zbliżenie na kobiece zaczerwienione dłonie drapanie
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry występuje, gdy skóra ma bezpośredni kontakt z alergenem | fot.: stock.adobe.com

Poznaj najczęstsze alergie skórne

Zmiany występujące na naszej skórze mogą mieć różne przyczyny, które zasadniczo można podzielić na alergiczne i niealergiczne. Różnica polega na tym, że do rozwoju alergicznych chorób skóry przyczynia się określona substancja zwana alergenem, który w wyniku kontaktu z organizmem powoduje wykształcenie reakcji nadwrażliwości. Jednak nie wszystkie choroby alergiczne skóry przebiegają tak samo, dlatego warto wiedzieć, jak je rozpoznać i odpowiednio reagować.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Inaczej wyprysk atopowy lub egzema. Należy do najpopularniejszych chorób skóry z tendencją do częstego występowania u małych dzieci. Obecnie uważa się, że u podstaw egzemy leży „nieszczelność” bariery skórnej, która powoduje jej wysychanie i podatność na podrażnienia oraz stany zapalne wywoływane przez wiele czynników środowiskowych. Dla AZS charakterystyczny jest świąd, zaczerwienienie, pęcherzyki z płynem i drobne sączące się grudki w fazie ostrej, z kolei w stadium przewlekłym dominują: złuszczanie, pękanie, suchość i pogrubienie skóry. Ponadto niektóre osoby z wypryskiem mają nadwrażliwość pokarmową, co może nasilać objawy wyprysku. U około połowy pacjentów z ciężkim atopowym zapaleniem skóry choroba wynika z dziedziczenia wadliwego genu zawartego w ich skórze, zwanego filagryną. Dodatkowo egzema często ma powiązanie z astmą, alergicznym nieżytem nosa (katar sienny) lub alergią pokarmową.

Kontaktowe zapalenie skóry

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry występuje, gdy skóra ma bezpośredni kontakt z alergenem. Na przykład, jeśli osoba rozwinęła alergię na nikiel, a jej skóra styka się z biżuterią wykonaną nawet z bardzo niewielkiej ilości niklu, w miejscu kontaktu może pojawić się czerwona, nierówna, łuszcząca się, swędząca lub opuchnięta skóra. Innymi czynnikami wywołującymi wyprysk kontaktowy są rośliny tj. bluszcz trujący, dąb trujący czy sumak jadowity. W odpowiedzi na nie pojawia się czerwona, swędząca wysypka, która jest spowodowana tłustą powłoką pokrywającą te rośliny. Reakcja alergiczna może być wywołana faktycznym kontaktem z rośliną lub dotknięciem odzieży, zwierząt domowych, a nawet narzędzi ogrodniczych, które miały kontakt z olejkiem wytwarzanym przez roślinę. Innymi czynnikami, które mogą wywołać ten rodzaj alergii, są również antybiotyki np. neomycyna, produkty do higieny osobistej, a nawet kremy z filtrami UV.

Pokrzywka

Pokrzywka to powszechna dolegliwość, a zmiany pojawiające się w jej przebiegu wyglądem przypominają skórę poparzoną przez pokrzywę. Istotą wystąpienia pokrzywki jest nieprawidłowe wydzielenie substancji biorących udział w procesie zapalnym np. histamina w odpowiedzi na określone alergeny lub czynniki o niealergicznym pochodzeniu. Objawem są bąble, które mogą przyjmować barwę od porcelanowej, przez bladoróżową, po różową i zaczerwienioną. Zazwyczaj nie są bolesne, ale mogą być swędzące lub piekące. Wśród przyczyn znajdują się czynniki fizyczne tj. ekspozycja na ciepło lub zimno, ucisk, promieniowanie UV oraz inne, w tym pokrzywka cholinergiczna, spowodowana przez wzrost temperatury ciała np. po wysiłku fizycznym, pokrzywka kontaktowa – po styczności z uczulającą substancją (lateks, formaldehyd) lub pokarmem (owoce morza, pszenica, truskawki, orzechy). Ponadto zdarza się, że może mieć związek z przyjmowanymi lekami tj. penicyliną, kwasem acetylosalicylowym i NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieta leżąca na trawie

Prognoza dla alergika, czyli co pyli w czerwcu?

Wiosna i lato to najcięższe okresy dla alergików, zwłaszcza osób, cierpiących na alergię na pyłki …