Zioła, moździerz, szklane buteleczki
Coraz większe uznanie zyskują produkty pochodzenia naturalnego, takie jak różnego rodzaju ekstrakty roślinne. | fot.: Adobestock

Naturalne produkty ziołowe pomogą Ci zadbać o homeostazę!

Choć na co dzień możemy tego nie zauważać ani nie odczuwać, to w rzeczywistości warunki życia naokoło nas podlegają ciągłym, powolnym lub bardziej dynamicznym zmianom. I nawet, jeśli sporo z nich wynika bezpośrednio z działalności człowieka – musi on wykazywać zdolności adaptacyjne, pozwalające jego organizmowi prawidłowo funkcjonować w często niesprzyjającym otoczeniu. Na tym ogólnie opiera się zagadnienie homeostazy, od której utrzymania w dużej mierze zależy nasze życie. W tym zaś coraz częściej pomagają zyskujące na znaczeniu naturalne produkty ziołowe.

Homeostaza, czyli równowaga jako podstawa życia

Istnieje prawdopodobieństwo, że wiele osób zetknęło się z tym pojęciem. Nie każdy jednak potrafi wyjaśnić, do czego się ono odnosi. A trzeba przyznać, że termin ten oznacza bardzo ważną dla nas wszystkich kwestię. Samo określenie powstało w wyniku połączenia dwóch greckich słów: homois – „równy” oraz stasis – „trwały”. Chodzi więc konkretnie o procesy, które umożliwiają zachowanie równowagi w wewnętrznym środowisku ludzkiego organizmu wobec zmiennych, także niekorzystnych warunków zewnętrznych. Zresztą w tym celu też człowiek dysponuje takimi narządami, jak skóra, przewód pokarmowy, płuca lub nerki – ich działanie ma m.in. ograniczyć niekorzystny wpływ czynników występujących w otaczającym środowisku. Homeostaza dotyczy też innych kwestii – dostarczania do organizmu niezbędnych do życia składników odżywczych (kwasów tłuszczowych, witamin, aminokwasów, minerałów i różnych pierwiastków).

Zachowanie homeostazy odbywa się w naszym organizmie za sprawą licznych, rozmaitych procesów, dotyczących takich parametrów życiowych, jak temperatura ciała, tętnicze ciśnienie i pH krwi, objętości płynów ustrojowych czy ciśnienia osmotycznego. W dużej mierze odpowiedzialny jest za to układ nerwowy oraz tzw. receptory, interpretatory i efektory. Dzięki nim ciało człowieka może właściwie reagować np. na upały lub mrozy. Ale nie zmienia to faktu, że istnieją różne kwestie, zdolne zaburzyć naszą homeostazę: począwszy od uwarunkowań genetycznych lub nieprawidłowej budowy konkretnych narządów wewnętrznych, przez brak aktywności fizycznej, złą dietę i utrzymujący się stres, a skończywszy na dolegliwościach spowodowanych zbyt wyraźnymi zmianami środowiskowymi (np. dużym poziomem zanieczyszczeń). Skutki tego przekładają się zarówno na nasze ciało, w postaci różnych schorzeń fizycznych, jak i na kondycję psychiczną, ogólne samopoczucie. Dlatego najczęściej trzeba lub warto dodatkowo zadbać o homeostazę organizmu, by ten stale funkcjonował prawidłowo. Jak można to uczynić?

Produkty ziołowe – naturalne, skuteczne wsparcie dla organizmu

Wspomnieliśmy, że utrzymanie homeostazy wiąże się też z dostarczaniem mu niezbędnych do życia składników. Nic zatem dziwnego, że – mówiąc prościej – w dbaniu o naszą ogólną kondycję fizyczną i psychiczną, niebagatelną rolę odgrywa dieta. To co spożywamy przekłada się bowiem bezpośrednio na ilość i jakość ważnych mikro- i makroelementów, zapewnianych organizmowi. W tym aspekcie coraz większe uznanie zyskują produkty pochodzenia naturalnego, takie jak różnego rodzaju ekstrakty roślinne.

Skąd się bierze ich popularność? Z pewnością „bio charakter” produktów ma tu szczególne znaczenie. Wysokiej jakości wyroby, np. ziołowe ekstrakty i toniki Alveo – powstające w wyniku połączenia tradycyjnej medycyny chińskiej oraz obszernej, dostępnej wiedzy i nowoczesnych technologii produkcji – to w istocie naturalne mieszanki na bazie starannie wybranych gatunków roślin. Ich cenne właściwości potrafią sprzyjać wielu aspektom ludzkiego organizmu. Poszczególne ekstrakty, dostępne w renomowanych sklepach z naturalnymi suplementami diety, takich jak www.dobreziola.pl, mogą przyczynić się m.in. do wzmocnienia masy kostnej, odżywienia stawów, złagodzenia stanów zapalnych, wzmocnienia serca, lepszego oczyszczenia wątroby, usprawnienia pracy nerek czy poprawy kondycji włosów i skóry. Przede wszystkim jednak ułatwiają pozbywanie się z organizmu toksyn i produktów ubocznych przemiany materii, a także znacznie lepsze przyswajanie ważnych składników odżywczych, których dostarczają. Dzięki temu kompleksowo pomagają w utrzymaniu homeostazy, a więc – sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu nawet przy zmieniających się warunkach zewnętrznych.

OLI

Sprawdź także

nawłoć

Nawłoć i wrotycz, czyli jesienne zioła na zdrowie

Wielu ludzi lubi podziwiać przepiękne łąki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że …