ara odwrócona do siebie plecami
Wbrew stereotypowi mężczyźni również mogą nie mieć ochoty na seks. Najczęściej stoją za tym rozmaite powody | fot.: stock.adobe.com

Dlaczego mężczyzna nie ma ochoty na seks?

Nie ma jednego powodu, dla którego mężczyzna zaczyna unikać swojej dziewczyny, żony czy partnerki. Poniżej garść sugestii, które mogą pomóc znaleźć powód w męskiej psychice, problemach fizycznych lub w stylu życia.

Czy powód leży w psychice?

Wbrew stereotypowi mężczyźni również mogą nie mieć ochoty na seks. Najczęściej stoją za tym rozmaite powody takie jak:

  • przemęczenie, napięcie psychiczne, stres;
  • depresja, zażywane leki, problemy emocjonalne;
  • problemy w związku, uraza do partnerki;
  • kompleksy i przekonania na temat swojego ciała, wyglądu i kondycji;
  • zmniejszone libido wraz z wiekiem – po 40-50. roku życia.

To tylko garść powodów, dla których mężczyzna może unikać kontaktów przez kilka tygodni czy miesięcy. Jeśli sytuacja się przedłuża, warto szczerze porozmawiać i sprawdzić, jakie są powody stojące za niedyspozycją partnera.

Dolegliwości fizyczne

Czasem za brakiem ochoty na seks stoją powody natury fizycznej. Może chodzić o problemy z układem moczowym czy płciowym, które są wstydliwe, więc mężczyźnie trudno je poruszyć ze swoją partnerką. Przykładowo po 50. roku życia bardzo często są to problemy z prostatą – od poważnych, które mogą się przerodzić w trwałe trudności, po przejściowe, które objawiają się co jakiś czas bólem krocza czy pieczeniem podczas oddawania moczu. Warto o tym rozmawiać, szczególnie że czasem problemy da się łatwo rozwiązać za pomocą leków dostępnych bez recepty w aptece. Innym razem potrzebne są badania i konsultacja z lekarzem. W przypadku najmniej poważnych dolegliwości, jak łagodny przerost stercza, sprawdzą się leki pochodzenia roślinnego np. Prostamol Uno. Podobnie proste do zastosowania są sposoby na łagodne problemy z pęcherzem jak zapalenie pęcherza czy zakażenie cewki moczowej. O ile problemy z prostatą dotyczą najczęściej mężczyzn w sile wieku i starszych, a zapalenie pęcherza może przytrafić się każdemu, to choroby weneryczne dotykają raczej młodych panów. W przypadku większości z nich lepiej udać się na kontrolę do lekarza. Nawet zwykła opryszczka może być bardzo bolesna, nie mówiąc o poważniejszych, przewlekłych chorobach. W tym wypadku środki domowe mogą tylko przeszkodzić w trwałym pozbyciu się problemów, maskując na chwilę objawy, ale nie lecząc choroby, która może nadal zakażać partnerkę i wpływać ujemnie na męskie samopoczucie.

Styl życia a ochota na współżycie

Mało mówi się o wpływie trybu życia na popęd płciowy. Tymczasem na bardzo podstawowym poziomie zdrowa dieta odżywia ciało i wszystkie jego układy, zapewniając odpowiednią ilość składników mineralnych, a także optymalne nawodnienie. Regularny ruch pobudza krążenie krwi i dotlenia organizm, co także przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania m.in. układu rozrodczego.

Zachodzi też odwrotna zależność, gdy uboga w minerały dieta, odwodnienie czy zaburzenie równowagi elektrolitowej doprowadzają do braku sił i apatii, a brak ruchu – do osłabienia mięśni czy nadwagi. Wówczas mężczyzna może nie mieć ochoty również na seks, nawet, jeśli teoretycznie jest zdrowy i nie cierpi na żadne poważne dolegliwości.

Materiał partnera

Sprawdź także

zazdrość zespół otella

Co to jest zespół Otella?

Zazdrość w związku jest czymś zupełnie normalnym i zazwyczaj nie wzbudza nadmiernego dyskomfortu u partnera. …