Skuteczne metody antykoncepcji, o których nie musisz pamiętać

Na chwilę obecną dostępne są trzy metody antykoncepcji długoterminowej | fot.: Fotolia

Pomimo tego, że mamy już XXI wiek, wiele Polek nadal za jeden z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą uważa… prezerwatywę! Wynika to przynajmniej częściowo z obawy przed potencjalnymi powikłaniami związanymi z przyjmowaniem hormonów w postaci tabletek antykoncepcyjnych, ale także z niedostatecznej i zdecydowanie niewystarczającej edukacji seksualnej. Tymczasem już od pewnego czasu są dostępne nowoczesne metody antykoncepcji, których skuteczność przewyższa nawet popularne „pigułki”, a podstawową ich zaletą jest jednorazowa aplikacja, po której przez nawet kilka lat nie musimy sobie zaprzątać głowy kwestiami związanymi z antykoncepcją.

Antykoncepcja długoterminowa kontra rzeczywistość

Największym chyba problemem dla kobiet stosujących pigułki hormonalne jest konieczność ich regularnego przyjmowania oraz ścisłego przestrzegania wymaganych przerw w zażywaniu. Niestety, dość częstym zjawiskiem są błędy w dawkowaniu czy zwykłe zapominalstwo, przez co skuteczność tabletek spada dość dramatycznie (z nominalnych 99,7% do nawet 91%). Dlatego właśnie zdecydowanie lepszym wyborem są rozwiązania długoterminowe – te metody antykoncepcji są nie tylko całkowicie niezależne od naszej pamięci, ale także wykazują wyższą skuteczność i nie wpływają w żaden sposób na możliwość zajścia w ciążę po zaprzestaniu ich stosowania przez kobietę. Na chwilę obecną dostępne są trzy metody antykoncepcji długoterminowej: implant, wkładka wewnątrzmaciczna oraz hormonalny system wewnątrzmaciczny.

Zalety antykoncepcji długoterminowej

Jedną z najważniejszych zalet jest bez dwóch zdań brak konieczności pamiętania o przyjęciu kolejnej dawki środka antykoncepcyjnego – hormon uwalniany jest automatycznie i bez jakiegokolwiek naszego udziału. Dla każdej kobiety prowadzącej nieregularny tryb życia ta cecha antykoncepcji długoterminowej jest niewątpliwie istotnym argumentem „za”. To jednak nie wszystko: rozwiązania długoterminowe to także doskonały wybór dla karmiących matek, które nie planują w ciągu najbliższych 3 lat kolejnego dziecka – wykazano ponad wszelką wątpliwość, że taka antykoncepcja nie ma żadnego wpływu na pokarm matki (zarówno jeśli chodzi o jego ilość, jak też jakość). Więcej informacji na temat metod antykoncepcji długoterminowej można znaleźć na specjalistycznych stronach.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Piękna uśmiechająca się kobieta na szarym tle

Jakie są różnice pomiędzy implantem, a protezą zębową?

W czasach kiedy piękny, zdrowy uśmiech stanowi naszą wizytówkę, pacjenci poszukują jak najskuteczniejszych metod utrzymania …