Młody lekarz
Badania profilaktyczne mogą uchronić przed wieloma kobiecymi schorzeniami, jak: choroby krążenia czy rak szyjki macicy. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Podstawowe badania profilaktyczne u kobiet

Badania profilaktyczne mogą uchronić przed wieloma kobiecymi schorzeniami, jak: choroby krążenia czy rak szyjki macicy. Regularna profilaktyka pozwala wykryć ewentualną chorobę w początkowym stadium, co daje większe szanse na podjęcie skutecznego leczenia.

Podstawowe badania krwi

Morfologia, poziom OB, glukozy, cholesterolu a także badanie moczu to podstawowe badania krwi, jakie określą ogólny stan zdrowia kobiety. Podwyższony odczyn opadania krwinek czerwonych (OB) może świadczyć o procesach zapalnych, jakie toczą się w organizmie. Badanie morfologii określa ilość erytrocytów, białych krwinek oraz poziomu hemoglobiny i stanowi informację o ogólnym stanie zdrowia kobiety. Pomiar glukozy jest istotny w profilaktyce cukrzycy, z kolei ilość cholesterolu określa ryzyko wystąpienia miażdżycy. Badanie moczu pozwala określić ogólny stan nerek oraz czy występuje zakażenie układu płciowo-moczowego.

Badanie ginekologiczne i cytologia

Na podstawie badania ginekologicznego można określić stan narządów rodnych i wykryć schorzenia, takie jak: nadżerka, mięśniaki czy tyłozgięcie macicy. Przynajmniej raz w roku kobieta powinna również wykonać cytologię, która stanowi podstawę w rozpoznaniu raka szyjki macicy. Istotą badania jest wczesne wykrycie zmian gruczołowych i przedrakowych. Wcześnie zdiagnozowany nowotwór daje duże szanse na podjęcie skutecznego leczenia.

Badanie piersi

USG piersi powinna zrobić każda kobietka przed ukończeniem 25. roku życia, a po trzydziestce – przynajmniej raz na dwa lata. Badanie gruczołów sutkowych pozwala na wykrycie różnych zmian w piersiach, np.: torbieli czy nowotworu. Wskazaniami do przeprowadzenia kontrolnego USG są również: dolegliwości bólowe niezwiązane z miesiączką, wycieki z sutka pomimo braku zapłodnienia czy stwardnienia i niepokojące zmiany na sutkach. W profilaktyce raka piersi istotna jest również samokontrola, która powinna się odbywać przynajmniej raz w miesiącu. Samodzielne badanie piersi pozwala wyczuć stwardnienia czy guzki.

Badania wzroku

Badania profilaktyczne wzroku pomagają skutecznie przeciwdziałać takim wadom, jak: astygmatyzm, krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Na kontroli w gabinecie okulistycznym najczęściej wykonuje się ocenę ostrości widzenia oraz badanie dna oka, które pozwala wykryć pospolite choroby siatkówki.

Badanie stomatologiczne

Kontrolne badanie stomatologiczne oraz czyszczenie zębów z kamienia powinno odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Regularny przegląd uzębienia oraz stanu dziąseł jest istotny w profilaktyce próchnicy i poważnych chorób zębów.

Badanie mammograficzne u kobiety

Mammografia jest to nieinwazyjne badanie piersi, w celu wczesnego wykrycia nowotworu. Po ukończeniu 40. roku życia kobiety powinny poddawać się badaniu profilaktycznie co dwa lata, z kolei po pięćdziesiątce, przynajmniej raz w roku. Wskazaniem do przeprowadzenia mammografii są również uwarunkowania genetyczne. W przypadku, gdy w rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka piersi, badanie można wykonać już w wieku 35. lat.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

usg tarczycy

Jakie choroby pomaga wykryć USG tarczycy?

Tarczyca to niepozorny gruczoł zlokalizowany w przednio-dolnej części szyi, pełniący ogromną rolę w utrzymaniu równowagi …