leczenie polipów jelita
We wczesnym stadium, niewielkiej wielkości polipy, nie dają żadnych objawów i najczęściej zostają wykryte w trakcie innych badań diagnostycznych | fot.: materiał partnera

Jak leczyć polipy w jelicie grubym?

Polipy w jelicie grubym najczęściej są zmianami nowotworowymi o łagodnym charakterze. Mimo to nie należy ich bagatelizować. Ważna jest ich systematyczna kontrola i podjęcie leczenia, jeśli zachodzi taka konieczność, ponieważ mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy. To schorzenie, które dotyka osób dorosłych. Czym się charakteryzuje i jak je leczyć?

Czym są polipy jelita grubego?

Polipy są wypukłymi zmianami błony śluzowej jelita grubego. Zazwyczaj są zupełnie niegroźne, ale mogą przekształcić się w nowotwór złośliwy. Niestety przyczyna ich pojawiania się nadal nie została do końca poznana. Wskazuje się na ich powiązanie ze stanami zapalnymi w obrębie błony śluzowej, chociaż mogą być uwarunkowane genetycznie. Badania potwierdzają, że znacznie częściej występują u osób, które prowadzą siedzący styl życia, a także nie mają właściwie zbilansowanej diety. Ich powstawaniu sprzyja także nadmierne palenie tytoniu. Polipy w jelicie grubym wymagają regularnej kontroli, aby nie przekształciły się w nowotwór złośliwy. Te zmiany w obrębie śluzówki najczęściej umiejscawiają się w esicy lub odbytnicy i mogą znacznie wpływać na komfort funkcjonowania cierpiącej na nie osoby.

Jakie objawy dają polipy jelita grubego?

We wczesnym stadium, niewielkiej wielkości polipy, nie dają żadnych objawów i najczęściej zostają wykryte w trakcie innych badań diagnostycznych. Jeśli są już większe, mogą prowadzić do krwawień z dolnych odcinków przewodu pokarmowego, co często w wynikach objawia się niedokrwistością. Pierwsze symptomy, które powinny wzbudzić nasz niepokój to przede wszystkim:

  • obecność śluzu lub krwi w kale,
  • powtarzające się na zmianę biegunki lub zaparcia,
  • ból w podbrzuszu, a także potrzeba częstszego korzystania z toalety.

Jeśli je zaobserwujemy, nie należy odwlekać wizyty u specjalisty. Najważniejszym badaniem diagnostycznym jest kolonoskopia, która polega na wprowadzeniu wziernika z kamerą przez odbyt. Wiele osób rezygnuje z tego badania nie tylko z obawy na ból, ale też wstyd przed lekarzem. Tymczasem w trakcie tego zabiegu możliwe jest również powstrzymanie krwawienia z polipów i dokładna ocena stanu śluzówki. Pamiętajmy, że podstawą przeprowadzenia tego badania jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Coraz więcej gabinetów lekarskich, zwłaszcza prywatnych, oferuje też badanie w krótkim dożylnym znieczuleniu ogólnym, co znacznie poprawia komfort pacjentów.

Jak leczyć polipy jelita grubego?

Leczenie polipów jelita grubego polega na ich usunięciu za pomocą wspomnianego już kolonoskopu, jeśli zmiany są dużych rozmiarów. Niewielkie uwypuklenia śluzówki lub predyspozycje genetyczne powinny skłonić nas do wdrożenia zdrowych nawyków. Ważna jest nie tylko aktywność fizyczna, ale również bogata w błonnik dieta, ponieważ usprawnia on pracę jelit i chroni wrażliwą śluzówkę przed uszkodzeniami. Ważne, aby unikać dań smażonych i przetworzonych, a wybierać produktu pełnoziarniste, strączki, a także warzywa i owoce. Nasz organizm podziękuje nam również, jeśli odstawimy używki, a zwłaszcza nikotynę i alkohol.

Materiał partnera