Testosteron w terapii mężczyzn
Zaobserwowano, że podczas długotrwałego leczenia testosteronem, poprawia się stan pacjentów diabetologicznych | fot.: Fotolia

Testosteron – nowe możliwości leczenia chorób krążenia, serca, nadciśnienia i cukrzycy

27 września br. na zaproszenie kierownika Kliniki Medycyny Wellness dr. n. med. Ewy Kempisty-Jeznach, Wielospecjalistyczny Szpital Medicover odwiedził profesor Farid Saad – jeden z najbardziej rozpoznawanych w świecie ekspertów medycyny męskiej. Podczas wizyty wygłosił wykład zapoznający polskich lekarzy o możliwościach zastosowania u mężczyzn testosteronu do leczenia chorób układu krążenia, serca, nadciśnienia i cukrzycy.

Badania epidemiologiczne pokazują częsty niedobór testosteronu (hipogonadyzm) u mężczyzn z otyłością, cukrzycą typu 2 i innych komponentów zespołu metabolicznego – twierdzi prof. Farid Saad z Gulf Medical University ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród mężczyzn objętych leczeniem zaburzeń erekcji, tylko 5 proc. mieściło się w normie wagowej, wszyscy pozostali byli albo otyli, albo z nadwagą – mówi profesor Saad. Przywracanie poziomu hormonu u mężczyzn z hipogonadyzmem poprzez długotrwałe leczenie testosteronem (5 lat i dłużej) spowodowało znaczny i trwały efekt odchudzający, znaczącą poprawę kontroli glikemii i zmniejszenie ciśnienia krwi. Im dłuższy czas obserwacji w badaniach rzeczywistych, tym bardziej stabilne wyniki – dodaje profesor.

Zdaniem prof. Farida Saada, jednym z najbardziej zaskakujących wyników badań okazała się istotna utrata wagi u większości z badanych pacjentów. Zaobserwowano także, że podczas długotrwałego leczenia testosteronem, poprawia się stan pacjentów diabetologicznych. Ten efekt leczenia prawdopodobnie związany jest ze zwiększeniem masy mięśniowej, co nie może być osiągnięte w innych terapiach cukrzycy. Odpowiednie leczenie testosteronem znacząco zmniejsza także ilość niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, a tym   samym redukuje odsetek umieralności u mężczyzn z hipogonadyzmem. Badania są spójne z zaobserwowaną tendencją korzystnych skutków długotrwałego leczenia testosteronem na otyłość brzuszną, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemię, a także insulinooporność. Ponadto, testosteron wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciw koagulacyjne.

Dotychczasowe obawy, że leczenie testosteronem może powodować choroby prostaty, jest nie uzasadnione. Przeciwnie, badania wykazały, że u mężczyzn leczonych testosteronem, w porównaniu do nieleczonej grupy kontrolnej, zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka prostaty. Ponadto, nowotwory prostaty, znajdującym się w grupie kontrolnej były cięższe niż w grupie leczonych testosteronem.

Wizyta profesora Farida Saada jest kolejnym etapem rozwoju Kliniki Medycyny Wellness Wielospecjalistycznego Szpitala Medicover oraz poszerzania kompetencji zespołu o najnowsze standardy leczenia i bardziej holistyczne podejście do pacjenta.

– Medycyna mężczyzn ma na celu wzmacniać ich zdrowie na każdym etapie  rozwoju biologicznego, diagnozować i leczyć kompleksowo już powstałe choroby. Według danych Eurostatu Polscy mężczyźni żyją średnio o 8 lat krócej niż kobiety, a 6 lat krócej niż mężczyźni w wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej – twierdzi dr n. med. Ewa Kempisty- Jeznach, kierownik Kliniki Medycyny Wellness, do tej pory jedyny lekarz medycyny męskiej. Wielu lekarzom problematyka męskiej medycyny jest do dziś nieznana. Niewielu jest też specjalistów, którzy mogą być dla pacjenta-mężczyzny kompetentnym partnerem w sprawie jego zdrowia. Klinika Medycyny Wellness Medicover jako jedyna w kraju świadczy usługi w zakresie medycyny męskiej, a dzięki takim wizytom jak dzisiejsza, personel medyczny Szpitala Medicover może świadczyć usługi medyczne na najwyższym światowym poziomie.

Medicover – 21 lat doświadczenia w zakresie opieki zdrowotnej

Grupa Medicover jest międzynarodową firmą medyczną oferującą pełny zakres opieki medycznej. W Polsce opiekuje się ponad 7 tys. firm i ponad 500 tys. pacjentów. Posiada 120 własnych placówek medycznych w różnych regionach Polski. Współpracuje także z ponad 1 500 placówkami partnerskimi w całym kraju. O zdrowie pacjentów troszczy się ponad 2 700 lekarzy i 1 000 pielęgniarek i personelu pomocniczego w placówkach własnych oraz przeszło 9 tys. lekarzy współpracujących. Medicover zbiera doświadczenia i poszerza zakres działalności już od blisko 20 lat. Ukoronowaniem dotychczasowego rozwoju firmy w Polsce było otwarcie w 2009 roku pierwszego, pełnoprofilowego Szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie. Jako jedyna prywatna firma medyczna w Polsce, Medicover zapewnia swoim pacjentom pełną opiekę medyczną obejmującą usługi ambulatoryjne, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, aż po opiekę szpitalną. Usługi dostępne w formie abonamentów i ubezpieczeń medycznych kierowane są zarówno do firm, jak i klientów indywidualnych. Grupa Medicover rozwija swoją działalność nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. Medicover, jako lider prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, wytycza nowe standardy jakości na rynku. Więcej informacji na stronie www.medicover.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

sport dyskopatia

Jakie sporty przy dyskopatii?

Coraz więcej osób mierzy się z dyskopatią. To nic innego jak zwyrodnienie krążka międzykręgowego. Jak …