Kobieta w ciąży na łóżku
Hemoroidy w ciąży to bardzo przykra przypadłość, która – choć nie stanowi zagrożenia – nie może być zlekceważona. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Hemoroidy w ciąży – jak im zapobiegać oraz leczyć?

Chociaż ciąża to wyjątkowy moment w życiu kobiety, często wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Poza mdłościami, bólami kręgosłupa czy bólami w pachwinach, na listę uciążliwych przypadłości trafiają hemoroidy. Wcale jednak nie jesteś skazana na tę wstydliwą dolegliwość. Sprawdź, dlaczego.

Hemoroidy w ciąży to bardzo przykra przypadłość, która – choć nie stanowi zagrożenia – nie może być zlekceważona. Chodzi przede wszystkim o uciążliwe objawy, takie jak np. swędzenie i pieczenie okolicy odbytu, krwawienie podczas wypróżniania. Takie dolegliwości wcale jednak nie muszą się pojawić – istotną rolę odgrywa profilaktyka.

Sposoby zapobiegania hemoroidom w ciąży

Działania profilaktyczne mające na celu zapobiegnięciu hemoroidom w ciąży odgrywają znaczącą rolę. Warto bowiem mieć świadomość, że raz powstała przypadłość ma tendencję do nawracania i powiększania się w kolejnych ciążach.

  • Odpowiednia dieta

Sposób odżywiania wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, także w aspekcie guzków krwawniczych. Dieta uboga w błonnik oraz jedzenie ciężkostrawnych potraw sprzyja hemoroidom.

Nie chcąc dopuścić do ich powstania, warto zmienić podejście do jedzenia. Podstawą posiłków powinny być owoce i warzywa, które – dzięki zawartości błonnika – pobudzają jelita do pracy. Warto także pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów, które rozluźniają masę kałową i ułatwiają jej wydalanie.

  • Aktywność fizyczna

Prowadzenie siedzącego trybu życia u kobiet w ciąży jest często spotykanym zjawiskiem. Panie boją się wysiłku fizycznego, ponieważ nie chcą zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Tymczasem spędzając wiele godzin w pozycji siedzącej, dochodzi do nienaturalnego obciążenia jelit i naczyń krwionośnych. Sprzyja to powstawaniu hemoroidów.

Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo i nie istnieją żadne przeciwwskazania, zacznij się więcej ruszać. Nie musisz chodzić na zajęcia w klubie fitness, ponieważ wystarczy choćby najmniejszy ruch na świeżym powietrzu czy ćwiczenia wykonywane w domu.

Hemoroidy w ciąży – jak je wyeliminować?

Nie wszystkim kobietom udaje się uniknąć hemoroidów w ciąży. W takiej sytuacji należy podjąć odpowiednie działania.

  • Zadbaj o zdrową dietę

I w tym przypadku musisz zmienić swój sposób odżywiania na taki, aby był źródłem sporej ilości błonnika. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć m.in. produktów spożywczych, takich jak: owoce i warzywa, kasze, produkty zbożowe i pełnoziarniste, orzechy i migdały.

Zmiana diety na wysokobłonnikową wiąże się z koniecznością dostarczania sporej ilości płynów – nawet 2-2,5 l dziennie.

  • Unikaj parcia podczas wypróżniania

Problemy z regularnym wypróżnianiem prowadzą do zaparć. Skutkuje to silnym parciem podczas wizyty w toalecie, co z kolei sprzyja krwawieniu oraz wypadaniu żylaków.

  • Pamiętaj o odpowiedniej higienie

Niewłaściwa higiena miejsc intymnych może doprowadzić do wielu infekcji. Hemoroidy przemywaj regularnie chłodną wodą z mydłem o neutralnym pH lub naparem z kory dębu. Do podcierania używaj miękkiego papieru toaletowego albo mokrych chusteczek nawilżanych wodą.

Warto mieć świadomość, że w okresie ciąży nie można wykonywać żadnych zabiegów. Dopiero po porodzie lekarz proktolog może podjąć decyzję o usunięciu hemoroidów specjalistycznymi metodami, np. krioterapią, skleroterapią czy koagulacją.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

suplementacja w ciąży

Odporność w czasie ciąży – jak ją poprawić?

Jako przyszła mama jesteś narażona na częste infekcje, które mogą mieć wpływ na prawidłowy rozwój maluszka. …