Przed liposukcją
Zachowanie diety oraz regularne ćwiczenia to podstawa, by zachować efekty zabiegu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Liposukcja – dla kogo i za ile

Drakońskie diety i intensywne ćwiczenia niestety nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Dlatego kobiety szukają skutecznych sposobów na pozbycie się niechcianych kilogramów i nadmiaru tłuszczu. Jedną z opcji jest zabieg liposukcji. Kto może z niego skorzystać? Ile będzie nas kosztować taki zabieg?

Kto może skorzystać z zabiegu liposukcji?

Zwykle operacji poddają się kobiety w wieku od 18 do 50 lat. Mimo że w większości to kobiety, to coraz częściej na taki zabieg decydują się również panowie. Aby jednak poddać się zabiegowi liposukcji, musimy cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie możemy więc mieć cukrzycy, chorób przewlekłych, zaburzeń krzepnięcia krwi, schorzeń skóry i nerek i zaburzeń psychicznych. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również nałogowe palenie papierosów. Zanim zdecydujemy się na zabieg, musimy przejść szereg badań – morfologię i grupę krwi, wskaźniki krzepnięcia krwi, kreatyninę, glukozę, elektrolity, badanie moczu oraz szczepienie przeciwko WZW typu B.

Czy liposukcja jest bezpieczna?

Jeśli już decydujemy się na liposukcję, powinniśmy zdawać sobie sprawę z konsekwencji oraz możliwych skutków ubocznych operacji. W czasie zabiegu, na skórze, w mało widocznym miejscu nacina się małe otwory, przez które wprowadza się igłę-rurkę. Później podłącza się do ich urządzenie, która zasysa tłuszcz. Trzeba jednak pamiętać, że powyższe nacięcia skóry mogą utrudniać widoczność operowanego miejsca. Jeśli chirurg w trakcie operacji usunie za dużo tkanki tłuszczowej, a przy okazji krew, może dość do wstrząsu, który jest groźny dla życia.

W trakcie operacji może także dojść do zatoru tłuszczowego, który jest groźny dla życia. Jeśli naczynia krwionośne zostaną uszkodzone, do krwiobiegu mogą dostać się drobne cząsteczki tłuszczu. Z czasem, gdy tłuszcz przylepia się do ścianek, krew coraz gorzej krąży. Może wówczas dojść do nagłego zatrzymania krążenia. Co więcej, do takiej sytuacji może dość nawet po kilku tygodniach od operacji.

Jak przebiega zabieg i ile musimy za niego zapłacić?

Kiedy już wykonamy wszystkie potrzebne badania, przychodzi dzień zabiegu. Na początek chirurg zaznacza na ciele miejsca, z których będzie odsysany tłuszcz. Następnie nacina skórę w mało widocznym miejscu, w okolicy warstwy tłuszczu. Jak już wspomnieliśmy, do tego niewielkiego nacięcia wprowadza się igłę-rurkę, która jest tępo zakończona. Następnie tłuszcz jest odsysany za pomocą specjalnego urządzenia. Rurka wprowadzana jest przez nacięcia kilkakrotnie. Po zakończonym zabiegu stosuje się szwy lub klamerki oraz opaski uciskowe, które zapobiegają krwawieniu i siniakom.

„Cena liposukcji zależy oczywiście od obszaru, który będzie odsysany. Koszty zaczynają się od 4000 złotych. Sam zabieg może kosztować nawet ponad 10000 złotych” – mówią specjaliści z serwisu tourmedica.pl.

Czy po zabiegu musimy o siebie dbać?

Niektórym wydaje się, że po odessaniu tłuszczu będą zawsze szczupli i piękni. Niestety prawda jest zupełnie inna, ponieważ po zabiegu tym bardziej trzeba o siebie dbać. Zachowanie diety oraz regularne ćwiczenia to podstawa, by zachować efekty zabiegu. Musimy pogodzić się z tym, że nawet po 2 tygodniach po zabiegu możemy czuć dotkliwy ból. Warto wówczas stosować gorsety i pasy podtrzymujące ciało.


Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Od lewej: dr hab. n. med. Tomasz K. Wojdacz, Ewa Kozak, Magdalena Kaźmierczak, Patricia Szalak, lek. med. Marek Pitucha

Anti-aging przyszłości zamknięty w kosmetykach! Za nami polska premiera najnowszej linii age element od mesoestetic

W czwartek 22 września w Restauracji Belvedere na warszawskiej Agrykoli odbyła się polska oficjalna premiera …