łupież
Jak powstaje łupież i w jaki sposób skutecznie można go zniwelować? | fot.: Fotolia
Strona główna / Uroda / Łupież – przyczyny powstawania i pielęgnacja problematycznej skóry

Łupież – przyczyny powstawania i pielęgnacja problematycznej skóry

Łupież to choroba dermatologiczna, która jeśli szybko nie zostanie wyleczona, może przerodzić się w niezwykle problematyczne łojotokowe zapalenie skóry. Nie wolno więc bagatelizować pierwszych objawów tej przypadłości. W jaki sposób radzić sobie z tym problemem?

Rodzaje łupieżu

Najpopularniejszym rozróżnieniem tej dolegliwości skórnej jest podział na:

Łupież tłusty – to zazwyczaj tłuste, nieco żółtawe drobinki przylegające do skóry, któremu towarzyszy łojotok, stan zapalny, świąd skóry oraz uporczywe wypadanie włosów.

Łupież suchy – drobne łuski o jasnej, najczęściej szarej barwie, które samoistnie odrywają się od skóry w procesie czesania. Suchy łupież nie jest tak groźny, jak jego tłusta odmiana, ponieważ nie powoduje konsekwencji zdrowotnych.

Jak powstaje łupież?

Za powstawanie obu rodzajów łupieżu odpowiedzialne są grzyby drożdżopochodne z rodziny Malassezia, które nie powodują absolutnie żadnych dolegliwości, aż nie zostaną stworzone im odpowiednie warunki do rozmnażania. Grzyby te żywią się łojem, dlatego ciepło na powierzchni skóry, sebum i tłusta powierzchnia skóry głowy stanowią doskonałe warunki do przetrwania. Warto pamiętać, że im więcej wytwarzanego jest łoju, tym szybciej następuje namnażanie grzybów, które podrażniają cebulki włosów i przyspieszają proces łuszczenia się skóry.

Jak leczyć łupież?

Na początku walki z łupieżem warto rozpocząć proces od hamowania wzrostu ilości grzybów. W walce z łupieżem tłustym niezbędne będą preparaty posiadające właściwości:

  • przeciwgrzybicze – zapobiegają one namnażaniu grzybów i stabilizują ich populację
  • przeciwłojotokowe – ograniczają nadmierną produkcję łoju
  • keratolityczne – zmiękczają i usuwają łuski włosów, które zalegają w skórze
  • cytostatyczne – zmniejszają tempo podziałów naskórka

Walcząc z łupieżem, trzeba nie tylko usunąć przyczyny, ale również zapobiegać dalszemu powstawaniu problemu. Najważniejsza jest istotna pielęgnacja skóry głowy oraz wzbogacenie walki o dietę bogatą w naturalne składniki i tłuszcze. Istotnym aspektem jest też wyrównanie gospodarki hormonalnej. Pomóc może również wzmocnienie układu odpornościowego poprzez spożywanie ziół i wyeliminowanie stresu z życia. Są to czynniki wzmacniające problem powstawania łupieżu.

W jaki sposób pielęgnować skórę głowy z łupieżem?

Koniecznym warunkiem w procesie usuwania łupieżu jest dobór preparatów dostosowanych do potrzeb włosów i skóry głowy. Niezwykle pomocny okaże się tu szampon przeciwłupieżowy, który dogłębnie oczyszcza nawet głębokie warstwy skóry głowy oraz zmniejsza łojotok. Raz w tygodniu trzeba również wykonać peeling cukrowy, który można wykonać samodzielnie, wystarczy dodać dwie łyżeczki cukru do szamponu, po czym wmasować miksturę starannie w skalp. Włosy z łupieżem należy myć nawet codziennie.

Kilka ciekawostek na temat łupieżu

  • łupież nie jest zaraźliwy
  • łupież to przypadłość występująca najczęściej jesienią lub zimą
  • szampon przeciwłupieżowy na początku wzmacnia łupież
  • grzyby nie rozwijają się w kwaśnym pH, dlatego należy wykonywać wcierki z cytryny

KDŁ

 

Sprawdź także

ręcznie robione mydła ułożone na drewnianym stole

Jak skutecznie pielęgnować swoją skórę?

Codzienna pielęgnacja skóry to nie lada wyzwanie. Wymaga nie tylko regularnego podejmowania się określonych zabiegów. …