infekcja intymna
Nie każda infekcja intymna daje oczywiste objawy | fot.: materiał partnera

Jak leczyć infekcje intymne?

Do powstania infekcji w miejscach intymnych może przyczynić się wiele czynników. Często przyczyną jest brak odpowiedniej higieny, jednak środowisko dla rozwoju drobnoustrojów w pochwie powstaje także po terapii antybiotykami lub w przypadku złej diety. Niezależnie od przyczyny infekcje intymne należy leczyć, gdyż zaniedbane mogą przerodzić się w stan przewlekły i nieść ze sobą groźne konsekwencje dla zdrowia kobiety.

Leczenie infekcji intymnych

Nie każda infekcja intymna daje oczywiste objawy. Czasem zakażenie wykrywane jest dopiero podczas badania ginekologicznego. W zależności od rodzaju infekcji różnić się mogą także sposoby jej leczenia.

Grzybica pochwy

Jest najczęstszą infekcją intymną i także najłatwiejszą do rozpoznania, gdyż objawia się silnym świądem okolic intymnych oraz twarogowymi upławami. Jest też stosunkowo prosta do wyleczenia, aktualnie dostaniemy już leki na infekcje intymne bez recepty, które świetnie sobie radzą z zakażeniem grzybiczym.

Bakteryjne zapalenie pochwy

Jest to infekcja poważniejsza od grzybicy, głównie dlatego, że trudniej ją rozpoznać, ponieważ wielokrotnie nie daje objawów. Najczęściej kobiety dowiadują się o zakażeniu podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Symptomy, jeżeli już się pojawią, to szaro-białe, wodniste upławy o rybim zapachu, czasem świąd i pieczenie podczas oddawania moczu. Leczenie bakteryjnej infekcji pochwy jest nieco bardziej skomplikowane i powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, który zleci posiew wydzieliny z pochwy i zapisze odpowiednie leki. W przypadku zakażenia bakteriami pomocne jest podawanie antybiotyków doustnie lub dopochwowo oraz sulfonamidów. Warto również zadbać o odpowiednią dietę, w której powinny znaleźć się probiotyki, sprzyjające odbudowie flory bakteryjnej pochwy, co może okazać się pomocne w zwalczaniu bakterii.

Profilaktyka infekcji intymnych, czyli jak im zapobiegać?

Infekcje intymne u kobiet zdarzają się często. Najbardziej narażone są na nie kobiety w ciąży i w wieku rozrodczym, jednak mogą przydarzyć się także u osób starszych i dzieci. Na szczęście istnieją sposoby, które mogą zredukować ryzyko zakażenia, należy pamiętać o kilku zasadach.

Stosuj probiotyki

Infekcje intymne często pojawiają się w wyniku antybiotykoterapii, podczas której flora bakteryjna pochwy ulega zniszczeniu, a jej funkcje są zaburzone. To właśnie dlatego wielu lekarzy zapisuje swoim pacjentom probiotyki, które należy stosować w trakcie, a także po zakończeniu terapii antybiotykowej. Probiotyki, a głównie pałeczki kwasu mlekowego, przywracają prawidłowe pH w pochwie i sprzyjają jej odbudowie. Dzięki temu zwiększa się warstwa ochronna, a środowisko w miejscach intymnych staje się nieprzyjazne dla bakterii i grzybów, ograniczając ich rozwój. Warto wdrożyć probiotyki do codziennej diety, najpopularniejsze są kapusta i ogórki kiszone, a także naturalne kefiry.

Należy również pamiętać o odpowiedniej higienie intymnej oraz noszeniu lekkiej, bawełnianej bielizny, która nie spowoduje podrażnień.

Materiał partnera