Alergia u dzieci
Podejrzewając uczulenie dziecka na kurz lub pyłki roślin, zapisuj, w jakich sytuacjach wystąpiły u niego niepożądane objawy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Objawy alergii u dzieci. Jak rozpoznać alergię na roztocza i pyłki?

Alergia u dzieci może wystąpić w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną nawracających infekcji górnych dróg oddechowych jest kurz. Wodnisty i przewlekły katar w okresie wiosennym może wskazywać na uczulenie na krążące w powietrzu pyłki roślin. Jak rozpoznać alergię u dziecka i jak sobie z nią radzić?

Alergia na roztocze kurzu domowego

W gromadzącym się na podłogach, w dywanach, maskotkach i na półkach kurzu występują 2 gatunki roztoczy Dermatophagoides farinae oraz Dermatophagoides pteronyssinus odpowiedzialne za dziecięce alergie. Te niewidoczne gołym okiem pajęczaki żywią się złuszczonym naskórkiem ludzkim, dlatego tak chętnie bytują w pościeli, materacach, na poduszkach i w kocach. W odchodach roztoczy znajdują się enzymy trawienne – alergeny wziewne, które powodują uciążliwe dolegliwości ze strony układu oddechowego lub problemy skórne. Dziecko może cierpieć na przewlekły nieżyt nosa, napadowe kichanie, uporczywy kaszel, świąd i zapalenie skóry oraz pieczenie oczu. Nawracające zapalenia górnych dróg oddechowych, skurcz oskrzeli, a nawet astma oskrzelowa może pojawić się u maluchów przebywających stale w zakurzonych miejscach.

Alergia na roztocza bywa szczególnie uciążliwa w nocy, utrudniając dziecku spokojny sen. I choć odkurzając pomieszczenia i zmywając w nich podłogi, nie da się całkowicie usunąć roztoczy, warto dbać o czystość, żeby zmniejszać ich ilość. Nawet jeśli Twojemu dziecku nie dokuczają objawy alergii, regularnie pierz jego pościel w temperaturze 60°C, codziennie odkurzaj podłogę w jego pokoju i przecieraj ją na mokro. Wszystkie zabawki i książki umieść w pojemnikach lub szafkach. Co jakiś czas pierz dziecięce maskotki i wkładaj je na dobę do zamrażalnika, żeby usunąć z nich roztocza. Skórożarłoczek skryty (gatunek z rzędu roztoczy) lubi wilgotne i ciepłe środowisko, dlatego w sypialni alergika zmniejsz wilgotność i delikatnie obniż temperaturę. W pokoju nie susz też prania ani nie wieszaj nawilżacza powietrza na grzejniku. Codziennie wietrz też pomieszczenia. Zadbaj o regularne usuwanie kurzu, bo jego duża ilość może doprowadzić do poważnych chorób oskrzelowych i płucnych u dzieci. Alergia na kurz wzmaga się w miesiącach jesienno-zimowych, ze względu na wyższe temperatury w pomieszczeniach i rzadsze wietrzenie wnętrz. Więcej o alergii na https://www.aleric.pl/niezbednik-rodzica.html.

Uczulenie na pyłki roślin

Wraz z początkiem wiosny, kiedy drzewa, krzewy i byliny zaczynają kwitnąć, u alergika pojawia się wodnisty katar, łzawienie oczu, zmiany skórne, a czasami stany podgorączkowe. Uczulenie wiosenne wywołują przede wszystkim pylące trawy, jednak wrażliwszy organizm zareaguje też negatywnie na kwitnące drzewa. Z powodu ocieplenia klimatu już w lutym zaczynają pylić niektóre gatunki drzew, co może powodować nieżyt nosa, zapalenie oczu i oskrzeli. Największe stężenie pyłków przypada na pierwszą połowę kwietnia. Od maja do czerwca rozpoczyna się okres kwitnięcia traw, na które alergicy są szczególnie wrażliwi. Jeśli Twoje dziecko wiosenną porą często doświadcza objawów przeziębienia, warto zerknąć na kalendarz pylenia i sprawdzić, czy uciążliwy katar, chrypka i łzawienie nie pojawiają się przypadkiem w szczytowych okresach kwitnięcia alergizujących bylin, zbóż i chwastów. Alergia, jako nadmierna reakcja organizmu na potencjalnie niegroźną substancję, lubi pojawiać się u dzieci z osłabionym układem odpornościowym i zaburzoną mikroflorą jelitową.

Objawy alergii na pyłki i leczenie

Do charakterystycznych objawów uczulenia wziewnego należy katar sienny – wodnista wydzielina pojawiająca się w zetknięciu z alergenem. Katarowi towarzyszą też napady kichania, uczucie swędzenia w nosie oraz piekące i łzawiące oczy. Na skórze dziecka jako objaw alergii może pojawić się też pokrzywka. U alergika może dojść również do wystąpienia astmy oskrzelowej. Leczenie alergii polega na wzmocnieniu organizmu malucha. Jeszcze przed sezonem wiosennym dziecko powinno przyjmować probiotyki, żeby wyregulować florę bakteryjną. Żeby ulżyć maluchowi, warto również przeprowadzić odczulanie na wybrane alergeny. Korzystając z kalendarza pylenia i wiedząc, które pyłki podrażniają organizm dziecka, należy ograniczyć jego styczność z określonymi substancjami. Wietrzna wiosenna pogoda nie sprzyja spacerom w pobliżu łąki lub parku. Lepiej wybrać się z maluchem na dwór, kiedy pada deszcz lub tuż po nim. Wilgotne powietrze zmniejsza ilość pyłków krążących w powietrzu i ogranicza wystąpienie alergii.

Podejrzewając uczulenie dziecka na kurz lub pyłki roślin, zapisuj, w jakich sytuacjach wystąpiły u niego niepożądane objawy. Jeśli każdej nocy malucha wybudza kaszel, a rano budzi się z zatkanym nosem, zrób gruntowne porządki. A wiosną sprawdzaj alergeny w kalendarzu pyleń.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kołdra hipoalergiczna

Kołdra hipoalergiczna jako niezbędnik w domu alergika

W ostatnich latach ilość osób, u których wykrywa się alergie znacznie wzrosła. Nasilenie liczby zachorowań …