Kobieta z ręką na łonie
Złapaniu infekcji intymnej sprzyja korzystanie z basenu, łaźni publicznych i toalet, noszenie nieprzewiewnej bielizny lub częsta zmiana partnerów seksualnych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Infekcje intymne. Jak im zapobiec?

Raz złapana infekcja intymna lubi nawracać, dlatego w tym przypadku bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie, które ograniczy ryzyko rozwoju choroby. Trzeba też pamiętać o tym, że już w momencie zauważenia pierwszych objawów infekcji (np. szczypanie, pieczenie, upławy) warto udać się do lekarza, ponieważ zaniedbana sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza do wyleczenia.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Całkowite uniknięcie złapania infekcji intymnej nie jest do końca możliwe, ponieważ wiele sytuacji związanych z naszym dzisiejszym sposobem życia po prostu temu sprzyja. Jak się można łatwo domyślić, większość pań nie chce rezygnować ze stylu życia, jaki prowadzi.

Złapaniu infekcji intymnej sprzyja korzystanie z basenu, łaźni publicznych i toalet, noszenie nieprzewiewnej bielizny lub częsta zmiana partnerów seksualnych. Dużym zagrożeniem jest także stosowanie antybiotykoterapii, która usuwa z organizmu nie tylko złe, ale również dobre i pożyteczne bakterie, chroniące przed infekcjami.

Sposoby ograniczające ryzyko złapania infekcji intymnej

Do najprostszych, a tym samym najlepszych sposobów unikania infekcji intymnych zaliczamy przede wszystkim higienę. Częste podmywanie się to podstawa, tak samo jak regularna zmiana tamponów, podpasek, wkładek i bielizny. Bardzo ważne jest również to, czym się pomywamy. Należy używać specjalnych kosmetyków do mycia okolic intymnych, które zawierają nie tylko prawidłowe pH, ale również składniki chroniące przed infekcjami. Informacje o tego typu kosmetykach znajdują się na stronie www.provag.info.

Nie bez znaczenia jest także unikanie sytuacji stwarzających ryzyko. Warto zrezygnować z kontaktów seksualnych z nieznanymi partnerami, stosować jednorazowe nakładki na sedesy w publicznych toaletach, unikać korzystania z publicznych łaźni i basenów. Dodatkowo można wzmocnić swój organizm, by lepiej zwalczał ewentualne bakterie. W tym celu należy stosować zbilansowaną dietę i zażywać probiotyki. Pamiętając cały czas o powyższych zasadach i ryzyku złapania infekcji, jesteśmy w stanie skutecznie zadbać o własne zdrowie i dobre samopoczucie.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta z kremem przed lustrem

Probiotyki w kosmetykach – dlaczego warto po nie sięgać

Probiotyki sposobem na piękną cerę? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie brzmi tak! Badania …