Strona główna / Zdrowie / Hemoroidy w ciąży – jak im zapobiegać oraz leczyć?
Kobieta w ciąży na łóżku
Hemoroidy w ciąży to bardzo przykra przypadłość, która – choć nie stanowi zagrożenia – nie może być zlekceważona. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Hemoroidy w ciąży – jak im zapobiegać oraz leczyć?

Chociaż ciąża to wyjątkowy moment w życiu kobiety, często wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Poza mdłościami, bólami kręgosłupa czy bólami w pachwinach, na listę uciążliwych przypadłości trafiają hemoroidy. Wcale jednak nie jesteś skazana na tę wstydliwą dolegliwość. Sprawdź, dlaczego.

Hemoroidy w ciąży to bardzo przykra przypadłość, która – choć nie stanowi zagrożenia – nie może być zlekceważona. Chodzi przede wszystkim o uciążliwe objawy, takie jak np. swędzenie i pieczenie okolicy odbytu, krwawienie podczas wypróżniania. Takie dolegliwości wcale jednak nie muszą się pojawić – istotną rolę odgrywa profilaktyka.

Sposoby zapobiegania hemoroidom w ciąży

Działania profilaktyczne mające na celu zapobiegnięciu hemoroidom w ciąży odgrywają znaczącą rolę. Warto bowiem mieć świadomość, że raz powstała przypadłość ma tendencję do nawracania i powiększania się w kolejnych ciążach.

  • Odpowiednia dieta

Sposób odżywiania wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, także w aspekcie guzków krwawniczych. Dieta uboga w błonnik oraz jedzenie ciężkostrawnych potraw sprzyja hemoroidom.

Nie chcąc dopuścić do ich powstania, warto zmienić podejście do jedzenia. Podstawą posiłków powinny być owoce i warzywa, które – dzięki zawartości błonnika – pobudzają jelita do pracy. Warto także pamiętać o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów, które rozluźniają masę kałową i ułatwiają jej wydalanie.

  • Aktywność fizyczna

Prowadzenie siedzącego trybu życia u kobiet w ciąży jest często spotykanym zjawiskiem. Panie boją się wysiłku fizycznego, ponieważ nie chcą zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. Tymczasem spędzając wiele godzin w pozycji siedzącej, dochodzi do nienaturalnego obciążenia jelit i naczyń krwionośnych. Sprzyja to powstawaniu hemoroidów.

Jeżeli ciąża rozwija się prawidłowo i nie istnieją żadne przeciwwskazania, zacznij się więcej ruszać. Nie musisz chodzić na zajęcia w klubie fitness, ponieważ wystarczy choćby najmniejszy ruch na świeżym powietrzu czy ćwiczenia wykonywane w domu.

Hemoroidy w ciąży – jak je wyeliminować?

Nie wszystkim kobietom udaje się uniknąć hemoroidów w ciąży. W takiej sytuacji należy podjąć odpowiednie działania.

  • Zadbaj o zdrową dietę

I w tym przypadku musisz zmienić swój sposób odżywiania na taki, aby był źródłem sporej ilości błonnika. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć m.in. produktów spożywczych, takich jak: owoce i warzywa, kasze, produkty zbożowe i pełnoziarniste, orzechy i migdały.

Zmiana diety na wysokobłonnikową wiąże się z koniecznością dostarczania sporej ilości płynów – nawet 2-2,5 l dziennie.

  • Unikaj parcia podczas wypróżniania

Problemy z regularnym wypróżnianiem prowadzą do zaparć. Skutkuje to silnym parciem podczas wizyty w toalecie, co z kolei sprzyja krwawieniu oraz wypadaniu żylaków.

  • Pamiętaj o odpowiedniej higienie

Niewłaściwa higiena miejsc intymnych może doprowadzić do wielu infekcji. Hemoroidy przemywaj regularnie chłodną wodą z mydłem o neutralnym pH lub naparem z kory dębu. Do podcierania używaj miękkiego papieru toaletowego albo mokrych chusteczek nawilżanych wodą.

Warto mieć świadomość, że w okresie ciąży nie można wykonywać żadnych zabiegów. Dopiero po porodzie lekarz proktolog może podjąć decyzję o usunięciu hemoroidów specjalistycznymi metodami, np. krioterapią, skleroterapią czy koagulacją.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Planowanie jest ważne

Każda kobieta pragnie, by jej dziecko urodziło się zdrowe. Wiele zależy od kondycji jej organizmu, …