Romantyczna kolacja
Według danych Polskiego Towarzystwa Medycy Seksualnej problem impotencji spotyka każdego mężczyznę przynajmniej raz w życiu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sposoby na zaburzenia erekcji – leki czy psychoterapia?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport, z którego wynika, że chroniczna lub czasowa impotencja jest powszechnym problemem mężczyzn. Z raportem zgadzają się również polscy specjaliści, którzy twierdzą, że zaburzenia seksualne dotyczą ponad czterech milionów mężczyzn w Polsce, a 60% z nich spotykają panów pomiędzy 45. a 60. rokiem życia.

Prof. Zbigniew Izdebski szuka źródeł kłopotów w stylu i trybie życia mężczyzn oraz w ich psychice. Warto bowiem wiedzieć, że większość zaburzeń seksualnych jest ściśle związana ze stanem umysłu i kondycją psychiczną mężczyzn. Impotencji sprzyja więc stres, chroniczne zmęczenie, męczący natłok pracy oraz zaburzenia emocjonalne, m.in. depresja. Wszystko to sprawia, że u wielu specjalistów rodzi się pytanie o to, co jest skuteczniejsze: leki na erekcję czy psychoterapia?

Najczęstsze przyczyny impotencji

Marta Kołacka, wrocławska psycholog, seksuolog i psychoterapeutka dzieli przyczyny zaburzeń erekcji na dwie grupy. Pierwszą z nich są powody zdrowotne, wśród których znajdują się zaburzenia sercowo-naczyniowe, choroby neurologiczne, zaburzenia hormonalne, cukrzyca, choroby układu moczowego oraz zaburzenia będące efektem przyjmowania wybranych leków, zmian pooperacyjnych i po leczeniu radiologicznym. Drugą grupą czynników wywołujących impotencję są przyczyny natury psychologicznej. Prym wśród nich wiedzie niskie poczucie własnej wartości, do którego zalicza się także niezadowolenie ze swojego wyglądu. Nie bez znaczenia się także niska ocena siebie jako kochanka. Ponadto Marta Kołacka zauważa, że zaburzenia erekcji mogą być spowodowane problemami w związku, znudzeniem rutyną seksualną, występowaniem zaburzeń seksualnych u partnerki, wahaniami nastroju, depresją, lękami, nerwicami oraz stresującym trybem życia. Wszystko to sprawia, że przedłużające się kłopoty z potencją wymagają kompleksowej diagnostyki, ponieważ mogą mieć swoje źródło zarówno w czynnikach organicznych, jak i psychogennych. O innych źródłach zaburzeń erekcji przeczytasz także tutaj: http://www.maxigrago.pl/.

Zaburzenia erekcji

Według danych portalu Zaburzenia Erekcji somatyczne aspekty impotencji są związane, m.in. z niską produkcją tlenku azotu w organizmie. Niedobór tej substancji jest z kolei spowodowany niewłaściwą dietą. Do wystąpienia kłopotów w sypialni mogą przyczynić się także schorzenia układu sercowo-naczyniowego, choroby neurologiczne, długotrwałe palenie papierosów, spożywanie alkoholu lub narkotyków, starzenie się organizmu i przyjmowanie niektórych leków. Wspomniane czynniki w większości wpływają bowiem na funkcjonowanie układu krwionośnego i kondycję naczyń włosowatych, co z kolei powoduje zaburzenia w przepływie krwi w organizmie oraz niemożność utrzymania erekcji.

Psychologia impotencji

Marta Kołacka zauważa, że zła kondycja psychiczna sprawia, że mężczyzna nie jest w stanie zapomnieć o problemach, co uniemożliwia mu zrelaksowanie się i skoncentrowanie na partnerce. Z tego też powodu osiągnięcie i utrzymanie erekcji graniczy z cudem. Zdarza się również, że panowie są dotknięci czasową impotencją ze względu na trudne doświadczenia życiowe. Należą do nich, m.in.: złe relacje z partnerką, śmierć lub ciężka choroba bliskiej osoby, utrata pracy, trudna sytuacja finansowa i wiele innych.

Zaburzenia erekcji – leki czy psychoterapia?

Zarówno Marta Kołacka, jak i światowej sławy specjalista prof. Zbigniew Izdebski, uważają, że ani leki na erekcję, ani psychoterapia stosowane oddzielnie nie przyniosą pożądanych rezultatów. Kluczem do sukcesu jest połączenie siły farmakologii i leczenia psychiatrycznego lub psychologicznego. Dzięki temu możliwe będzie wskazanie realnych źródeł problemu i zwalczenie go w zarodku. trzeba pamiętać, że w procesie leczenia impotencji ogromną rolę odgrywa także partnerka. Jej zadaniem jest wspieranie mężczyzny oraz zadbanie o jego pewność siebie i komfort. Zrozumienie w związku i zaufanie może zdziałać więcej niż długoletnia, kompleksowa terapia – mówią specjaliści. Warto więc wybrać się do psychologa z partnerką i pozwolić się na wspólne spotkania. Wówczas obie strony będą mogły nauczyć się, jak odnaleźć się w trudnej sytuacji. Zdobyta wiedza pozwoli uniknąć nieporozumień między partnerami i wzmocni ich relację, co z pewnością przełoży się na jakość pożycia.

Warto pamiętać, że według danych Polskiego Towarzystwa Medycy Seksualnej problem impotencji spotyka każdego mężczyznę przynajmniej raz w życiu. Jeśli kłopoty są chwilowe i znikają wraz z ustąpieniem czynnika je powodującego, nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak nie ustępują, a wręcz pogłębiają się – warto udać się do specjalisty, którzy pomoże pozbyć się problemu raz na zawsze.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zaburzenia erekcji

Problem z erekcją

Niegdyś powszechnie sądzono, że problem z erekcją dotyczy tylko mężczyzn w podeszłym wieku. Obecnie coraz …