nietrzymanie moczu
Ze względu na charakter skutków nietrzymania moczu pojawia się pytanie, czy problemu utraty kontroli nad pęcherzem da się uniknąć? Otóż okazuje się, że nie zawsze jest to możliwe | fot.: materiał partnera

Nietrzymanie moczu – sprawdź, jakie są jego przyczyny

Problem utraty kontroli nad pęcherzem dotyka bardzo wielu osób w różnym wieku. Choć zdecydowanie częściej z jego konsekwencjami borykają się kobiety, również mężczyźni są narażeni na jego wystąpienie. Nietrzymanie moczu (NTM) jest powszechnym zjawiskiem nie tylko wśród seniorów, jak zwykło się uważać, ale też u osób młodych i wciąż aktywnych. Dlaczego tak się dzieje? Jakie czynniki predysponują do wystąpienia problemów z NTM i jak im zapobiegać? Sprawdźmy.

Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest dolegliwością, która objawia się niekontrolowanym upuszczaniem różnych ilości moczu, odbywającym się poza świadomością pacjenta. W zależności od charakteru oraz stopnia zaawansowania NTM, do mimowolnego wycieku moczu może dojść niemal w każdej sytuacji. Zróżnicowana może być także ilość oddawanego moczu. U niektórych osób jest ona znikoma, ograniczająca się zaledwie do kilku kropel. U innych zaś może dochodzić do niemal całkowitego opróżnienia pęcherza. Problem utraty kontroli nad pęcherzem, ze względu na swoje następstwa, jest niezwykle uciążliwy i zazwyczaj mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wstyd, poczucie osamotnienia, lęk i obawa przed niekontrolowanym wyciekiem moczu to następstwa NTM, z którymi każdego dnia muszą zmagać się pacjenci. Dla każdego z nich zadaniem priorytetowym staje się znalezienie skutecznej ochrony przed przeciekaniem.

Przyczyny nietrzymania moczu

Ze względu na charakter skutków nietrzymania moczu pojawia się pytanie, czy problemu utraty kontroli nad pęcherzem da się uniknąć? Otóż okazuje się, że nie zawsze jest to możliwe. Ryzyko rozwoju NTM zwiększa się bowiem wraz z wiekiem. Dzieje się tak na skutek naturalnych procesów starzenia organizmu. W ich wyniku osłabieniu ulega siła mięśni dna miednicy sprawujących kontrolę nad pęcherzem. Niestety starzenie się to nie jedyna przyczyna odpowiedzialna za pogorszenie funkcjonowania tej ważnej grupy mięśni. Kolejną jest nadmierny wysiłek. Może być on następstwem wytężonej pracy fizycznej lub w przypadku kobiet – ciąży i porodu.

Czynnikami przyczyniającym się do utraty kontroli nad pęcherzem są też zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie. U kobiet ich następstwem jest menopauza, u mężczyzn zaś andropauza, w czasie której bardzo często dochodzi do przerostu gruczołu krokowego. To właśnie prostata jest jednym z najczęściej występujących czynników wywołujących NTM u mężczyzn. Wśród przyczyn nietrzymania moczu wymieni się także przebyte operacje chirurgiczne oraz przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego. Czynnikiem zwiększającym ryzyko utraty kontroli nad pęcherzem jest też zażywanie niektórych leków. W tym przypadku NTM ma najczęściej przejściowy charakter i mija wraz z zakończeniem farmakoterapii.

Nietrzymanie moczu – i co dalej?

Zapobieganie nietrzymaniu moczu nie zawsze jest możliwe. Wielu spośród czynników sprzyjających wystąpieniu NTM nie da się bowiem uniknąć. Nie oznacza to jednak, że w zakresie zwalczania tej przykrej dolegliwości pacjent pozostaje bezsilny. Najważniejszy w procesie walki o przywrócenie kontroli nad pęcherzem bez wątpienia jest czas pomiędzy wystąpieniem pierwszych symptomów a wizytą u lekarza. Im szybciej zostaną bowiem podjęte odpowiednie działania, tym większa szansa na powrót do pełnej sprawności.