łupież
Jak powstaje łupież i w jaki sposób skutecznie można go zniwelować? | fot.: Fotolia

Łupież – przyczyny powstawania i pielęgnacja problematycznej skóry

Łupież to choroba dermatologiczna, która jeśli szybko nie zostanie wyleczona, może przerodzić się w niezwykle problematyczne łojotokowe zapalenie skóry. Nie wolno więc bagatelizować pierwszych objawów tej przypadłości. W jaki sposób radzić sobie z tym problemem?

Rodzaje łupieżu

Najpopularniejszym rozróżnieniem tej dolegliwości skórnej jest podział na:

Łupież tłusty – to zazwyczaj tłuste, nieco żółtawe drobinki przylegające do skóry, któremu towarzyszy łojotok, stan zapalny, świąd skóry oraz uporczywe wypadanie włosów.

Łupież suchy – drobne łuski o jasnej, najczęściej szarej barwie, które samoistnie odrywają się od skóry w procesie czesania. Suchy łupież nie jest tak groźny, jak jego tłusta odmiana, ponieważ nie powoduje konsekwencji zdrowotnych.

Jak powstaje łupież?

Za powstawanie obu rodzajów łupieżu odpowiedzialne są grzyby drożdżopochodne z rodziny Malassezia, które nie powodują absolutnie żadnych dolegliwości, aż nie zostaną stworzone im odpowiednie warunki do rozmnażania. Grzyby te żywią się łojem, dlatego ciepło na powierzchni skóry, sebum i tłusta powierzchnia skóry głowy stanowią doskonałe warunki do przetrwania. Warto pamiętać, że im więcej wytwarzanego jest łoju, tym szybciej następuje namnażanie grzybów, które podrażniają cebulki włosów i przyspieszają proces łuszczenia się skóry.

Jak leczyć łupież?

Na początku walki z łupieżem warto rozpocząć proces od hamowania wzrostu ilości grzybów. W walce z łupieżem tłustym niezbędne będą preparaty posiadające właściwości:

  • przeciwgrzybicze – zapobiegają one namnażaniu grzybów i stabilizują ich populację
  • przeciwłojotokowe – ograniczają nadmierną produkcję łoju
  • keratolityczne – zmiękczają i usuwają łuski włosów, które zalegają w skórze
  • cytostatyczne – zmniejszają tempo podziałów naskórka

Walcząc z łupieżem, trzeba nie tylko usunąć przyczyny, ale również zapobiegać dalszemu powstawaniu problemu. Najważniejsza jest istotna pielęgnacja skóry głowy oraz wzbogacenie walki o dietę bogatą w naturalne składniki i tłuszcze. Istotnym aspektem jest też wyrównanie gospodarki hormonalnej. Pomóc może również wzmocnienie układu odpornościowego poprzez spożywanie ziół i wyeliminowanie stresu z życia. Są to czynniki wzmacniające problem powstawania łupieżu.

W jaki sposób pielęgnować skórę głowy z łupieżem?

Koniecznym warunkiem w procesie usuwania łupieżu jest dobór preparatów dostosowanych do potrzeb włosów i skóry głowy. Niezwykle pomocny okaże się tu szampon przeciwłupieżowy, który dogłębnie oczyszcza nawet głębokie warstwy skóry głowy oraz zmniejsza łojotok. Raz w tygodniu trzeba również wykonać peeling cukrowy, który można wykonać samodzielnie, wystarczy dodać dwie łyżeczki cukru do szamponu, po czym wmasować miksturę starannie w skalp. Włosy z łupieżem należy myć nawet codziennie.

Kilka ciekawostek na temat łupieżu

  • łupież nie jest zaraźliwy
  • łupież to przypadłość występująca najczęściej jesienią lub zimą
  • szampon przeciwłupieżowy na początku wzmacnia łupież
  • grzyby nie rozwijają się w kwaśnym pH, dlatego należy wykonywać wcierki z cytryny

KDŁ

 

Sprawdź także

teoxane na świeta

TEOXANE – zimowy prezent dla skóry potrzebującej nawilżenia

Okres świąteczny nie bywa zbyt łaskawy dla skóry. Pośpiech, częstsze niż zazwyczaj wizyty w galeriach …