ara odwrócona do siebie plecami
Wbrew stereotypowi mężczyźni również mogą nie mieć ochoty na seks. Najczęściej stoją za tym rozmaite powody | fot.: stock.adobe.com

Dlaczego mężczyzna nie ma ochoty na seks?

Nie ma jednego powodu, dla którego mężczyzna zaczyna unikać swojej dziewczyny, żony czy partnerki. Poniżej garść sugestii, które mogą pomóc znaleźć powód w męskiej psychice, problemach fizycznych lub w stylu życia.

Czy powód leży w psychice?

Wbrew stereotypowi mężczyźni również mogą nie mieć ochoty na seks. Najczęściej stoją za tym rozmaite powody takie jak:

  • przemęczenie, napięcie psychiczne, stres;
  • depresja, zażywane leki, problemy emocjonalne;
  • problemy w związku, uraza do partnerki;
  • kompleksy i przekonania na temat swojego ciała, wyglądu i kondycji;
  • zmniejszone libido wraz z wiekiem – po 40-50. roku życia.

To tylko garść powodów, dla których mężczyzna może unikać kontaktów przez kilka tygodni czy miesięcy. Jeśli sytuacja się przedłuża, warto szczerze porozmawiać i sprawdzić, jakie są powody stojące za niedyspozycją partnera.

Dolegliwości fizyczne

Czasem za brakiem ochoty na seks stoją powody natury fizycznej. Może chodzić o problemy z układem moczowym czy płciowym, które są wstydliwe, więc mężczyźnie trudno je poruszyć ze swoją partnerką. Przykładowo po 50. roku życia bardzo często są to problemy z prostatą – od poważnych, które mogą się przerodzić w trwałe trudności, po przejściowe, które objawiają się co jakiś czas bólem krocza czy pieczeniem podczas oddawania moczu. Warto o tym rozmawiać, szczególnie że czasem problemy da się łatwo rozwiązać za pomocą leków dostępnych bez recepty w aptece. Innym razem potrzebne są badania i konsultacja z lekarzem. W przypadku najmniej poważnych dolegliwości, jak łagodny przerost stercza, sprawdzą się leki pochodzenia roślinnego np. Prostamol Uno. Podobnie proste do zastosowania są sposoby na łagodne problemy z pęcherzem jak zapalenie pęcherza czy zakażenie cewki moczowej. O ile problemy z prostatą dotyczą najczęściej mężczyzn w sile wieku i starszych, a zapalenie pęcherza może przytrafić się każdemu, to choroby weneryczne dotykają raczej młodych panów. W przypadku większości z nich lepiej udać się na kontrolę do lekarza. Nawet zwykła opryszczka może być bardzo bolesna, nie mówiąc o poważniejszych, przewlekłych chorobach. W tym wypadku środki domowe mogą tylko przeszkodzić w trwałym pozbyciu się problemów, maskując na chwilę objawy, ale nie lecząc choroby, która może nadal zakażać partnerkę i wpływać ujemnie na męskie samopoczucie.

Styl życia a ochota na współżycie

Mało mówi się o wpływie trybu życia na popęd płciowy. Tymczasem na bardzo podstawowym poziomie zdrowa dieta odżywia ciało i wszystkie jego układy, zapewniając odpowiednią ilość składników mineralnych, a także optymalne nawodnienie. Regularny ruch pobudza krążenie krwi i dotlenia organizm, co także przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania m.in. układu rozrodczego.

Zachodzi też odwrotna zależność, gdy uboga w minerały dieta, odwodnienie czy zaburzenie równowagi elektrolitowej doprowadzają do braku sił i apatii, a brak ruchu – do osłabienia mięśni czy nadwagi. Wówczas mężczyzna może nie mieć ochoty również na seks, nawet, jeśli teoretycznie jest zdrowy i nie cierpi na żadne poważne dolegliwości.

Materiał partnera

Sprawdź także

lovense lush wibrator na smartfona

Najlepsze gadżety erotyczne do sterowania na odległość!

Wibratory sterowane zdalnie cieszą się ogromną popularnością, przez co na rynku pojawiają się coraz to …