kobiece oczy soczewki kontaktowe
Bardzo często o tym, że dana osoba nosi soczewki kontaktowe, wie tylko ona sama | fot.: materiał partnera

Soczewki kontaktowe – jakie są ich zalety?

Na noszenie soczewek kontaktowych decyduje się wiele osób – zarówno z krótkowzrocznością, jak i dalekowzrocznością. Za wyborem tym stoi przede wszystkim wygoda. Jednak to nie jedyne plusy szkieł kontaktowych. Zobacz, dlaczego jeszcze warto je nosić.

Soczewki kontaktowe nie wpływają na codzienną aktywność

Soczewki kontaktowe nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Można wybrać się w nich na trening (nawet bardzo intensywny), pracować przy komputerze i prowadzić samochód. Dodatkowo nie trzeba ich zdejmować przed wejściem na halę basenową. Dlatego osoby z wadą wzroku nie muszą rezygnować ze swoich ulubionych zajęć w obawie o brak ostrego widzenia lub dyskomfortu spowodowanego zsuwającymi się okularami.

Pasują do każdego kształtu twarzy

Niektórym osobom trudno jest dopasować okulary do kształtu twarzy. Bardzo często oprawki zmieniają wygląd, a niekiedy podkreślają też pewne mankamenty urody. Soczewki kontaktowe pasują wszystkim – bez względu na to, czy ich twarz jest okrągła, kwadratowa lub pociągła. Nie ma potrzeby spędzania godzin na wybieraniu takich, które wyglądają najlepiej.

Łatwo utrzymać ich higienę

O soczewki kontaktowe należy odpowiednio dbać. Jednak utrzymanie higieny nie należy do trudnych zadań. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie pojemniki do przechowywania oraz płyn do czyszczenia.

Soczewki kontaktowe są dyskretne

Bardzo często o tym, że dana osoba nosi soczewki kontaktowe, wie tylko ona sama. Szkła są zupełnie niewidoczne dla innych. Aby je dostrzec, należy przyjrzeć się bardzo uważnie. Dodatkowo nie mają one żadnego wpływu na wygląd.

Na komfort ich noszenia nie wpływa pogoda

Osoby, które nosiły kiedykolwiek okulary korekcyjne, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz istotnie wpływają na komfort ich użytkowania. Szkła parują lub osadzają się na nich krople deszczu. Dodatkowo niemożliwe jest jednoczesne noszenie okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych.

Zupełnie inaczej jest w przypadku soczewek kontaktowych. Pogoda nie ma żadnego wpływu na wygodę. Nie parują, nie ulegają zmoczeniu i nie zawężają pola widzenia. Dodatkowo można je używać w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi.

Soczewki kontaktowe mogą zmieniać kolor oczu

Przy pomocy szkieł kontaktowych można zmienić kolor oczu. Dostępne są specjalne kolorowe soczewki, które pokrywają całą tęczówkę, a tym samym zmieniają jej zabarwienie. Osoby, które marzą o brązowym, niebieskim, szarym lub zielonym kolorze oczu mogą w prosty sposób sprawdzić, czy pasuje on do ich typu urody. Dodatkowo na zmianę można zdecydować się zarówno przy wadzie wzroku, jak i bez niej (soczewki kosmetyczne, tzw. zerówki).

Odpowiednie soczewki kontaktowe znajdą dla siebie również te osoby, które chcą jedynie podkreślić naturalny kolor oczu. Mogą one go nieco rozjaśnić lub pogłębić. Niektórzy producenci oferują szkła kontaktowe, które nadają tęczówce nietypowy kształt (np. kociego oka) lub wzór (np. motyw zwierzęcy: panterka, zebra). Efekt ten jest chętnie wykorzystywany przez znane osoby do stworzenia oryginalnego wizerunku scenicznego.

Materiał partnera

Sprawdź także

soczewki kontaktowe

Soczewki jednodniowe czy miesięczne

Soczewki kontaktowe to niezwykle popularna forma korekcji wad wzroku. Coraz częściej sięgają po nie osoby, …