dieta MIND
Szczególnie polecana jest dieta MIND (MEDITERRANEAN – DASH Intervention for Neurodegenerative Delay), która – chociaż została opracowana z myślą o prewencji choroby Alzheimera | fot.: materiał partnera

Te produkty odżywiają mózg. Sprawdź, czy je znasz

Chcesz cieszyć się doskonałą pamięcią przez długie lata? Za prawidłowe funkcjonowanie mózgu odpowiada nie tylko regularny trening umysłowy, ale i właściwie skomponowana dieta. Poznaj kilka produktów spożywczych, które warto włączyć do codziennego jadłospisu. Twój mózg będzie ci za to wdzięczny!

Powiedzenie, że człowiek jest tym, co je, wcale nie jest przesadą. Da się to odczuć nie tylko w odniesieniu do profilaktyki typowych infekcji w sezonie jesienno-zimowym, ale również prewencji wielu chorób cywilizacyjnych. Dotyczy to więc także demencji czy choroby Alzheimera. Jeśli twój mózg będzie otrzymywał odpowiednie produkty spożywcze, będzie pracował na najwyższych obrotach aż do później starości.

Dieta dobra dla mózgu, czyli jaka?

Witaminy i składniki mineralne odgrywają ważną rolę w procesie syntezy neuroprzekaźników, które wpływają na procesy zapamiętywania. Jeśli codzienna dieta nie będzie dostarczać odpowiedniej ilości składników odżywczych, wówczas pamięć oraz zdolność koncentracji ulegną pogorszeniu.

Z punktu widzenia pracy mózgu znaczenie mają przede wszystkim:

  • węglowodany złożone – odpowiadają za stopniowe uwalnianie glukozy, czyli głównego paliwa;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 – stanowią 20% suchej masy mózgu, dlatego są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania[1].

Szczególnie polecana jest dieta MIND (MEDITERRANEAN – DASH Intervention for Neurodegenerative Delay), która – chociaż została opracowana z myślą o prewencji choroby Alzheimera[2] – pomoże utrzymać mózg w dobrej kondycji.

Produkty, które odżywiają mózg

Lista produktów, które wpływają pozytywnie na funkcjonowanie mózgu, jest długa. Nie należy więc ograniczać się wyłącznie do wymienionych niżej pokarmów, lecz włącz do diety całe grupy produktowe. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że twój mózg otrzyma wszystkie składniki wspierające jego pracę.

1. Zielone warzywa liściaste

Zielone warzywa liściaste to obszerna grupa produktów, które odżywiają mózg i poprawiają jego funkcjonowanie. Charakteryzują się wysoką zawartością antyoksydantów – składników, które przyczyniają się do minimalizowania skutków stresu oksydacyjnego i przeciwdziałają stanom zapalnym wywoływanym przez wolne rodniki[3].

Codzienną dietę warto wzbogacić m.in. o: sałatę, szpinak, jarmuż. Poprawę można zauważyć po spożywaniu 6 porcji tygodniowo[4].

2. Owoce jagodowe

Truskawki czy jagody to owoce, które powinny zagościć na stałe w diecie, która ma poprawić pracę mózgu. Dlaczego? Podobnie jak zielone warzywa liściaste, stanowią źródło antyoksydantów.

3. Awokado

Awokado jest prawdziwą bombą tłuszczową – i to w pozytywnym tego słowa znaczeniu. W przeciwieństwie do większości owoców, zawiera znikomą ilość cukrów prostych, natomiast stanowi bogactwo cennych kwasów tłuszczowych. Warto przy tym podkreślić, że charakteryzuje się korzystnym stosunkiem kwasów tłuszczowych omega-3 do kwasów tłuszczowych omega-6[5].

4. Olej z mikroalg morskich

Wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 kojarzona jest głównie z tłustymi rybami morskimi. Okazuje się, że sporą ich ilość zawiera również olej z mikroalg morskich. Stanowi naturalne źródło kwasu dokozaheksaenowego (DHA), który wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu i wzroku.

W związku z tym, że olej z mikroalg morskich nie jest powszechnie dostępny, warto włączyć do diety miękką margarynę, np. Optima Neuro. Charakteryzuje się nie tylko zawartością cennego oleju, ale również walorami smakowymi.

5. Orzechy arachidowe

Chociaż każdy rodzaj orzechów wpływa pozytywnie na pracę mózgu (w przypadku spożywania 5 porcji tygodniowo)[6], szczególną rolę odgrywają orzechy arachidowe. Stanowią źródło kwasu foliowego, który – w połączeniu z witaminą B12 i witaminą B6 – wspiera przemianę homocysteiny w cysteinę i metioninę. Badania naukowe potwierdzają bowiem zależność między wysokim stężeniem homocysteiny a zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera[7].

Pamiętaj! Do sprawnego działania twój mózg potrzebuje wielu składników odżywczych. Poprzez odpowiednią dietę możesz wspomóc jego prawidłowe funkcjonowanie.

[1] http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_4_2013/657Wilczynska_PsychiatrPol2013_47_4.pdf

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4532650/

[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/194938,dieta-w-chorobie-alzheimera

[4] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/146729,dieta-mind-polaczenie-diety-srodziemnomorskiej-i-diety-dash

[5] https://poznajsienatluszczach.pl/2016/12/07/awokado/

[6] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/146729,dieta-mind-polaczenie-diety-srodziemnomorskiej-i-diety-dash

[7] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/194938,dieta-w-chorobie-alzheimera

Materiał partnera

Sprawdź także

przystojny dojrzały mężczyzna z brodą

Sekrety mózgu: czy wiek rzeczywiście wpływa na zdolność uczenia się nowych umiejętności?

Nie jest tajemnicą, że wraz z upływającym czasem i starzeniem się, mózg zmienia proces zapamiętywania. …