kleszcz
Kleszcze atakują niespodzianie, stosunkowo szybko przemieszczają się po ciele, gnieżdżąc się tam, gdzie jest najcieplej, a więc często i tam, gdzie my ich nie widzimy | fot.: materiał partnera

Jak skutecznie obronić się przed atakiem kleszczy?

O kleszczach nie da się zapomnieć, nie można być także nigdy całkowicie pewnym, że nie przyniesie się nieproszonego gościa do domu. Żaden sposób przeciwko kleszczom nie gwarantuje 100% sukcesu. Jeśli jednak połączysz kilka rozwiązań i będziesz uważna, szanse na to, że znajdziesz na swoim lub dziecka ciele kleszcza, znacząco spadają.

Zabawa w chowanego

Wchodząc do lasu, parku, na łąkę z wysokimi trawami, szczególnie w okresie wiosenno-letnim po prostu trzeba liczyć się z ryzykiem, że razem z bukietem kwiatów, malinami, jagodami czy grzybami, przyniesienie się do domu także i kleszcza. Niestety na te insekty po prostu nie ma jednego skutecznego sposobu. Nie ma także połączenia kilku metod, które dawałyby 100% gwarancję. Kleszcze atakują niespodzianie, stosunkowo szybko przemieszczają się po ciele, gnieżdżąc się tam, gdzie jest najcieplej, a więc często i tam, gdzie my ich nie widzimy – za uszami, pod pachami, kolanami, w okolicach pachwin. Niezależnie więc od tego, jak skutecznych mieszanek, sprayów, olejków na kleszcze używasz, jak uważnie dobierać ubrania do lasu, zawsze po powrocie koniecznie dokładnie obejrzyj siebie, dziecko i pozostałych domowników. Jeśli możesz poproś, aby ktoś obejrzał także ciebie w miejscach, których sama nie możesz skontrolować. To najskuteczniejsza metoda.

Co na kleszcze?

Metod na kleszcze jest wiele: https://klaudynahebda.pl/naturalne-sposoby-na-kleszcze/. Podstawą jest niewątpliwie ubiór. Na spacer do lasu w lato naprawdę nie warto ich w krótkich szortach i cieniutkim topie. Ryzyko, że tak ubrani staniemy się celem kleszczy, jest naprawdę bardzo wysokie. Warto postawić na maksymalne zakrycie ciała. Ale tak latem? Właśnie tak – zawsze możesz narzucić na ciało delikatną, przewiewną koszulę, ale z długim rękawem, założyć komfortowe lniane spodnie. Koniecznie załóż także zakrywające kostki buty – kleszcze nie atakują tylko „z góry”. Spora część z nich bytuje na wysokich trawach, skąd już bardzo blisko jest do naszych nóg. Ważne, aby ubrania były jasne – jeśli już jakiś kleszcz się na nich pojawi, łatwiej go dostrzeżesz. 

Jak zniechęcić kleszcze do ataku?

  • Możesz zastosować olejki eteryczne, których zapachu kleszcze po prostu nie znoszą (co ważne, tak samo działają one na komary). Najlepiej sprawdza się olejek rozmarynowy, z trawy cytrynowej, grapefruitowy, ewentualnie także miętowy lub z drzewka herbacianego. Pamiętaj, aby rozpuścić do najpierw w oleju roślinnym (5 kropel na 50 ml).
  • Dobrym pomysłem jest zakup gotowej mieszanki „spacerowej”, która od razu jest gotowa do użytku i najczęściej zawiera kilka najbardziej skutecznych olejków. Możesz także skorzystać z wygodnego w użyciu sprayu.
  • Możesz sięgnąć także po maści rozgrzewające, których zapachu kleszcze również nie znoszą.
  • W aptece i drogerii znajdziesz także inne gotowe mieszanki, spraye i inne tego typu produkty. Wszystkie one bazują jednak na podobnych składnikach. Warto jednak wybrać te w 100% naturalne.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Usuwanie kleszcza pęsetą

Ugryzł Cię kleszcz? Zobacz, jak rozpoznać i leczyć boreliozę

Borelioza to najbardziej znana choroba odkleszczowa, która jest po prostu przewlekłą infekcją mogącą doprowadzić do …