Lekarze podczas operacji
W odróżnieniu od wielu terapii NanoKnife nie oznacza żadnych komplikacji. | fot.: Fotolia

NanoKnife, czyli technologia w walce z rakiem

NanoKnife to nowoczesne urządzenie medyczne, które umożliwia specjalistom stosowanie metody nieodwracalnej elektroporacji do zwalczania komórek nowotworowych. Chociaż wyniki długoterminowych badań nie są jeszcze dostępne (metoda wciąż stanowi innowację w świecie medycyny), NanoKnife zyskuje uznanie coraz większej liczby onkologów. Spowodowane jest to faktem, iż zarówno metoda nieodwracalnej elektroporacji, jak i samo urządzenie bardzo korzystnie prezentują się w kontekście terapii nowotworów.

Jak działa NanoKnife i czym jest nieodwracalna elektroporacja?

Działanie aparatu NanoKnife polega na transmitowaniu zmiennych impulsów elektrycznych z generatora wysokiego napięcia (to największy element urządzenia) do komórek dotkniętych zmianami nowotworowymi. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu specjalnych elektrod, które kształtem przypominają noże. Nad całym procesem czuwa nowoczesne oprogramowanie komputerowe. To właśnie jego rolą jest „dobieranie” odpowiedniego natężenia impulsów, aby były one skuteczne i jak najbardziej bezpieczne dla organizmu.

A czym jest nieodwracalna elektroporacja? To wykorzystująca impulsy elektryczne metoda uśmiercania komórek nowotworowych. Pod wpływem zmiennego napięcia w błonach komórkowych pojawiają się niewielkie otworki, za sprawą których następuje stopniowe obumieranie komórki dotkniętej zmianami nowotworowymi. Następnie dochodzi zaś do jej usunięcia z organizmu, za co odpowiedzialny jest układ limfatyczny. Warto zwrócić uwagę także na fakt, iż dzięki precyzyjności aparatury NanoKnife elektroporacja przebiega wyłącznie w komórkach nowotworowych. Nienaruszone pozostają nerwy i naczynia krwionośne, co nierzadko pozwala zachować pełną funkcjonalność narządów. Proces nie wywiera wpływu także na komórki zdrowe.

Jak wygląda zabieg z zastosowaniem urządzenia NanoKnife?

Przebieg zabiegu z użyciem nano noża uzależniony jest od dostępności ognisk nowotworów. W łatwiejszych przypadkach osoba przeprowadzająca zabieg umieszcza specjalnie wyprofilowane ostrze elektrody w organie, przebijając się przez skórę. Stąd metoda ta nazywana jest właśnie przezskórną. W sytuacjach, kiedy dostęp do narządów jest trudniejszy, wykonuje się specjalne cięcie chirurgiczne. Warto nadmienić, że w obu tych przypadkach pacjentowi podawane jest znieczulenie.

Sam zabieg trwa zazwyczaj mniej niż 30 minut. Co ważne, czas dochodzenia do siebie przez chorego także nie jest zbyt długi. Pacjenci najczęściej odzyskują sprawność w ciągu zaledwie 14 dni. W porównaniu z innymi metodami leczenia raka (np. chemioterapią lub zabiegami termalnymi) jest to wynik naprawdę imponujący.

Kiedy zaleca się stosowanie aparatury NanoKnife?

Metoda NanoKnife zalecana jest głównie osobom cierpiącym z powodu nowotworów trzustki, nerek, wątroby, prostaty itp. Te rodzaje guzów są bowiem bardzo trudne do usunięcia innymi sposobami, a w wielu przypadkach nie reagują także na chemioterapię (np. rak trzustki). W takich sytuacjach konieczny jest więc precyzyjny, dokładnie przeprowadzony zabieg. A taką szansę stwarza zastosowanie aparatury NanoKnife.

Specjaliści zalecają stosowanie nano noża także w przypadku innych nowotworów, których operowanie mogłoby wiązać się z bardzo dużym ryzykiem lub skutkować znacznym upośledzeniem sprawności pacjenta.

Ogromne znaczenie w udanym leczeniu nowotworów ma także możliwość powtarzania zabiegów. Nie zawsze jest to zalecane, jednak w przypadku urządzenia NanoKnife nie występują żadne przeciwwskazania. Jeśli więc dojdzie do progresji choroby, istnieje szansa usunięcia guzów przy ponownym użyciu metody nieodwracalnej elektroporacji.

Czy to działa?

Nie są jeszcze dostępne jednoznaczne wyniki badań, które mogłyby potwierdzić absolutną skuteczność nano noża. Warto jednak pamiętać, że żadna z obecnie znanych metod leczenia nowotworów nie gwarantuje pełnej skuteczności. A w odróżnieniu od wielu terapii termalnych lub farmakologicznych NanoKnife nie oznacza żadnych komplikacji ani powikłań, pozwalając zachować pełną sprawność narządów i nie osłabiając organizmu chorego.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Jedzmy mniej mięsa

Dlaczego warto ograniczać mięso?

Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa może powodować raka jelita grubego. Eksperci …