Lekarz
Lekarze zachęcają pacjentów do poddawania się operacji z wykorzystaniem metody laparoskopowej. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia przepukliny?

Przepuklina to schorzenie, które dotyka przede wszystkim mężczyzn. Spowodowane jest przez organy wewnętrzne, które przemieszczają się poza zakres jamy brzusznej. Objawów, wskazujących na przepuklinę nie należy lekceważyć. Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza pomaga uniknąć poważnych następstw zdrowotnych, a szybkie wdrożenie leczenia znacząco skraca okres rekonwalescencji. Jakie dolegliwości wskazują na przepuklinę? Warto wiedzieć, kto jest w grupie ryzyka i jakie są skuteczne metody walki z tym schorzeniem.

Przyczyny przepukliny i grupy ryzyka jej wystąpienia

Mężczyźni są bardziej zagrożeni przepukliną ze względu na budowę anatomiczną. Mają węższą miednicę i bardziej rozbudowany kanał pachwinowy, którego powiększenie może wiązać się z dostaniem się do wewnątrz narządów z jamy brzusznej – między innymi fragmentu jelita cienkiego – i wystąpieniem przepukliny. Ryzyko wzrasta, gdy powłoki brzuszne uległy osłabieniu lub są przedarte, szczególnie u osób podnoszących ciężary, cierpiących na przewlekłe zaparcia oraz kobiet w ciąży.

Objawy schorzenia

Przepuklina początkowo może nie dawać objawów bólowych. Na jej pojawienie się w ciele będzie wskazywał miękki guzek umiejscowiony w okolicy pachwiny. W pierwszych dniach będzie on podatny na przesuwanie, co oznacza, że narządy wewnętrzne wciąż wstępują do jamy brzusznej. Jeśli jednak guzek stanie się twardy i bolesny, a skóra wokół niego zaczerwieniona – najwyższy czas na wizytę lekarską. Zlekceważona przepuklina może doprowadzić do uwięzienia fragmentu jelita w pachwinie, a tym samym narazić chorego na bolesny zabieg i długą rekonwalescencję.

Jak leczyć przepuklinę?

Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jest operacja. Może ona przybrać formę zabiegu przeprowadzonego w znieczuleniu miejscowym – w przypadku wczesnego zdiagnozowania choroby. Lekarze zachęcają pacjentów do poddawania się operacji z wykorzystaniem metody laparoskopowej, więcej informacji na stronie www.tourmedica.pl.

W wypadku przepukliny czas działa na korzyść pacjenta, dlatego jej wczesne wykrycie znacznie skraca czas leczenia. Gdy w okolicy pachwiny pojawi się guzek oraz towarzyszące mu inne dolegliwości, nie należy zwlekać z odwiedzeniem lekarza i wyrażeniem zgody na operację.

Innym schorzeniem, na które również cierpią mężczyźni to chrapanie, którego przyczyną może być krzywa przegroda nosowa. Warto więc przeczytać wszystko o korekcji nosa i zasięgnąć opinii chirurga.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Gazy jelitowe

O czym świadczy nadmierne gromadzenie się gazów jelitowych?

Nadmierne gromadzenie się gazów jelitowych to częsta przyczyna występowania wzdęć. Obecność powietrza w jelitach jest …