elektrolity do picia
Elektrolity do picia w postaci gotowego produktu są pomocne w sytuacjach, gdy potrzebne jest szybkie przywrócenie równowagi zasadowej i nawodnienie organizmu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Elektrolity do picia – kiedy warto po nie sięgać?

Elektrolity to substancje niezbędne dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, a także dla prawidłowej pracy organów wewnętrznych, w tym mózgu. Powinniśmy dbać, by codziennie dostarczać odpowiednią ich ilość wraz z pożywieniem. Czasem jednak warto sięgnąć po elektrolity dla dorosłych w formie gotowego napoju. W jakich sytuacjach pomocne są elektrolity do picia? Przeczytaj nasz artykuł.

Elektrolity i ich funkcje w organizmie

Elektrolity to naładowane dodatnio lub ujemnie jony soli rozpuszczalnych w wodzie i płynach ustrojowych. Krążą one wraz z krwią po całym organizmie i są odpowiedzialne za nawodnienie tkanek, równowagę zasadową oraz przesyłanie impulsów nerwowych. Elektrolity o ładunku dodatnim to jony soli potasu, sodu, magnezu i wapnia, elektrolity o ładunku ujemnym to fosforany, chlorki i wodorowęglany.

Kiedy przydatne są elektrolity dla dorosłych?

Elektrolity do picia w postaci gotowego produktu są pomocne w sytuacjach, gdy potrzebne jest szybkie przywrócenie równowagi zasadowej i nawodnienie organizmu. Może to być upał i związane z nim nadmierne pocenie się (wraz z potem tracimy elektrolity), ciężka praca fizyczna, niedomagania ze strony układu pokarmowego albo intensywny trening. Zawsze, gdy tracimy wodę z organizmu, na przykład wraz z potem, istnieje ryzyko nadmiernej utraty elektrolitów i obniżenia ich poziomu w organizmie. Elektrolity dla dorosłych w tabletkach musujących pomagają uzupełnić cenne pierwiastki.

Elektrolity do picia przydatne są również przy intensywnym wysiłku umysłowym, dlatego podczas nauki czy pracy nie zapominajmy o piciu wody. Odpowiednia jej ilość dla osoby dorosłej to 2 litry dziennie, przy czym płyny i elektrolity można dostarczać także pod postacią soków owocowych i warzywnych oraz zup. Nie wolno zapominać o prawidłowym odżywieniu i nawodnieniu, kiedy uczymy się albo pracujemy umysłowo, na przykład w biurze. To bardzo ważne, ponieważ elektrolity są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu. Kiedy ich poziom spada, mogą pojawić się problemy z koncentracją i pamięcią. Warto wtedy sięgnąć po elektrolity do picia albo po prostu napić się wody mineralnej.

Elektrolity do picia na upały

Wysoka temperatura powietrza sprzyja parowaniu wody. Traci ją również nasz organizm. Szczególnie w upalne dni warto sięgać po gotowe elektrolity dla dorosłych z apteki. Są dobrze zbilansowane, dzięki czemu mamy pewność, że dostarczamy organizmowi potrzebnych składników. Możemy przygotować też napój zawierający niezbędne do prawidłowego nawodnienia organizmu składniki samodzielnie, chociaż nie będzie on tak dobrze skomponowany jak suplementy. Do półtora litra wody mineralnej dodajmy odrobinę soli, łyżkę miodu i sok z cytryny. Osoby dbające o linię mogą zrezygnować z dosładzania napoju miodem. Taki napój pomoże ugasić pragnienie i poprawi tym samym nasze samopoczucie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Dieta aktywnych

Jaka powinna być właściwa dieta dla osób aktywnych fizycznie?

Sport to samo zdrowie, mówi znane porzekadło – nie od dziś wiadomo, że osoby aktywne …