Pielęgnacja skóry dojrzałej
Bez względu na typ zmarszczek, ich lokalizacje czy zróżnicowane zmiany strukturalno- funkcjonalne leżące u ich podstaw, podstawą zapobiegania ich powstaniu jest pielęgnacja, rozumiana jako nawilżanie i rozsądne natłuszczanie skóry | fot.: Fotolia
Strona główna / Zdrowie / Pielęgnacja skóry dojrzałej

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Zmarszczki to efekt wielokierunkowego zaburzenia funkcji i struktury skóry, powodowanych następującymi mechanizmami: uszkodzeniami mechanicznymi skóry, zaburzeniem funkcji immunologicznych, zniesienia bariery ochronnej skóry, syntezy witaminy D i produkcji łoju, zaburzeń regulacji naczyniowej i odbierania bodźców czuciowych. Wiele czynników powoduje ich powstanie, zatem chcąc zapobiegać ich powstaniu należy działać kompleksowo na skórę.

Czemu skóra się starzeje?

Jakie procesy patofizjologiczne zachodzą w starzejącej się skórze? Przede wszystkim naskórek, wskutek dezintegracji komórek warstwy podstawnej, staje się przesuszony, cienki i z tendencją do łuszczenia. Także warstwa rogowa nadmiernie łuszczy się, a  ochronna warstwa hydrolipidowa zanika. Jednoczenie dochodzi do nierównomiernego rozkładu melaniny, co generuje powstawanie przebarwień. Liczba komórek odpowiadających za funkcje obronne skóry, maleje z roku na rok, ponadto spłaszczają się włókna warstwy brodawkowej. Fibroblasty zmniejszają syntezę kolagenu i elastyny, a tkana łączna sztywnieje na skutek zmian składników macierzy pozakomórkowej. Wymiana międzykomórkowa ulega zwolnieniu, co powoduje niedożywienie tkanek. Ostatecznie osłabiona strukturalnie i czynnościowo skóra ulega zwiotczeniu, poszarzeniu i pojawiają się zmarszczki. jakie są najczęstsze rodzaje zmarszczek? Zmarszczki na czole mają charakter linii poziomych, powstających w górze czoła oraz pionowych bruzd miedzy brwiami. Najczęściej mają podłoże mimiczne, nie bez znaczeni są oczywiście błędy w pielęgnacji i predyspozycje genetyczne. Również szpecące bruzdy nosowo- wargowe mają charakter mimiczny. „Kurze łapki”- sieć zmarszczek otaczających zewnętrzne kąciki oka, to wypadkowa mimiki, a ściślej- naszej skłonności do śmiechu, oraz ścieńczenia i tak już cienkiej skóry wokół oczu. Nie zapominajmy o wyjątkowo nieestetycznych zmarszczkach palacza- ułożonych promieniście wokół ust głębokich bruzdach.

Zmarszczki mimiczne to efekt ciągłej pracy 54 mięsni mimicznych twarzy, powstające pod kątek prostym do linii napinania mięśni. Pojawiają się już w młodym wieku  z upływem lat ulegają pogłębieniu. Zmarszczki grawitacyjne z kolei to nic innego, jak efekt upływającego czasu i opisanych wcześniej zmian anatomicznych i czynnościowych skóry, zaś zmarszczki strukturalne to konsekwencja fotostarzenia skóry- nadmiernej ekspozycji na słońce i działania na skórę wolnych rodników. Pod pojęciem zmarszczek grawitacyjnych rozumiemy zmiany struktury skóry, wynikłe z jej ścieńczenia i utraty elastyczności, zaś zmarszczki starcze to efekt zaniku struktur skóry właściwej i nieprawidłowości w obrębie włókien kolagenowych i elastynowych. Inna klasyfikacja zmarszczek dotyczy ich zasięgu w głąb skóry- zmarszczki płytkie sięgają do 0, 05 mm w głąb skóry i określane są mianem powierzchniowych. Zaś zmarszczki głębokie penetrują znacznie głębiej.

Czy można zatrzymać starzenie się skóry?

Bez względu na typ zmarszczek, ich lokalizacje czy zróżnicowane zmiany strukturalno-funkcjonalne leżące u ich podstaw, podstawą zapobiegania ich powstaniu jest pielęgnacja, rozumiana jako nawilżanie i rozsądne natłuszczanie skóry. Rozsądne, to znaczy z wykorzystaniem substancji jak najbardziej zbliżonych do składu ochronnego płaszcza lipidowego skóry. W powszechnej opinii nawilżanie i natłuszczanie skóry to dwa skrajnie różne zabiegi pielęgnacyjne, wykluczające się nawzajem. Nic bardziej mylnego! Doskonałym kompromisem pielęgnacyjnym jest nawilżenie skóry, a po kilkunastu minutach – natłuszczenie jej dobrej jakości składnikami lipidowymi, co zatrzyma substancje odżywcze i nawilżające. Warto zadbać także o kondycję tzw. naturalnego czynnik nawilżającego skóry- kompleksu aminokwasów, mocznika, soli mineralnych i mleczanów występujących na powierzchni skóry, które łatwo dostarczyć z kosmetykami. Jak widać, pielęgnacja odgrywa kluczową rolę w zatrzymaniu młodości skóry. Należy dokładnie analizować skład kremów przeciwzmarszczkowych w celu potwierdzenia obecności skutecznych substancji czynnych: lipidów, steroli, witamin, peptydów i aminokwasów czy kwasu hialuronowego. Efektowna jest także pielęgnacja naturalnymi olejami roślinnymi.

Kult młodości znajduje odbicie w rosnącej popularności zabiegów medycyny estetycznej oraz selektywnych kosmetyków, wpisujących się w nurt anti – aging. Nie ma jednak skuteczniejszego sposobu na walkę z upływającym czasem niż regularna aktywność fizyczna, zbilansowana dieta, ochrona przed promieniowaniem UV i zrównoważona pielęgnacja skóry, uwzględniająca wszystkie jej potrzeby.

JMA

Sprawdź także

Jak usunąć cienie pod oczami

Jak zlikwidować cienie pod oczami?

Szare cienie pod oczami potrafią sprawić wrażenie, że nawet osoba na co dzień tryskająca energią …