ból kręgosłupa
Prawidłowa postawa ciała w pozycji stojącej, a także siedzącej ma bardzo ważne znaczenie przy bólach kręgosłupa| fot.: materiał partnera

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

Za ból kręgosłupa najczęściej odpowiadają choroby zwyrodnieniowe, ale też mała aktywność fizyczna oraz nadwaga. Ból tej części ciała może pojawić się nawet podczas wykonywania codziennych czynności, podczas których zostaje on mocno obciążony. Jak można zadbać o swój kręgosłup, aby nie bolał?

Ból kręgosłupa i prawidłowa postawa

Prawidłowa postawa ciała w pozycji stojącej, a także siedzącej ma bardzo ważne znaczenie przy bólach kręgosłupa[1]. Należy chodzić z lekko uniesioną głową, a do tego prostować plecy. Istotne jest również odpowiednie podnoszenie ciężkich przedmiotów, gdyż lepiej jest przykucnąć, a nie schylać się. Trzeba również unikać skręcania tułowia i podnosić się powoli. Gdy już podniesie się dany przedmiot, należy go trzymać blisko klatki piersiowej, co pozwoli na równomierne rozłożenie ciężaru.

Jeśli jedna strona ciała zostanie obciążona ciężkim przedmiotem, to pojawia się duże ryzyko nadwyrężenia kręgosłupa, a z tym wiąże się również przeciążenie mięśni. Kiedy jednak chce się coś przesunąć, to lepiej sprawdzi się pchanie tej rzeczy, a nie jej ciągnięcie. Poza tym osoby, które są praworęczne, powinny wykonywać niektóre czynności również ręką lewą, gdyż zbytnie obciążenie jednej strony ciała, może spowodować pojawienie się bólów pleców.

Ból kręgosłupa i sen

Podczas dbania o kręgosłup bardzo ważne znaczenie ma zadbanie o wygodne miejsce do spania. Materac nie może być zbyt miękki, gdyż lepszy będzie średni albo twardy i równocześnie sprężysty. Warto również zrezygnować z miękkiej i dużej poduszki.

Istotne znaczenie ma również to, w jaki sposób wstaje się z pozycji leżącej. Po przebudzeniu należy się rozciągnąć, a potem położyć na boku, spuścić nogi z łóżka i dopiero wtedy można usiąść, a następnie wstać. Warto również przed snem zastosować ciepłe odprężające kąpiele, gdyż umożliwiają one łatwiejsze zredukowanie bolesnego napięcia mięśniowego.

Ból kręgosłupa i długie przebywanie w pozycji siedzącej

W pracy również trzeba zadbać o swój kręgosłup. Podczas pracy w pozycji siedzącej[2], należy co godzinę robić przerwę na krótką gimnastykę. W związku z tym warto wstać od biurka raz na jakiś czas. Ponadto warto nosić wygodne stroje, a wysokie obcasy zakładać tylko na szczególne okazje.

Ból kręgosłupa i prawidłowa waga ciała

Otyłość przyczynia się do przeniesienia środka ciężkości ciała, a to powoduje dodatkowe obciążenie mięśni grzbietu. Jednak należy pamiętać, że zbyt niska masa ciała również nie jest dobra. Jest to związane z małą masą kostną, która zwiększa ryzyko pojawienia się osteoporozy, a także złamań patologicznych oraz związanym z tym silnym bólem.

Inne sposoby na ból kręgosłupa

Na ból kręgosłupa pomocne mogą być również leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Mają działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Niektóre można kupić w aptece bez recepty. Lek zawierający w swoim składzie – deksketoprofen od niedawna dostępny jest bez recepty w dawce, w jakiej był na receptę. Zaczyna działać szybko i co ważne w przypadku ostrego bólu, można zażyć go na pusty żołądek.

Trzeba pamiętać jednak, aby tak jak w przypadku każdego leku, nie przekraczać zalecanych dawek. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ważne znaczenie ma również aktywność fizyczna. Warto chodzić na spacery, biegać, pływać albo jeździć na rowerze. Najlepiej jest ćwiczyć 3-5 razy w tygodniu przez przynajmniej 30 minut. Należy pamiętać, że przy bólach kręgosłupa istotna jest systematyczność. W profilaktyce bólów kręgosłupa można również wykonywać ćwiczenia wzmacniające, mobilizujące oraz rozciągające.

Referencje:

Dobrzeniecka A., Pogorzała A. M., Wybrane zagadnienia profilaktyki i postępowania w zespołach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Kałużna A. i in., Profilaktyka bólów kręgosłupa – przegląd piśmiennictwa, 2017.


[1] Dobrzeniecka A., Pogorzała A. M., Wybrane zagadnienia profilaktyki i postępowania w zespołach bólowych odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa, s. 3-5.

[2] A. Kałużna i in., Profilaktyka bólów kręgosłupa – przegląd piśmiennictwa, 2017, s. 2-3.

Materiał partnera