Problemy trawienne
O problemach trawiennych możemy mówić wtedy, gdy po posiłku odczuwamy ból i pieczenie w nadbrzuszu oraz mamy wrażenie przepełnienia żołądka. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Problemy z trawieniem

Niestrawność i problemy trawienne, to zespół dolegliwości przewodu pokarmowego, z którymi można sobie w prosty sposób poradzić, stosując odpowiednią dietę oraz środki lecznicze na bazie ziół. Jednak przy powracających problemach z trawieniem konieczna może okazać się zmiana trybu życia, konsultacja z lekarzem oraz przeprowadzenie szeregu badań gastrologicznych. Jakie są objawy problemów trawiennych i jak sobie z nimi radzić?

Dolegliwości trawienne – objawy i przyczyny

O problemach trawiennych możemy mówić wtedy, gdy po posiłku odczuwamy ból i pieczenie w nadbrzuszu oraz mamy wrażenie przepełnienia żołądka. Zdarza się tak, że sytość zaczynamy odczuwać już na początku spożywania pokarmu, co zniechęca do dalszego jedzenia. Dolegliwości współtowarzyszące, to zgaga, będąca objawem choroby refluksowej przełyku oraz zaparcia, które mogą być objawem zespołu jelita drażliwego. Problemy trawienne mogą być wywołane chorobami przewodu pokarmowego, jak np. zapaleniem jelit, żołądka lub dwunastnicy. W skrajnych przypadkach nawracająca niestrawność i dolegliwości trawienne mogą być objawem raka jelita lub żołądka. Kłopoty z trawieniem nasilają się po spożyciu smażonych, tłustych i ciężkostrawnych potraw, a także po słodyczach, alkoholu i bardzo ostrych daniach.

Jakie badania należy wykonać przy nawracających problemach z trawieniem?

Jednym z najważniejszych badań przy dolegliwościach z trawieniem jest gastroskopia, którą przeprowadza się przy użyciu endoskopu – elastycznej rurki wprowadzanej poprzez przełyk, pozwalającej zobaczyć wnętrze górnego odcinka przewodu pokarmowego na monitorze. Lekarze często zalecają także wykonanie testu na Helicobacter pylori, czyli obecność bakterii wywołującej wrzody żołądka i dwunastnicy. Badanie to, jest niezwykle proste. Pacjent dmucha przez słomkę do dwóch probówek, a następnie wypija 200 ml soku pomarańczowego lub roztworu z kwasku cytrynowego. Następnie wypija się roztwór testowy z mocznika. Po 30 minutach dmuchanie do probówek odbywa się ponownie. Istotne, aby przed badaniem być na czczo.

Domowe sposoby na problemy z trawieniem

Zmiana sposobów żywieniowych jest jedną z najważniejszych metod zwalczania problemów trawiennych i żołądkowych. Należy unikać ostrych i ciężkostrawnych potraw, a zamiast tego zacząć stosować lekkostrawną dietę. Warto ograniczyć palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu. Bardzo pomocne jest stosowanie naparów ziołowych z siemienia lnianego. Jeżeli po każdym posiłku czujemy, że nasz żołądek jest, jak balon, to należy zacząć jeść częściej, ale mniejsze porcje. Jeżeli domowe sposoby okażą się nieskuteczne, to można zastosować leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego. Prawidłową pracę przewodu pokarmowego i wątroby wspomaga np. Hepatil trawienie. Hepatil zawiera chlorki i wyciąg z mięty pieprzowej, które wspomagają trawienie, a dzięki zawartości ekstraktu z ziela karczocha przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania jelit. Niestrawność, zwana profesjonalnie dyspersją, to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej osób. Jej podłoże leży w stresującym trybie życia oraz niewłaściwych nawykach żywieniowych.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Zaparcia u niemowląt

5 wskazówek, jak walczyć z zaparciami u dzieci

Problemy z zaparciami u niemowląt zdarzają się rzadko, częściej dotyczą nieco starszych dzieci. Jednak gdy …