soczewki kontaktowe
Niestety, nie możemy dobrać soczewek kontaktowych jedynie na podstawie recepty na okulary | fot.: materiał partnera

Jak czytać receptę na soczewki kontaktowe?

Udając się do okulisty bądź optometrysty w celu zbadania wzroku i uzyskania informacji na temat soczewek, jakie mamy kupić, na koniec wizyty dostajemy receptę, na której widnieją tajemnicze skróty. SPH, OP, DIA, BC, AXIS… To wszystko przypomina tajemniczy kod i jest całkowicie niezrozumiałe dla zwykłego Kowalskiego. Na recepcie często znajdziemy także konkretną markę soczewek, które będą najlepiej dopasowane do potrzeb naszych oczu. Co oznaczają poszczególne parametry i jak czytać receptę na soczewki?

Jak czytać receptę na soczewki?

Recepta na soczewki dla kogoś, kto nie ma na co dzień do czynienia z optyką, może przypominać czarną magię. Na szczęście wszystkie te tajemnicze skróty nie są żadnym wyzwaniem dla specjalistów, a zwykły laik może łatwo zrozumieć treść recepty, jak tylko pozna znaczenie poszczególnych symboli. Co oznaczają parametry widniejące na opakowaniach i receptach na soczewki?

SPH/PWR – inaczej moc sferyczna soczewki, czyli siła korekcji wzroku. Może być wyrażona w wartościach dodatnich (dla dalekowidzów) lub ujemnych (dla krótkowidzów). Wartość zerowa, dla osób bez wady wzroku oznaczana jest często słowem „Plano”.

OP/OL – choć skrót wygląda enigmatycznie, oznacza po prostu oko prawe/oko lewe. Nie zawsze posiadamy identyczną wadę wzroku w obydwu oczach.

BC – krzywizna bazowa. Wartość wskazująca skrzywienie czy uwypuklenie tylnej części soczewki.

DIA – czasem oznaczane również jako D – szerokość soczewki w milimetrach.

CYL – oznacza cylinder, czyli wartość określającą moc astygmatyzmu.

AXIS/AX – oś astygmatyzmu, przedstawiająca kąt według którego soczewki mają korygować wadę.

ADD – addycja – parametr występujący przy soczewkach multifokalnych, oznacza dodatek do bliży.

Dom – dominacja – typ progresywny, wskazuje, które oko spełnia potrzeby dalekowzroczności, a które bliskowzroczności.

Dodatkowe parametry soczewek na opakowaniu

Oprócz skrótów widniejących na recepcie, którą dostaniemy od optometrysty bądź okulisty, przy wyborze soczewek istotne są jeszcze inne parametry, na które należy zwrócić uwagę. Oprócz rzeczy oczywistych takich jak LOT, czyli numer partii, czy EXP – data przydatności, warto przyjrzeć się także przepuszczalności tlenu w przypadku konkretnego materiału soczewki. Parametr ten oznaczony jest symbolem Dk/t i znajduje się na każdym opakowaniu soczewek kontaktowych.

Czy recepta na soczewki różni się od recepty na okulary?

Niestety, nie możemy dobrać soczewek kontaktowych jedynie na podstawie recepty na okulary. Różni się ona od recepty na soczewki, ponieważ znajdują się na niej jedynie parametry dotyczące narządu wzroku – brak jest wartości, które określają same soczewki. Dlatego jeśli chcemy zmienić sposób korekcji wzroku, warto wybrać się do okulisty lub optometrysty, by dobrać wszystkie parametry i wypisać receptę zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami.

Materiał partnera

Sprawdź także

soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe jednodniowe czy miesięczne – jakie wybrać?

Noszenie soczewek kontaktowych jest równie popularnym sposobem na poprawienie widzenia co używanie okularów. W porównaniu …