Egzema - choroba skóry
Egzema to coraz częstsze schorzenie, które dotyka ludzie bez względu na wiek oraz stan zdrowia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Egzema: przykry problem ze skórą

Egzema to coraz częstsze schorzenie, które dotyka ludzie bez względu na wiek oraz stan zdrowia. Przejawia się ona powstawaniem na skórze łuszczących, czerwonych plam, które swędzą. Bez interwencji lekarskie plamy poddają się przeróżnym infekcjom, dodatkowo utrudniając proces leczenie. Najczęściej egzemę widać na nadgarstkach, skórze wokół łokci i pod kolanami. Jak rozpoznać egzemę i na czym polega leczenie tej przykrej choroby? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Przyczyny choroby

Jest wiele czynników wpływających na powstawanie egzemy. Większość z nich jest związana ze schorzeniami alergicznymi. Niestety, bardzo często do rozwoju tej choroby przyczyniają się indywidualne predyspozycje do powstawania wyprysków. Wtedy leczenie jest bardzo trudne. Lekarze jako przyczynę powstawania egzemy wskazują również tryb życia. Ludzie zestresowani, pognębieni oraz poddani długotrwałym nerwom mają o wiele większe szanse na wystąpienie egzemy niż osoby żyjące w miarę spokojnie. Obojętne nie jest również skażenie środowiska, w którym żyjemy.

Co dokładnie wywołuje egzemę?

Najczęściej, bezpośrednią przyczyną tego niemiłego schorzenia jest kontakt skóry z czynnikiem uczulającym. Może to być proszek do prania, kosmetyki, tworzywo sztuczne lub nikiel występujący w biżuterii. Egzema może być również spowodowana substancjami występującymi w pożywieniu. Uczulać mogą czosnek, cebula, pomidory i marchew. Z egzemą można spotkać się również, przebywając pod intensywnym wpływem działania promieni słonecznych.

Jak walczyć z egzemą?

Leczenie egzemy nie jest łatwe ze względu na niejednorodność czynników, które do niej doprowadzają. Często jest bardzo ciężko konkretnie określić przyczynę tego schorzenia. Wynika to z tego, że jesteśmy otoczeni alergenami, które z każdej strony nas atakują. Podstawową rzeczą w walce z egzemą jest odnalezienie czynnika uczulającego i wyeliminowanie go z otoczenie chorego. Kluczowy tutaj okazuje się prawidłowo wykonany wywiad lekarski oraz specjalistyczne badania skóry. Polegają one na podawaniu choremu, w sposób kontrolowany, alergenów i badaniu reakcji skóry. Gdy przyczyna jest już znana, leczenie polega na podawaniu maści z kortyzonem oraz leków antyhistaminowych.

Aby leczenie egzemy było skuteczne, ważne jest również samozaparcie chorego oraz zmiana trybu życia. Dobrze jest usunąć z diety czynniki alergizujące takie jak nabiał, mleko, tłuszcze zwierzęce, pokarmy smażone, cukier, ostre przyprawy, herbatę, kawę i alkohol. Skuteczny w leczeniu egzemy jest napar z koniczyny oraz korzenia łopianu. Coraz większą popularność zyskuje również miód manuka, którego aktywność przeciwbakteryjna i właściwości przeciwzapalne pomagają oczyścić skórę i przynieść ulgę w swędzących plamach towarzyszących egzemie. Ważne jednak jest to, że naturalne sposoby, pomimo swojej skuteczności nie mogą zastąpić konsultacji z dermatologiem.

W jaki sposób chronić się przed egzemą?

Nie jest to łatwa kwestia ze względu na ilość uczulających nas substancji. Można jednak tak dostosować swoje otoczenie życiowe, aby jak najbardziej ograniczyć kontakt z alergenami lub czynnikami drażniącymi skórę. Na samym początku należy zwrócić uwagę na:

  • szorstką i podrażniającą skórę bieliznę;
  • nagłe zmiany temperatury oraz nadmierne nawilżanie powietrza;
  • kontakt ze zwierzętami;
  • działanie promieni słonecznych;
  • ciepły ubiór w okresie zimy oraz noszenie rękawiczek;
  • kosmetyki nawilżające (najlepsze są te na bazie olejów, które posiadają filtry UV);
  • odpowiednie nawadnianie organizmu.

Najważniejszy jest plan

W walce z egzemą ważne jest to, żeby nie wykonywać chaotycznych działań, ponieważ mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Niezwykle istotna jest prawidłowa diagnoza i ustalenie czynnika, który wpływa na uczulenie. Bez tego nie ma mowy o żadnym leczeniu. Dopiero po ustaleniu, co konkretnie jest przyczyną pojawiania się plam na skórze, możliwe będzie ich skuteczne leczenie. Oprócz stosowania się do zaleceń lekarskich dobrze jest też zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz ograniczyć kontakt ze zwierzętami. Egzema jest chorobą o tyle ciężką, że wiele wymaga od osoby, która na nią zapadnie. Tutaj nie wystarczy tylko stosowanie maści. Leczenie jest złożone i aby było skuteczne, musi być realizowane według z góry określonego planu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o samej egzemie i jej przyczynach wejdź na stronę http://www.cetaphil.pl/1253/egzema-jak-ja-rozpoznac/. Zamieszczone są porady jak radzić sobie z tym nieprzyjemnym schorzeniem skóry, które atakuje coraz więcej osób.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

stres w życiu

Wpływ stresu na skórę: Jak codzienne napięcie wpływa na naszą cerę i jak sobie z nim radzić?

Stres to codzienny towarzysz wielu z nas, ale niestety ma on zdolność do wpływania nie …