kobieta leżąca na trawie
To właśnie na czerwiec przypada największe stężenie pyłków traw w powietrzu | fot.: stock.adobe.com

Prognoza dla alergika, czyli co pyli w czerwcu?

Wiosna i lato to najcięższe okresy dla alergików, zwłaszcza osób, cierpiących na alergię na pyłki roślin. To właśnie czerwiec bywa szczególnie uciążliwy, gdyż wtedy właśnie intensywnie pylą trawy oraz byliny we wszystkich regionach kraju. Jakie rośliny pylą w czerwcu i jak można złagodzić objawy alergii?

Co pyli w czerwcu – trawy

To właśnie na czerwiec przypada największe stężenie pyłków traw w powietrzu. W tym miesiącu pyli między innymi żyto, które jest jednym z najczęstszych alergenów. W czerwcu osobom uczulonym na pyłki traw zaleca się unikanie chodzenia po łąkach i polach, szczególnie w godzinach porannych oraz późnym popołudniem, gdyż wtedy stężenie pyłków jest szczególnie wysokie.

Co pyli w czerwcu – byliny

Oprócz traw w czerwcu bardzo intensywnie pylą także chwasty, rosnące zarówno na wsiach, jak i na terenach miejskich. W tym miesiącu w powietrzu może być największe stężenie pyłków:

  • szczawiu;
  • babki lancetowatej;
  • komosy;
  • pokrzywy;
  • rzepaku.

Osoby uczulone na byliny powinny unikać nie tylko pól i łąk, ale także przebywania na ogródkach działkowych, choć w przypadku chwastów całkowite uniknięcie ekspozycji na alergeny jest praktycznie niemożliwe.

Jakie drzewa i krzewy pylą w czerwcu?

W czerwcu drzewa nie pylą z wysoką intensywnością. Najbardziej narażone są osoby uczulone na pyłki lipy oraz czarnego bzu. Średnie stężenie mogą osiągnąć także pylące platany, które najczęściej znajdują się w miastach.

Zarodniki grzybów pylące w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, w którym wzrasta stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z gatunku Cladosporium oraz Alternaria, które mogą dawać się we znaki także później, w okresie wakacyjnym. Do zaostrzenia objawów alergii dochodzi najczęściej w ciepłe i suche dni, następujące po deszczowych i wilgotnych.

Jak złagodzić objawy alergii?

Alergia związana z pyleniem roślin najczęściej dotyka drogi oddechowe i objawia się zaczerwienieniem i swędzeniem oczu oraz nieżytem nosa. Chcąc złagodzić dolegliwości, warto sięgnąć po leki na alergię dostępne bez recepty. Wśród nich znajdziemy:

  • krople do nosa – pomagają udrożnić zatkany nos i zmniejszają obrzęk błony śluzowej;
  • krople do oczu – ułatwiają usunięcie pyłków, jeżeli dostały się one do oczu, łagodzą świąd i zmniejszają zaczerwienienie;
  • leki antyhistaminowe – ich zadaniem jest zmniejszenie wydzielania histaminy, a przy tym szybkie złagodzenie objawów alergii.

W przypadku bardzo silnych dolegliwości związanych z alergią najlepiej udać się do lekarza, który może zaproponować terapię odczulającą. Jeżeli nie wiemy, co dokładnie nas uczula, warto zrobić odpowiednie testy alergiczne, pozwalające ustalić odrębne alergeny.

Każda osoba, która zmaga się z alergią, powinna znać aktualny kalendarz pylenia. Pozwoli to w miarę możliwości unikać miejsc, w których stężenie alergenów jest bardzo wysokie, a tym samym zmniejszyć częstotliwość i intensywność występowania objawów.

Materiał partnera

Sprawdź także

kobieta leżąca w łóżku

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jakość …