młoda atrakcyjna dziewczyna na siłowni
Co prawda suwnica smitha powstała po to, żeby zastąpić ławeczkę, ale dziś większość z tych maszyn ma o wiele większe możliwości | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Suwnica Smitha: bezpiecznie, skutecznie i ciekawie

Suwnice Smitha zostały zaprojektowane jako alternatywa dla klasycznej ławeczki do wyciskania. Przeszły jednak długą drogę i dziś są jednymi z najbardziej uniwersalnych maszyn do treningu. Pozwalają przećwiczyć różne grupy mięśniowe i mogą być używane także przez osoby początkujące.

Suwnica Smitha idealna do treningu domowego

Suwnice Smitha mogą mieć różną konstrukcję (żeby się o tym przekonać, zajrzyj na przykład tutaj: https://specialfitness.pl/55-suwnice-smitha), ale zawsze ich głównym elementem jest sztanga zespolona z mechanizmem posuwu i asekuracji. To sprawia, że praktycznie w każdej chwili osoba ćwicząca może zablokować sztangę. Nie potrzeba więc asekuracji nawet przy biciu rekordów. Poza tym narzucony z góry tor ruchu sztangi zmniejsza możliwość przeciążeń i kontuzji, a wbrew pozorom wcale nie ogranicza tak bardzo różnorodności wykonywanych ćwiczeń.

Do suwnicy Smitha wystarczy tylko dokupić talerze obciążenia. Można to zresztą robić stopniowo, wraz z narastającymi możliwościami. Poza tym nie trzeba już żadnego innego sprzętu. To zawsze dobry znak dla osób, które chciałyby ćwiczyć w domu.

Więcej niż jedna funkcja

Co prawda suwnica smitha powstała po to, żeby zastąpić ławeczkę, ale dziś większość z tych maszyn ma o wiele większe możliwości. Na wyższej konstrukcji można zrobić pełne OHP, cały czas trzymając prawidłową sylwetkę, na co dzień wiele osób właśnie na suwnicach ćwiczy przysiady z obciążeniem, bo są po prostu wygodniejsze niż ze sztangą zarzuconą na ramiona. W nowoczesnych suwnicach często też montuje się dodatkowe krążki lub inne elementy, które jeszcze bardziej zwiększają możliwości treningowe. W niektórych przypadkach na samej tylko suwnicy można przeprowadzić pełny trening obwodowy. To już co prawda zwykle nieco większy wydatek i trzeba mieć trochę więcej miejsca, ale nadal taniej niż gdyby kupować pełnowymiarowy atlas.

Dla stałego progresu

Jedną z największych zalet suwnic Smitha jest możliwość właściwie nieograniczonego progresowania. Mając w zapasie odpowiednie talerze, można na samej suwnicy ćwiczyć od kompletnego amatora, bo zaawansowanego kulturystę. Owszem, na wyższym poziomie wtajemniczenia na pewno pojawi się ochota rozbudowania siłowni, ale suwnica cały czas będzie mogła zostać jej głównym elementem. Zaskakujące będzie raczej to, na jakie cechy zwraca się uwagę. Z początku będzie to stabilność i bezpieczeństwo oraz możliwość ćwiczenia choćby samą sztangą, a później opcję błyskawicznego zdjęcia lub dołożenia ciężaru między seriami oraz olbrzymia wytrzymałość mechanizmu posuwu. Zresztą warto tu dodać, że suwnice z zasady są naprawdę potężnymi, stabilnymi konstrukcjami. Spawane z bardzo sztywnych profili, odporne na uszkodzenia, znoszące dzielnie największe ciężary: to ma znaczenie, jeśli zamierzasz dziś kupić maszynę na długie lata treningu.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

joga dla biegacza

Joga dla biegaczy: Jak ćwiczenia jogi mogą pomoc w regeneracji i poprawić wydajność biegową.

Bieganie to aktywność wymagająca nie tylko siły i wytrzymałości, ale również elastyczności i równowagi. Z …