Wielu ludzi lubi podziwiać przepiękne łąki. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takie łąki są pełne roślin o dobroczynnych właściwościach prozdrowotnych. Wśród nich należy bez wątpienia wyróżnić nawłoć oraz wrotycz. Dobrze byłoby więc poznać działanie tych roślin oraz dowiedzieć się tego, jak wyglądają. Wówczas będziemy mogli określić, czy mogą okazać się nam przydatne.
Czym charakteryzuje się nawłoć?
Nawłoć pospolita określana jest także mianem złotej dziewicy czy złotej rózgi. Dorasta nawet do wysokości jednego metra. Posiada zielone liście i przepiękne kwiaty o intensywnie żółtym kolorze. Przypominają one wiechy. Nie sposób zaprzeczyć temu, że roślina ta prezentuje się niezwykle atrakcyjnie pod względem wizualnym. Surowcem zielarskim są nadziemne części rośliny, która kwitnie. Doskonale byłoby zebrać nawłoć w letni, ciepły i słoneczny dzień. Charakteryzuje się ona wszechstronnymi właściwościami. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, dzięki czemu okazuje się niezwykle przydatna w przypadku kłopotów trawiennych. Doskonale działa zarówno na żołądek, jak i na nasze jelita. Ponadto, przyśpiesza ona gojenie się ran i regenerację naskórka. Nawłoci można również przypisać właściwości moczopędne. Dzięki temu, ziele to oczyszcza organizm z toksyn. Trzeba jednak pamiętać o tym, że niektórzy ludzie mogą mieć uczulenie na nawłoć. Warto więc obserwować reakcję swojego organizmu, jeżeli sięgamy po to wyjątkowe ziele po raz pierwszy w swoim życiu.
Co warto wiedzieć na temat wrotyczu?
Wrotycz posiada dość charakterystyczny wygląd. Łodyga rośliny jest wysoka i osiąga wysokość nawet jednego metra. Liście mają zielony kolor, a kwiaty mają żółty kolor i zebrane są w baldach. Nie ulega wątpliwości, że w roślinie tej znajduje się trująca substancja o nazwie tujon. Niemniej jednak, wrotycz wykorzystywany jest w zielarstwie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na jego niesamowite właściwości prozdrowotne. Ziele to okazuje się pomocne w walce z różnego rodzaju schorzeniami wątroby. Nie sposób zaprzeczyć temu, iż wrotycz doskonale sprawdza się w leczeniu przewlekłych opryszczek. Nie da się zaprzeczyć również temu, iż ziele wrotyczu przyśpiesza gojenie się niektórych ran. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wrotycz doskonale nadaje się do odstraszania owadów. W szczególności odstrasza on nielubiane przez wszystkich kleszcze. Dobrze byłoby mieć świadomość tego, iż wrotycz znajdziemy niemal na każdej łące w polu. Jest to więc roślina ogólnodostępna.
Zarówno wrotycz, jak i nawłoć to rośliny o walorach zdrowotnych oraz rzecz jasna estetycznych. Dobrze byłoby więc pomyśleć o skorzystaniu z ich dobroczynnych właściwości. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że każde zioło może wywoływać skutki niepożądane. Należy więc pamiętać o tym, aby stosować ziele zgodnie z zaleceniami zielarzy. Samodzielne stosowanie kuracji ziołowej może bowiem okazać się niebezpieczne w skutkach. Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, iż efekty stosowania ziół pojawią się po kilku tygodniach regularnego stosowania.
AUN