uśmiechnięta kobieta z kręconymi włosami
Niedokładnie usunięta płytka nazębna to główna przyczyny próchnicy i chorób dziąseł | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Szczoteczka soniczna do zębów. Sposób na zdrowsze zęby i dziąsła?

To jak przykładamy się do codziennej higieny jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na zdrowie naszych zębów i dziąseł. Aby dobrze umyć zęby tradycyjną szczoteczką manualną powinniśmy umieć sprawnie się nią posługiwać. Ważny jest też czas jaki poświęcamy na szczotkowanie. Czy jednak zawsze udaje nam się spełnić te warunki? Niestety nie. Z tego powodu coraz więcej osób sięga po szczoteczkę soniczną, która bardzo ułatwia dbanie o higienę. Na czym polega jej fenomen i dlaczego lepiej czyści zęby?

Dlaczego szczoteczka soniczna tak dobrze czyści zęby? 

Niedokładnie usunięta płytka nazębna to główna przyczyny próchnicy i chorób dziąseł. Płytka bakteryjna tworzy się na naszych zębach przez cały czas. Dlatego tak ważną rzeczą jest staranne i regularne szczotkowanie zębów, co najmniej dwa razy dziennie. Pamiętać należy też o trudno dostępnych miejscach, w których to płytki bakteryjnej gromadzi się najwięcej. Aby dokładnie umyć całą jamę ustną musimy poświęcić na tę czynność co najmniej 2-3 minuty. W praktyce wygląda to jednak inaczej. Umycie zębów zajmuje nam średnio niecałe 60 sekund. W tak krótkim czasie trudno właściwie zadbać o czyste zęby. Do tego często szczotkujemy zęby bardzo pobieżnie, omijając wiele obszarów. Z tego powodu dentyści coraz częściej polecają szczoteczkę soniczną, która ułatwia dbanie o zęby i wyraźnie poprawia stan zdrowia całej jamy ustnej. Szczoteczka soniczna jest nieskomplikowana w użytkowaniu i do tego większość pracy wykonuje za nas.  

Jej fenomen tkwi w bardzo szybkich ruchach generowanych przez fale dźwiękowe. Kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, to naprawdę imponująca wartość. I to właśnie dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne i precyzyjne usuwanie płytki nazębnej, nie tylko z powierzchni zębów, ale również z obszarów trudno dostępnych dla włókien szczoteczki, takich jak chociażby przestrzenie międzyzębowe. Wspomniana ilość ruchów a przy tym prędkość doprowadza do wytworzenia dynamicznego przepływu cieczy. Jest to inaczej Technologia Dynamicznego Oczyszczania (DCT). Na czym dokładnie polega? Szybko poruszające się włókna szczoteczki tworzą z pasty, wody i śliny gęstą pianę z tysiącem drobnych bąbelków, w których transportowane są składniki pasty. Powstała burza mikrobąbelków aktywnie dociera do głębiej położonych obszarów w jamie ustnej, nawet na kilka milimetrów poza końce włókien. Przenika przestrzenie międzyzębowe, dociera poniżej linii dziąseł i dokładnie oczyszcza te miejsca z bakterii i płytki nazębnej. Warto podkreślić, że dzięki tym właściwościom szczoteczka soniczna usuwa kilkukrotnie więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna w tym samym czasie. Pomaga to lepiej zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Poprawie ulega też sam wygląd naszych zębów – są zauważalnie bielsze i bardziej błyszczące.  

Czym powinna cechować się dobra szczoteczka soniczna do zębów? 

Obecnie rynek oferuje ogromny wybór szczoteczek sonicznych, które różnią się wieloma cechami, zaczynając od parametrów samego urządzenia a skończywszy na wyglądzie samej szczoteczki. Największe różnice pomiędzy modelami możemy dostrzec w prędkości ruchów, liczbie programów pracy, wydajności akumulatora, czy też w dodatkowych udogodnieniach, dzięki którym na przykład ładowanie szczoteczki do zębów jest możliwe choćby w trakcie jazdy samochodem. Bardziej wymagający użytkownik ma do wyboru modele nawet z pięcioma programami mycia. Każdy z nich charakteryzuje się określoną liczbą ruchów, sposobem w jaki poruszają się włókna oraz czasem trwania samego programu.

