stan, w którym rogówka staje się cienka i uwypuklona, przez co nabiera stożkowatego kształtu. Jest ona bardzo ważną częścią naszego oka, a takie zmiany zaburzają jej prawidłowe funkcjonowanie – przez co u pacjenta pojawiają się objawy pogorszenia wzroku. Choroba występuje najczęściej u młodych osób w sile wieku – zwykle ok. 20-30. roku życia, nieco częściej pojawiając się u mężczyzn. Bywa, że stożek rogówki samoistnie się zatrzymuje, a po jakimś czasie znów się nasila. Nieleczony może postępować, prowadząc do poważnych zaburzeń widzenia. Warto wiedzieć, że jednym z czynników zwiększających ryzyko wystąpienia stożka rogówki jest częste tarcie oczu.

Objawy stożka rogówki – jakie są najczęstsze?

Stożek rogówki może dawać różne objawy. Do tych najczęściej występujących zaliczamy: szybko narastający astygmatyzm lub krótkowzroczność;

  • mnogie widzenie;
  • rozmywanie się obrazu;
  • nadwrażliwość na światło;
  • pogorszenie widzenia w ciemności;
  • zaczerwienienie, swędzenie i zmęczenie oczu.

Każdy z nas jest inny, więc oczywiście nie zawsze wystąpią wszystkie z wymienionych objawów. Jeśli jednak zwrócimy uwagę, że z naszym wzrokiem coś jest nie w porządku, powinniśmy zgłosić się do okulisty, który pomoże zdiagnozować problem.

Diagnostyka stożka rogówki – jak wygląda?

Zanim lekarz zdiagnozuje stożek, trzeba wykonać odpowiednie badania – standardowa wizyta okulistyczna może nie być wystarczająca. Na szczęście są one bezbolesne i nieinwazyjne. Wśród takich badań okulista może zalecić m.in.:

  • Topografię rogówki – która pozwala na uzyskanie trójwymiarowej „mapy” rogówki, z dokładnym odwzorowaniem jej powierzchni i wymiarów oraz uwzględnieniem wszystkich istotnych krzywizn. Badanie polega na wpatrywaniu się pacjenta w podświetlane na ekranie pierścienie – w tym czasie komputer analizuje powierzchnię rogówki. Im bardziej zaawansowana postać stożka, tym więcej zmian w topografii.
  • Biomikroskopię (badanie w lampie szczelinowej) – umożliwiającą okuliście dokładne obejrzenie oczu pacjenta (pod znacznym przybliżeniem) i wychwycenie różnych nieprawidłowości, np. ścieńczenia rogówki lub ubytków jej nabłonka.
  • Optyczną koherentną tomografię (OCT) – która pozwala na „zeskanowanie” rogówki i precyzyjne określenie ewentualnych zaburzeń jej grubości. Dzięki OCT można wykryć wiele różnych schorzeń okulistycznych. Podobnie jak poprzednie badania, również OCT jest krótką i bezbolesną procedurą, do tego bardzo prostą dla pacjenta – wystarczy obserwować wskazany punkt.

Korekta stożka rogówki metodą Cross Linking – na czym polega?

Leczenie stożka rogówki jest możliwe, jednak musimy pamiętać, że opiera się ono głównie na powstrzymywaniu postępów schorzenia. Zdiagnozowanie go na wczesnym etapie oraz szybko podjęte leczenie pozwolą zachować dobrą użyteczność wzroku. Obecnie najczęściej stosowaną w stożku rogówki metodą zabiegu jest Cross Linking.

Jego nazwę możemy przetłumaczyć jako „wiązanie krzyżowe” – i to jest właśnie klucz do zrozumienia sedna sprawy. Cross Linking to zabieg, który powoduje zwiększone wytwarzanie wiązań krzyżowych między komórkami rogówki, co wzmacnia tkankę i pomaga chronić ją przed dalszym zniekształcaniem. Osiąga się to dzięki nasączeniu jej roztworem ryboflawiny i naświetleniu specjalnie dobranym światłem UVA. Cross Linking hamuje postępy stożka, a czasami potrafi spowodować również jego częściowe cofanie się!

Do innych metod walki ze stożkiem rogówki należą:

  • Zabieg Topoguided – obecnie rzadko stosowana, laserowa korekcja powierzchni rogówki przy wykorzystaniu jej topograficznej mapy.
  • Stosowanie specjalnych, stabilnokształtnych soczewek kontaktowych – choć nie powstrzymują one rozwoju stożka, pozwalają lepiej widzieć osobom, u których on występuje. Są szczególnie przydatne np. gdy pacjent nie może skorzystać z Cross Linking lub zamierza się zapisać na zabieg, a dokuczają mu objawy.
  • Wszczepienie pierścieni wewnątrzgałkowych – zabieg wstawienia do oka specjalnych, bioprzyjaznych pierścieni, które spłaszczają stożek i redukują jego symptomy.

Cross Linking – gdzie mogę skorzystać z zabiegu? 

Cross Linking to najskuteczniejsza i najczęściej stosowana metoda leczenia stożka rogówki. Zabieg jest bardzo komfortowy dla pacjenta:

  • nie trwa długo – tylko ok. 50 minut;
  • jest bezpieczny – powikłania należą do rzadkości i zwykle mają charakter przemijający;
  • jest zupełnie bezbolesny – dzięki podaniu miejscowego znieczulenia.

Gdzie najlepiej skorzystać z możliwości leczenia? Obecnie zabieg Cross Linking można wykonać w wielu klinikach okulistycznych. Jedną z nich jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, którego placówki znajdziemy w Warszawie i Krakowie. Warto postawić na doświadczenie i najwyższy standard opieki. Więcej informacji na temat stożka i jego korekcji można znaleźć na stronie https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/leczenie-stozka-rogowki/. Zachęcamy do odwiedzenia jej i poczytania również o innych często występujących schorzeniach wzroku – a także o sposobach ich leczenia.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Soczewki kontaktowe

Zakładanie soczewek dla początkujących

Aplikacja szkieł kontaktowych może na początku sprawiać problemy. Soczewkę należy dokładnie oczyścić, położyć na palcu …