niewidoczne nakładki na zęby
Nakładki na zęby pozostają na nich niewidoczne, ponieważ wykonywane są w całości z transparentnych materiałów | fot.: materiał partnera

Niewidoczne nakładki, czyli alternatywa dla tradycyjnych aparatów na zęby

Medycyna, w tym także ortodoncja, cały czas się rozwija. Dzięki temu z roku na rok może zaproponować pacjentom coraz nowocześniejsze, a zarazem wygodniejsze sposoby leczenia wad zgryzu. Dlaczego warto zadbać o proste zęby? Potrafią one wiele zmienić w prywatnym wizerunku, dodać pewności siebie i nieco uroku do uśmiechu. Nie bez znaczenia jest także wpływ na zdrowie – proste zęby są mniej narażone na próchnicę i łatwiejsze w czyszczeniu. Tradycyjne aparaty ortodontyczne, choć skuteczne, nie zachęcają do podjęcia leczenia przez wiążące się z nimi niewygody i zwracający uwagę wygląd. Na szczęście na rynku już pojawiła się warta uwagi alternatywa, czyli przezroczyste nakładki prostujące.

Niewidoczny i wygodny aparat ortodontyczny

Nakładki na zęby pozostają na nich niewidoczne, ponieważ wykonywane są w całości z transparentnych materiałów. Żeby je zauważyć, trzeba naprawdę z bliska przyjrzeć się noszącej je osobie. To trochę jak z soczewkami kontaktowymi – ich obecność zdradza tylko ledwie widoczna linia, której zapewne nie dostrzeże ktoś, kto sam nie ma doświadczenia z takimi akcesoriami.

Tradycyjne aparaty ortodontyczne bywają wybierane niechętnie i jedynie z konieczności naprostowania wad zgryzu. Ich widoczny z daleka wygląd wyróżniający się na tle białych zębów może być uznany za problem estetyczny. Kolejnym mankamentem jest wygoda – stały aparat wymaga wzmożonej higieny jamy ustnej i nieco praktyki pod kątem przeżuwania pokarmów tak, aby ich resztki nie dostawały się w elementy aparatu.

Ortodonta Poznań proponuje nakładki prostujące, które są nie tylko niewidoczne, ale i po prostu wygodne. Ponieważ jest to aparat ruchomy, przed posiłkami czy szczotkowaniem zębów wystarczy go zwyczajnie zdjąć.

Skuteczność nakładek w leczeniu wad zgryzu

Transparentne nakładki są stosowane w leczeniu różnych wad zgryzu i zapewniają trwałe efekty, podobnie jak tradycyjne aparaty ortodontyczne, na stałe układając zęby w prostej linii. Długość leczenia i tym samym noszenia aparatu jest kwestią indywidualną zależną od rodzaju wady, czasu, w jakim pojawią się pierwsze efekty, czy planu leczenia wdrażanego przez lekarza ortodontę. Czas leczenia nakładkami najczęściej jest jednak krótszy niż w przypadku aparatu stałego i wynosi od 4 do 9 miesięcy.

Nakładki na zęby dobierane są indywidualnie do posiadanej wady zgryzu. Tworzone są one na podstawie wykonanego wcześniej skanu 3D szczęki, dzięki któremu można przygotować nakładkę o idealnym dopasowaniu. Dopasowanie ma wpływ na wygodę noszenia, a także to, jak prezentuje się nakładka – niewłaściwie dobrana mogłaby odstawać od powierzchni zębów, jednocześnie zdradzając w ten sposób swoją obecność.

Dlaczego warto zadbać o proste zęby?

Czy wady zgryzu są jedynie problemem estetycznym? To właśnie pod kątem estetyki najczęściej podejmuje się ich leczenia, chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem i podbudowaną pewnością siebie. Warto jednak wiedzieć, że krzywe zęby mogą także sprawiać problemy zdrowotne związane między innymi z ich higieną. Jeśli poszczególne zęby na siebie nachodzą, a tym samym zasłaniają jakąś część swojej wzajemnej powierzchni, ich dokładne wyczyszczenie może być utrudnione przez brak dostępu. Nieczyszczona przestrzeń natomiast sprzyja gromadzeniu się kamienia nazębnego, osadu i bakterii, a tym samym tworzeniu się przebarwień, a nawet próchnicy

Prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne jest inwestycją jednorazową, której efekty utrzymują się do końca życia. Tymczasem uśmiech wydaje się być ważniejszy od makijażu, ubioru, czy fryzury – wszystko to można dość szybko zmienić, a wygląd zębów pozostaje niezmienny czy to podczas swobodnego wieczoru, czy biznesowego spotkania.

Materiał partnera