Siemię lniane
W składzie siemienia znajdziemy szereg witamin, w tym witaminę E, mającą duże zdolności antyoksydacyjne, a także witaminy grupy B wspierające przemianę białek, tłuszczów i węglowodanów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Siemię lniane – zdrowie w postaci nasion

Poszukując sposobów na poprawę zdrowia oraz kondycji często sięgamy po specyfiki opracowywane przez koncerny farmaceutyczne, reklamowane jako cudowne remedium na wszelkie dolegliwości. Kolorowe opakowania i olbrzymie kampanie reklamowe działają przekonująco, jednak czy przy tej okazji nie lekceważymy przesadnie sposobów, które są naturalne i dostępne na wyciągnięcie ręki? Jednym z przykładów niesłusznie pomijanego źródła zdrowia jest siemię lniane.

Bogactwo składników

Siemię lniane to niewielkie 2-3 milimetrowe nasiona lnu zwyczajnego. Te niepozorne brązowe drobinki zdobyły swoja popularność już w starożytnym Egipcie i nadal stanowią jeden z podstawowych filarów medycyny naturalnej. Dzieje się tak za sprawą bogactwa cennych substancji i mikroelementów, którymi dysponuje siemię. Nasiona mają pozytywny wpływ niemal na cały organizm, a spektrum zastosowań, w jakim się spełniają, jest imponujące. Stosuje się je zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

W składzie siemienia znajdziemy szereg witamin, w tym witaminę E, mającą duże zdolności antyoksydacyjne, a także witaminy grupy B wspierające przemianę białek, tłuszczów i węglowodanów. W połączeniu z magnezem, żelazem, wapniem i cynkiem pozytywnie oddziałują na wygląd paznokci, skóry i włosów. Dzięki bogatemu występowaniu nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 korzystnie wpływają na przebieg leczenia zbyt wysokiego ciśnienia, chorób serca, skutecznie wspomagają walkę z nadmiernym cholesterolem. Duża zawartość błonnika pokarmowego sprawia, że stanowią nieocenioną pomoc przy schorzeniach przewodu pokarmowego i układu trawiennego.

Jak stosować siemię lniane?

Korzystanie z dobrodziejstw siemienia jest proste i nie wymaga zmiany nawyków żywieniowych. Można je spożywać zarówno w postaci surowej, jak i po zalaniu ciepłą wodą. Po podgrzaniu na suchej patelni będą stanowiły zdrowy i smaczny dodatek do sałatek, sosów, czy zup, nasiona można też z powodzeniem dodawać do domowych wypieków.

Najpopularniejszą formą podania jest wywar powstały przez zalanie łyżki siemienia lnianego gorącą wodą i pozostawienie na 15 minut do ostygnięcia. Taki specyfik ma zbawienny wpływ na wszelkie podrażnienia układu pokarmowego, infekcje dróg oddechowych, a ponieważ oprócz dostarczenia cennych substancji odżywczych zapewnia także uczucie sytości, to stanowi doskonały środek wspomagający odchudzanie.

Siemię lniane jest powszechnie dostępne w sprzedaży, w celu jego nabycia nie musimy szukać aptek ani specjalistycznych sklepów. Wybierając sprzedawcę, warto jednak oprzeć się na jego renomie i doświadczeniu, w ten sposób możemy liczyć na wyselekcjonowany produkt o najwyższej jakości. Przykładem dobrych praktyk jest Olejarnia Gaja, gdzie w szybki i wygodny sposób możemy zakupić nie tylko siemię, ale też szereg innych, równie atrakcyjnych środków medycyny naturalnej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Nawłoć pospolita

Skuteczne zioła na dolegliwości układu moczowego

Układ moczowy wielu osób jest niezwykle wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych, przez co bardzo często …