Kobieta z bólem brzucha
Ból menstruacyjny lubi działać na zasadzie domina i wywoływać kolejne dolegliwości. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Skuteczne sposoby na ból menstruacyjny

Menstruacja, zwana również miesiączkowaniem to w pełni naturalny, fizjologiczny proces, który towarzyszy kobietom od okresu dojrzewania, aż do menopauzy. Niestety, bardzo często ten naturalny proces wywołuje u kobiet silne bóle brzucha i wiele innych przykrych dolegliwości.

Bóle w okolicy brzucha i podbrzusza są sygnałem zbliżającego się krwawienia. W ciągu pierwszej doby osiągają apogeum, a przez następne dwa dni maleje. Czasem potrafią trwać nawet kilka dni. Mogą być tępe i ciągłe lub powracać w regularnych odstępach. Bolesne miesiączkowanie to częsty problem ginekologiczny. Na ból menstruacyjny uskarża się około 75% młodych kobiet oraz 25-50% kobiet dorosłych. Około 20% kobiet uskarża się na bardzo intensywny ból towarzyszący miesiączce, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie i obniża komfort codziennego życia. O ile bólu nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować z naszego życia, o tyle ból menstruacyjny nie musi być wyrokiem. Można go skutecznie łagodzić, wprowadzając do życia kilka niewielkich zmian oraz stosując się do kilku domowych sposobów.

Bolesne miesiączkowanie – nie tylko bóle brzucha

Ból menstruacyjny lubi działać na zasadzie domina i wywoływać kolejne dolegliwości. Skurcze mięśni w dole brzucha, a także tępy ból podbrzusza to często nie jedyny objaw menstruacji. Na długiej liście nieprzyjemnych symptomów jakie towarzyszą miesiączce, znajdują się nudności, wymioty, silne bóle głowy, bóle lędźwi, bóle ud, biegunka, zmęczenie, ogólne osłabienie, znużenie lub rozdrażnienie. U niektórych kobiet dolegliwościom bólowym, towarzyszy także dyskomfort psychiczny – wybuchy płaczu, spadek nastroju, przygnębienie. Niektóre dziewczyny i kobiety uskarżają się na obniżoną koncentrację oraz wolniejsze reakcje. U niektórych pojawia się brak apetytu, a nawet jadłowstręt. W niektórych przypadkach mogą zdarzyć się także epizody omdleń.

Jak sobie radzić z bólem menstruacyjnym?

Ból menstruacyjny to dość silny przeciwnik, dlatego warto zaatakować go zanim jeszcze się pojawi. Najlepiej wykorzystać do tego sprawdzone środki takie jak http://www.buscopan.pl/o_bolu_brzucha/bol_menstruacyjny/bol_menstruacyjny.html. Na kilka dni przed planowanym krwawieniem, należy sięgnąć po leki rozkurczowe, które działają bezpośrednio na obkurczone mięśnie i skutecznie je rozluźniają (jak np. Buscopan). Zabieg ten sprawi, że ból menstruacyjny nie zdąży się rozwinąć, a sama miesiączka przebiegnie o wiele łagodniej. Uwaga! Terapię preparatami rozkurczowymi można uzupełnić o środki uspokajające – najlepiej ziołowe. Jest to szczególnie polecane przy bardzo silnych bólach miesiączkowych. Pamiętaj, że najskuteczniejsze są leki przeciwbólowe i rozkurczowe z grupy niesterydowych przeciwzapalnych, które działają na zasadzie hamowania prostaglandyn.

Od połowy cyklu miesięcznego, wprowadź zmiany do swojej diety – unikaj ostrych przypraw i soli, a także wysoko przetworzonego jedzenia. W ich miejsce wprowadź produkty bogate w magnez i wapń. Staraj się unikać napojów gazowanych, a także mocnej kawy i herbaty. Z diety wyeliminuj również colę, bo zawarta w niej kofeina tylko nasila skurcze macicy i tym samym potęguje ból. Zamiast kawy czy coli wypijaj duże ilości niegazowanej wody mineralnej oraz ziołowe herbatki. Napar z mięty, melisy czy rumianku rozluźni mięśnie i zadziała uspokajająco. Jedz mniej cukru i zrezygnuj z nabiału. Postaraj się, aby Twoje codzienne menu opierało się na ciepłych, gotowanych posiłkach. Obowiązkowo uzupełnij dietę o kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Na ból menstruacyjny – ciepłe okłady i masaż

Ból menstruacyjny w łatwy sposób można pokonać stosując ciepłe okłady na brzuch, a także delikatnie masując okolice brzucha i podbrzusza. Ciepłe okłady można wykonać przy pomocy elektrycznej poduszki lub termoforu. Jeśli nie posiadasz żadnej z tych rzeczy, nic straconego. Sięgnij po szklaną butelkę i napełnij ją ciepłą wodą, a następnie owiń w ręcznik i połóż na bolącym brzuchu. Możesz także zaserwować sobie ciepłą kąpiel w towarzystwie aromatycznych olejków, które dodatkowo pozwolą się odprężyć. Ale uwaga! Woda w wannie nie może być zbyt gorąca, bo wysoka temperatura może doprowadzić do krwotoku. Sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut. Jeśli chodzi o masaże brzucha to są one jednym ze skuteczniejszych sposobów na uporczywy ból menstruacyjny. Masaż usprawnia przepływ krwi i rozluźnia spięte mięśnie, które są odpowiedzialne za dolegliwości bólowe. Masaż brzucha powinien być wykonywany delikatnie, lekkimi technikami, spokojnie i powoli, nie dłużej niż 8 minut. Do jego użycia najlepiej sprawdzi się dowolny olejek, balsam lub tłusty krem. Brzuch masuj ruchami okrężnymi, przesuwając dłonie od dołu do góry. Na siedząco można też wykonać krótki masaż dolnej części pleców tymi sami technikami.

Na ból menstruacyjny – ruch i ćwiczenia

Nieprzyjemne bóle menstruacyjne można pokonać lub przynajmniej zminimalizować poprzez wykonywanie różnych ćwiczeń. O ile intensywny wysiłek fizyczny nie jest wskazany w trakcie menstruacji, o tyle łagodna aktywność jest jak najbardziej mile widziana. W zależności od tego, co sprawia Ci przyjemność, możesz spacerować lub tańczyć. Możesz także ćwiczyć jogę, gdyż niektóre asany działają prawdziwe cuda i przynoszą natychmiastowe ukojenie w bólu. Dobre efekty przynoszą również rozmaite ćwiczenia rozluźniające.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

masaż ból barku

Ból barku spowodowany stanem zapalnym – diagnostyka i leczenie

Ból barku to powszechnie występująca dolegliwość, która powoduje ograniczenie ruchomości i problemy z wykonywaniem podstawowych …