pomarańcze na drzewie
Promowanie wyjątkowych właściwości lewoskrętnej witaminy C było sprytnym zabiegiem marketingowym | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Lewoskrętna witamina C – fakt czy mit?

W ostatnim czasie pojawiło się wiele głosów zachwalających wyjątkowe właściwości „lewoskrętnej” witaminy C i argumentujących jej wyższość nad „prawoskrętną” formą substancji. W sklepach dla zwolenników medycyny naturalnej pojawiło się też mnóstwo produktów oznaczonych wspomnianą nazwą. Czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak lewoskrętna witamina C i czy ma cudowny wpływ na zdrowie człowieka?

Lewostronna, a nie lewoskrętna

Witamina C zawarta w preparatach farmaceutycznych to kwas L-askorbinowy, czyli lewostronny [-L-] kwas askorbinowy. Słowo „lewoskrętna” prawdopodobnie wzięło się z błędnego przetłumaczenia litery „L” w nazwie substancji. Cząsteczka kwasu askorbinowego składa się z 6 atomów tlenu, takiej samej liczby atomów węgla oraz 8 atomów wodoru. Po przeniesieniu wspomnianej cząsteczki na płaszczyznę grupa atomów składająca się z wodoru i tlenu może znajdować się po prawej albo po lewej stronie schematu. W kwasie L-askorbinowym wymieniona grupa atomów jest zlokalizowana po lewej stronie. Z tego właśnie wynika litera „L” w nazwie substancji.

W różnych sklepach wciąż można kupić lewoskrętną witaminę C. Producenci i sprzedawcy, reagując na krytykę stosowanego nazewnictwa, postanowili uznać, że określenie „lewoskrętna” to nazwa własna. Tłumaczą, że używane słowo nie ma nic wspólnego ze skręcalnością optyczną. Niektórzy z nich zamieszczają sprostowanie, że tak naprawdę witamina C jest lewostronna i prawoskrętna. Lewoskrętność jest więc tylko stosowanym skrótem myślowym.

Każda witamina C, niezależnie od tego, jaką zostanie opisana nazwą, jest prawoskrętna. Warto mieć na uwadze ten fakt, by nie dać się nabrać na hasła takie jak „lewoskrętna”, „prawdziwa” czy „naturalna”.

Z czego wynika popularność lewoskrętnej witaminy C?

Promowanie wyjątkowych właściwości lewoskrętnej witaminy C było sprytnym zabiegiem marketingowym. Zamiast sprzedawać zwykłe suplementy, postanowiono uatrakcyjnić substancję stosowaną jako suplement od pokoleń. Określeniami „lewoskrętna”, „naturalna” albo „czysta” chciano zwiększyć zainteresowanie konsumentów i sprzedaż.

Farmaceuci stale spotykają się z przekonaniem, że tylko lewoskrętna witamina C ma pożądane właściwości zdrowotne i powinna być suplementowana. Wspomniany mit może narazić nieświadomych konsumentów na dodatkowe koszty. Lewoskrętna witamina C potrafi kosztować nawet kilka razy więcej niż zwykła. Często dostępna jest tylko w internecie, gdzie dodatkowo towarzyszy jej obszerny opis cudownych właściwości.

Chwyt marketingowy stosowany przez producentów i sprzedawców polega na wykorzystywaniu nieznajomości nazewnictwa. Lewoskrętna witamina C sprzedawana jest drożej niż inne witaminy. Tymczasem wszystkie dostępne na rynku produkty z witaminą C to kwas L-askorbinowy.

Lewoskrętna witamina C nie jest lekarstwem na raka

Kolejnym mitem jest wyższość lewoskrętnej witaminy C nad prawoskrętną. Po pierwsze, wspomniana forma substancji okazuje się wymysłem sprzedawców. Po drugie, wcale nie jest zdrowsza niż witamina C prawoskrętna. Wszystkie preparaty bazujące na kwasie L-askorbinowym mają te same właściwości.

Witaminę C zaleca się stosować podczas chemioterapii i radioterapii. Substancja ma działanie przeciwutleniające i chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Ze względu na wspomniane właściwości część osób uznała, że witamina C – szczególnie lewoskrętna – może być lekarstwem na raka. To kolejny mit wynikający z błędnej interpretacji danych. Witamina C nie leczy raka, wykazuje natomiast cenne właściwości antyoksydacyjne.

Istnieje tylko jedna witamina C – kwas askorbinowy. Niezależnie od tego, czy jest zawarta w żywności, czy też w aptecznym preparacie, pozostaje tą samą substancją. Nie ma czegoś takiego, jak lewoskrętna witamina C i nie wykazuje ona niezwykłych właściwości. Jeżeli ktoś reklamuje swoje produkty tą nazwą i zawyża ich ceny, próbuje wykorzystać niewiedzę konsumentów. Jeżeli chce się stosować suplementy z witaminą C, w każdym z nich można znaleźć dokładnie tę samą substancję o jednakowych właściwościach.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

witamina C olejek

Witamina C w pielęgnacji twarzy

Królowa wśród witamin, substancja o uniwersalnym działaniu oraz składnik, bez którego nie obejdzie się pielęgnacja …