Testosteron w terapii mężczyzn
Zaobserwowano, że podczas długotrwałego leczenia testosteronem, poprawia się stan pacjentów diabetologicznych | fot.: Fotolia

Testosteron – nowe możliwości leczenia chorób krążenia, serca, nadciśnienia i cukrzycy

27 września br. na zaproszenie kierownika Kliniki Medycyny Wellness dr. n. med. Ewy Kempisty-Jeznach, Wielospecjalistyczny Szpital Medicover odwiedził profesor Farid Saad – jeden z najbardziej rozpoznawanych w świecie ekspertów medycyny męskiej. Podczas wizyty wygłosił wykład zapoznający polskich lekarzy o możliwościach zastosowania u mężczyzn testosteronu do leczenia chorób układu krążenia, serca, nadciśnienia i cukrzycy.

Badania epidemiologiczne pokazują częsty niedobór testosteronu (hipogonadyzm) u mężczyzn z otyłością, cukrzycą typu 2 i innych komponentów zespołu metabolicznego – twierdzi prof. Farid Saad z Gulf Medical University ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wśród mężczyzn objętych leczeniem zaburzeń erekcji, tylko 5 proc. mieściło się w normie wagowej, wszyscy pozostali byli albo otyli, albo z nadwagą – mówi profesor Saad. Przywracanie poziomu hormonu u mężczyzn z hipogonadyzmem poprzez długotrwałe leczenie testosteronem (5 lat i dłużej) spowodowało znaczny i trwały efekt odchudzający, znaczącą poprawę kontroli glikemii i zmniejszenie ciśnienia krwi. Im dłuższy czas obserwacji w badaniach rzeczywistych, tym bardziej stabilne wyniki – dodaje profesor.

Zdaniem prof. Farida Saada, jednym z najbardziej zaskakujących wyników badań okazała się istotna utrata wagi u większości z badanych pacjentów. Zaobserwowano także, że podczas długotrwałego leczenia testosteronem, poprawia się stan pacjentów diabetologicznych. Ten efekt leczenia prawdopodobnie związany jest ze zwiększeniem masy mięśniowej, co nie może być osiągnięte w innych terapiach cukrzycy. Odpowiednie leczenie testosteronem znacząco zmniejsza także ilość niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, a tym   samym redukuje odsetek umieralności u mężczyzn z hipogonadyzmem. Badania są spójne z zaobserwowaną tendencją korzystnych skutków długotrwałego leczenia testosteronem na otyłość brzuszną, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemię, a także insulinooporność. Ponadto, testosteron wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciw koagulacyjne.

Dotychczasowe obawy, że leczenie testosteronem może powodować choroby prostaty, jest nie uzasadnione. Przeciwnie, badania wykazały, że u mężczyzn leczonych testosteronem, w porównaniu do nieleczonej grupy kontrolnej, zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka prostaty. Ponadto, nowotwory prostaty, znajdującym się w grupie kontrolnej były cięższe niż w grupie leczonych testosteronem.

Wizyta profesora Farida Saada jest kolejnym etapem rozwoju Kliniki Medycyny Wellness Wielospecjalistycznego Szpitala Medicover oraz poszerzania kompetencji zespołu o najnowsze standardy leczenia i bardziej holistyczne podejście do pacjenta.

– Medycyna mężczyzn ma na celu wzmacniać ich zdrowie na każdym etapie  rozwoju biologicznego, diagnozować i leczyć kompleksowo już powstałe choroby. Według danych Eurostatu Polscy mężczyźni żyją średnio o 8 lat krócej niż kobiety, a 6 lat krócej niż mężczyźni w wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej – twierdzi dr n. med. Ewa Kempisty- Jeznach, kierownik Kliniki Medycyny Wellness, do tej pory jedyny lekarz medycyny męskiej. Wielu lekarzom problematyka męskiej medycyny jest do dziś nieznana. Niewielu jest też specjalistów, którzy mogą być dla pacjenta-mężczyzny kompetentnym partnerem w sprawie jego zdrowia. Klinika Medycyny Wellness Medicover jako jedyna w kraju świadczy usługi w zakresie medycyny męskiej, a dzięki takim wizytom jak dzisiejsza, personel medyczny Szpitala Medicover może świadczyć usługi medyczne na najwyższym światowym poziomie.

Medicover – 21 lat doświadczenia w zakresie opieki zdrowotnej

Grupa Medicover jest międzynarodową firmą medyczną oferującą pełny zakres opieki medycznej. W Polsce opiekuje się ponad 7 tys. firm i ponad 500 tys. pacjentów. Posiada 120 własnych placówek medycznych w różnych regionach Polski. Współpracuje także z ponad 1 500 placówkami partnerskimi w całym kraju. O zdrowie pacjentów troszczy się ponad 2 700 lekarzy i 1 000 pielęgniarek i personelu pomocniczego w placówkach własnych oraz przeszło 9 tys. lekarzy współpracujących. Medicover zbiera doświadczenia i poszerza zakres działalności już od blisko 20 lat. Ukoronowaniem dotychczasowego rozwoju firmy w Polsce było otwarcie w 2009 roku pierwszego, pełnoprofilowego Szpitala Medicover w warszawskim Wilanowie. Jako jedyna prywatna firma medyczna w Polsce, Medicover zapewnia swoim pacjentom pełną opiekę medyczną obejmującą usługi ambulatoryjne, diagnostykę laboratoryjną i obrazową, aż po opiekę szpitalną. Usługi dostępne w formie abonamentów i ubezpieczeń medycznych kierowane są zarówno do firm, jak i klientów indywidualnych. Grupa Medicover rozwija swoją działalność nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. Medicover, jako lider prywatnej opieki medycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, wytycza nowe standardy jakości na rynku. Więcej informacji na stronie www.medicover.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

żarówka podpięta do kontaktu

Chcesz pozbyć się tłuszczu? Spal go!

Nastała wiosna. Ulubione dżinsy jakby nieco za ciasne, a luźna dotychczas sukienka, dziwnie opina się …