Jednak już prostsze modele dają możliwość przetestowania programów o różnej prędkości włosia, i to za niewygórowaną cenę. Można tu wymienić modele szczoteczek z trzema programami, wśród których znajdą się też propozycje z etui podróżnym. Taka szczoteczka soniczna jest w stanie zapewnić nam naprawdę kompleksowe mycie zębów, dostosowane do różnych wymagań. W zależności od tego w jakiej kondycji jest nasza jama ustna lub jakie efekty chcemy osiągnąć, możemy wybrać albo program łagodniejszy lub o bardziej intensywnym działaniu. Do delikatnego czyszczenia przy wrażliwych dziąsłach lub nadwrażliwości zębów doskonale sprawdzi się tryb Sensitive lub Soft. Gdy potrzebujemy bardziej intensywnego czyszczenia, zwłaszcza jeśli na zębach pojawiły się przebarwienia od kawy lub herbaty, to wtedy pomocny okaże się program wybielający.  

Nie bez znaczenia jest też sama końcówka czyszcząca. Kształt włókien, ich ułożenie i stopień twardości jest ważny dla dokładnego mycia zębów. Włosie końcówki ma bezpośredni kontakt z naszym uzębieniem, dlatego powinno być odpowiednio wyprofilowane, aby jak najlepiej dostosować się do naturalnych nierówności w jamie ustnej. Elastyczne i dość gęsto ułożone pęczki włókien zapewnią dokładne wymiatanie płytki nazębnej jak i lepsze dotarcie do trudniej dostępnych miejsc. Na co dzień najlepiej sprawdzi się końcówka o średnim stopniu twardości, czyli nie za miękka i nie za twarda. W szczególnych przypadkach, kiedy nasze dziąsła są podrażnione lub zmagamy się z ich stanem zapalnym, warto wtedy sięgnąć po delikatniejszą końcówkę z miękkim włosiem. 

Przeglądając bogatą ofertę szczoteczek sonicznych dobrze jest też zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, który decyduje o tym jak długo możemy używać szczoteczki sonicznej na jednym naładowaniu. Rzadsza konieczność doładowywania to nie tylko większa wygoda, na przykład w trakcie podróży, ale również dłuższa żywotność samej baterii. Najczęściej mamy do wyboru modele oferujące od 2 do 3 tygodni pracy na jednym naładowaniu. Czas działania szczoteczki może być jednak dłuższy i wynosić nawet ponad 6 tygodni. Tego typu modele doskonale sprawdzą się zwłaszcza gdy z jednej rękojeści korzysta więcej domowników.  

Ile wydać na dobrą szczoteczkę soniczną do zębów? 

Rozpiętość cenowa szczoteczek sonicznych jest naprawdę szeroka. Ostateczna cena zależy od tego jak zaawansowane technologicznie jest urządzenie i w jakie funkcje jest wyposażone. Najdroższe modele mogą kosztować nawet około 1000 złotych, oferując przy tym najlepszej jakości rozwiązania w codziennej higienie jamy ustnej. Jednak wcale nie musimy wydać tak dużej sumy pieniędzy, aby kompleksowo zadbać o zdrowie naszych zębów i dziąseł. Już za około 300-400 złotych możemy nabyć funkcjonalne i dobrej jakości urządzenie, spełniające wymagania większości użytkowników. Jeśli szukamy tego typu propozycji, warto bliżej zapoznać się z nową serią szczoteczek sonicznych od polskiej marki SEYSSO. Marka swoje produkty tworzy już od ładnych paru lat. Specjalizuje się wyłącznie w produkcji artykułach do higieny jamy ustnej. Swoje szczoteczki soniczne zaczęła wprowadzać do sprzedaży na nasz rynek, zanim technologia soniczna stała się tak bardzo popularna. 

Nowa seria SEYSSO Planet NeptunX i MercurX to dwie szczoteczki w eleganckich kolorach – granatowym i grafitowym. Szczoteczki zapewniają kompleksową higienę jamy ustnej, dzięki 4 programom pracy, wśród których znajdziemy delikatny program do masażu dziąseł i program do wybielania zębów. Nie sposób nie wspomnieć też o bardzo pojemnym akumulatorze, który zapewnia nawet do 75 dni pracy bez dodatkowego ładowania. Oznacza to, że używając szczoteczkę dwa razy dziennie przez dwie minuty możemy ładować ją średnio około 5 razy do roku. Do zestawu dołączono też poręczne etui. Cały zaś zestaw został zapakowany w ekologiczne opakowania. Pudełko powstało z papieru po recyklingu i nadaje się do ponownego przetworzenia. Zadbano również o to, aby poszczególne elementy zestawu zostały opakowane w torebki z surowców biodegradowalnych. Takie bio-torebki ulegają w 100% rozkładowi, nie wpływając negatywnie na środowisko.

Materiał partnera zewnętrznego