groszek w strączkach
Eksperci dowodzą, że rośliny strączkowe korzystnie wpływają na pracę i zdrowie serca | fot.: materiał partnera

Odkryj moc roślin strączkowych!

Rośliny strączkowe – za sprawą rosnącej popularności diety roślinnej – mają coraz większe grono fanów. Ciecierzyca, fasola, bób czy soczewica są bardzo pożywne i sycące, zawierają też wiele cennych witamin i minerałów. Jaka moc kryje się w roślinach strączkowych?

Soja – bogactwo składników odżywczych

Rośliny strączkowe są cennym źródłem wielu witamin oraz mikro- i makroelementów. Przykładowo 100 g surowych ziaren soi zawiera tylko 147 kcal, a roślina ta stanowi doskonałe źródło witaminy C, wapnia, magnezu, potasu i fosforu. Jest także doceniana ze względu na wysoką zawartość fitoestrogenów – przede wszystkim genisteiny, która jest polecana m.in. kobietom podczas menopauzy, ponieważ łagodzi jej objawy. Fitoestrogeny mają także właściwości antyutleniające i grzybobójcze.

Dla zdrowego serca

Eksperci dowodzą, że rośliny strączkowe korzystnie wpływają na pracę i zdrowie serca. Wprowadzenie ich do jadłospisu pomaga obniżyć poziom lipoprotein o niskiej gęstości, czyli tzw. złego cholesterolu, a także obniżyć ciśnienie krwi. Naukowcy porównali wyniki badań osób, które nie sięgają po te rośliny, oraz zwolenników strączków. Wnioski mówią same za siebie: dieta bogata w rośliny strączkowe pomaga zachować zdrowe serce – obniża ryzyko choroby wieńcowej i nadciśnienia o ok. 10%. Wystarczy jedna porcja tych warzyw dziennie, by już po 2-3 tygodniach zaobserwować poprawę wyników badań i ogólnego samopoczucia.

Doskonałe źródło białka

Wszystkie osoby, które z różnych przyczyn – zdrowotnych, ideologicznych lub innych – zrezygnowały z jedzenia mięsa, starają się wypełnić czymś energetyczną pustkę w codziennym jadłospisie. Szczególnie dotkliwe są braki białka w bezmięsnych daniach. Receptą na ten problem jest włączenie do menu roślin strączkowych. Najlepszym źródłem białka jest soja – w 100 g zawiera go aż 40 g. Inne dobre źródła białka to bób i soczewica. Rośliny strączkowe charakteryzują się także niskim indeksem glikemicznym, co oznacza, że po ich zjedzeniu cukier nie wzrasta do wysokiego i niebezpiecznego – szczególnie dla diabetyków – poziomu. Z wszystkich roślin strączkowych jedyną, na którą należy uważać ze względu na indeks glikemiczny, jest bób.

Jak wprowadzić rośliny strączkowe do jadłospisu?

Wiele osób rezygnuje z jedzenia roślin strączkowych, ponieważ kojarzą się one z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak wzdęcia. Taki problem rzeczywiście może się pojawić – winę za to ponoszą oligosacharydy, które rozkładają się w przewodzie pokarmowym, powodując gazy. Wystarczy jednak odpowiednia obróbka termiczna, by całkowicie wyeliminować te dolegliwości. Rośliny strączkowe warto wprowadzać do diety stopniowo – rozpocząć od kilku łyżeczek lub łyżek dodawanych do dań 1-2 razy w tygodniu, a następnie zwiększać ich ilość. Najbardziej przyjazne dla przewodu pokarmowego rośliny strączkowe to czerwona soczewica, zielony groszek i fasolka szparagowa – warto zacząć od tych gatunków, a później przejść do innych. Strączki w zalewie należy przed dalszą obróbką bardzo dokładnie wypłukać. Nasiona strączkowe przed gotowaniem koniecznie trzeba moczyć – najlepiej przez całą noc. Inny patent, dzięki któremu staną się lżejsze dla układu pokarmowego, to moczenie do momentu, aż zaczną kiełkować – wówczas można poddać je dalszej obróbce. Do dań ze strączkami warto używać przypraw, które pobudzają trawienie, np. kminku, majeranku i liści laurowych.

Materiał partnera zewnętrznego