przeciwzakrzepowe zastrzyki w brzuch
Zakrzepica to inaczej zakrzepowe zapalenie żył, które w szczególności objawia się w kończynach dolnych. Jest to tzw. zator, który uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi poprzez powstałe w żyle zakrzepy | fot.: materiał partnera

Objawy zakrzepicy

Człowieka w różnym wieku dopadają choroby. Jedne łagodne, inne niestety już nie. Starsi ludzie muszą szczególnie na siebie uważać ze względu na możliwe osłabienie organizmu z roku na rok. Osoby po sześćdziesiątce mogą cierpieć na zakrzepicę, czyli zapalenie żył. Choroba ta najczęściej atakuje w tym wieku, ze względu na zmianę trybu dnia, zazwyczaj na bardziej siedzący. Może to powodować inną częstotliwość przepływu krwi lub zmianę w składzie krwi. Jakie są zatem objawy zakrzepicy? Jak je rozpoznać? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Warto to wiedzieć, aby nie dopuścić do poważnych skutków zakrzepicy, w skrajnym przypadku do zatoru tętnicy płucnej, której konsekwencją jest śmierć.

Na czym polega zakrzepica?

Zakrzepica to inaczej zakrzepowe zapalenie żył, które w szczególności objawia się w kończynach dolnych. Jest to tzw. zator, który uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi poprzez powstałe w żyle zakrzepy. Nieleczona zakrzepica może doprowadzić do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W sytuacji, kiedy zauważysz któryś z niepokojących objawów u siebie lub bliskich, niezwłocznie skonsultuj swoje spostrzeżenia z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie, poprzedzające diagnozujące badania. Jednakże wiedz, że jednym ze sposobów leczenia zakrzepicy są przeciwzakrzepowe zastrzyki w brzuch.

Objawy zakrzepicy – jak je rozpoznać?

Objawy zakrzepicy są różne. U każdego człowieka mogą występować inne. W zależności od tego, co się dzieje z przepływem krwi w organizmie, można zaobserwować:

  • ból w łydce, charakteryzujący się nasileniem jego odczuwania przy stawianiu kroku oraz zginaniu stopy,
  • zasinienie skóry,
  • zaczerwienienie skóry,
  • obrzęk kończyn,
  • ból uciskowy w obrębie żyły,
  • stan podgorączkowy,
  • wyczuwalną żyłę, która jest twarda.

Żadnego z powyższych objawów nie należy bagatelizować! Aby uniknąć powikłań oraz pogorszenia stanu zdrowia warto zastosować przeciwzakrzepowe zastrzyki w brzuch.

7 kroków, aby prawidłowo samodzielnie zrobić zastrzyk przeciwzakrzepowy

Aby zapobiec zakrzepicy, należy stosować przede wszystkim heparynę, która doprowadza do aktywacji białkowego inhibitora. Ten znowu hamuje aktywność trombiny oraz powstawanie zakrzepów. Heparynę można podawać za pomocą zastrzyku dożylnego lub podskórnego. Można wykonać go samodzielnie lub w przychodni. Jak zatem samemu wykonać zastrzyk przeciwzakrzepowy w brzuch? Postępuj zgodnie z następującymi wskazaniami:

  1. Przeczytaj ulotkę, która jest załączona do zastrzyku, który przepisał lekarz.
  2. Sprawdź prawidłowość zastrzyku – datę przydatności oraz stan techniczny (czy jest uszkodzony).
  3. Umyj dokładnie ręce.
  4. Zdezynfekuj brzuch, w szczególności miejsce ukłucia.
  5. Pewnym ruchem wbij igłę w fałdę skóry brzucha – najlepiej 2-3 cm poniżej poziomu pępka. W zależności od postury człowieka należy wbić igłę pod odpowiednim kątem, aby dostała się ona do tkanki podskórnej.
  6. Powoli zacznij wciskać tłok, podając zawartość strzykawki.
  7. Aby nie zrobić krwiaka, nie uciskaj miejsca wkłucia.

Objawy zakrzepicy – podsumowanie

Zwracaj uwagę na swoje ciało. Zdrowie jest najważniejsze! Jeśli wcześnie rozpoznasz objawy zakrzepicy, z pewnością znajdzie się rozwiązanie na lepsze samopoczucie. Cokolwiek uznasz za niepokojące, skontaktuj się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i wdroży leczenie.

Materiał partnera